Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Avertismente

Postări Recomandate

 

In ultimele trei cazuri mentionate de mine, admit varianta telepatiei, pentru ca partile adverse chiar se gandeau in perioada respectiva sa ma puna intr-o situatie dificila. Am visat cainele exact in timp ce politistii se pregateau sa vina sa-mi bata la usa. Si ca tanti cu capul sa-mi fi trimis prin telepatie intentiile ei, nici asta nu e exclus. Dar cum ramane cu accidentul? El nu a avut nici circumstante premergatoare care sa conduca la asta, decat desfacerea unei inghetate, si nici o finalitate anume. A fost pur si simplu un accident. Nu aveam temeri legate de urcatul si coboratul scarilor pentru ca facea asta fara probleme de luni de zile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar cum ramane cu accidentul? El nu a avut nici circumstante premergatoare care sa conduca la asta, decat desfacerea unei inghetate, si nici o finalitate anume. A fost pur si simplu un accident.

Poate că asta a fost, pur şi simplu un accident, fără nici o legătură cu visul tău. Sau poate dimpotrivă, poate legătura a fost mult mai subtilă, poate în subconştient remarcasei că lucrurile merg bine de prea multă vreme şi apăruse ideea (pe care Sinele a comunicat-o Eu-lui prin vis) că un eveniment neplăcut nu poate fi prea departe. Se poate imagina şi o situaţie când fetiţei i-a fost teamă cu o zi - două înainte că va cădea pe scări, această teamă a ajuns la tine prin vis + telepatie, în timp ce pentru ea a fost genul de profeţie care se împlineşte singură.

 

Mie mi se întâmplă să remarc uneori exact asta, că lucrurile prea merg bine de multă vreme, iar când această "multă vreme" începe să sfideze statistica, e clar că nu poate să mai dureze :P . Dar la mine, Sinele şi Eu-l cooperează destul de strâns şi la lumina zilei, nu prea se ascund unul de altul, cum zice psihanaliza că se întâmplă la majoritatea oamenilor :yes:

 

Pe de altă parte, mai există un aspect: deşi îmi place să cred că am o minte destul de deschisă, e foarte posibil ca tu să mă supra-apreciezi, aşteptând de la mine mai multe răspunsuri decât sunt eu capabil să ofer. :o:

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ca echivalent, am ieşit din Poiana Largului, am traversat viaductul şi ne-am angajat deja spre stânga (Vatra-Dornei e spre dreapta, după viaduct).

 

merge pt o insiruire de evenimente care se conditioneaza unele pe altele, adica cumva in subconstient te astepti sa existe acel deznodamint , si chiar se intimpla.

 

insa nu se explica pt accidente, morti accidentale.

astea nu au legatura cu nimic anterior.

 

sa visezi asta noaptea si a doua zi sa se intimple, cind nimic nu prevedea asa ceva.

 

pare total aiurea? cum ?

daca sa zicem pleaca cineva la un drum si ai spaima unui accident se mai explica, poate fi o coincidenta.

 

dar daca nici macar nu stii ca e plecat , nici macar nu ai vorbit cu persoana de o vreme si se intimpla asta....ce explicatie poate avea ?

 

mie mi s-a intimplat, dar numai in legatura cu persoane foarte apropiate mie.

 

După părerea mea, viitorul nu e scris. Realitatea "obiectivă" nu există, o creăm noi înşine, moment cu moment. Există bineînţeles alegeri care determină cursul evenimentelor pentru o anumită perioadă de timp. Ca analogie, dacă la Poiana Largului te îndrepţi spre Topliţa, nu mai poţi trece şi prin Vatra Dornei, dar vei trece obligatoriu prin Tulgheş şi Borsec. Eu presupun că de aceea unii vorbesc despre "destin". Dar e o viziune restrânsă, viitorul nu e scris.

 

Ce coincidenta ! Nici eu nu cred intr-un destin implacabil.

Intotdeauna mi-am imaginat ca avem mai multe destine (variante), si in functie de alegerile care le facem, ne alegem un anumit drum. Fiecare drum insa este scris dinainte, depinde de alegerile tale, cit din el parcurgi pina ajungi la alta bifurcatie si cind schimbi calea. Daca ai fi luat-o la stinga, poate dadeai de un drum de tara, daca ai luat-o la dreapta poate mergi pe autostrada. Drumul de tara este acolo dinainte , la fel si autostrada, depinde de tine ce alegi fara sa stii ce urmeaza.

Editat de YasmiSL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Caut doar sa inteleg, fie si partial, fenomenele astea.

Daca cineva are o teorie plauzibila, merita luata in considerare.

 

Ce coincidenta ! Nici eu nu cred intr-un destin implacabil.

Intotdeauna mi-am imaginat ca avem mai multe destine (variante), si in functie de alegerile care le facem, ne alegem un anumit drum. Fiecare drum insa este scris dinainte, depinde de alegerile tale, cit din el parcurgi pina ajungi la alta bifurcatie si cind schimbi calea. Daca ai fi luat-o la stinga, poate dadeai de un drum de tara, daca ai luat-o la dreapta poate mergi pe autostrada. Drumul de tara este acolo dinainte , la fel si autostrada, depinde de tine ce alegi fara sa stii ce urmeaza.

 

Si eu cred exact acelasi lucru.

Chiar am avut momente in viata cand am simtit ca am o alegere foarte importanta de facut, chiar daca acea alegere nu parea sa ma afecteze cu ceva.

Pot sa dau si un exemplu. Eram odata intr-un youth hostel,unde locuisem 5 luni, in seara dinaintea plecarii mele de acolo. M gandeam daca sa cobor la bucatarie sa beau cateva beri sau sa raman in camera. Si am zabovit ciudat de mult pentru o asemenea banalitate. Dupa care am hotarat sa cobor totusi. Stateam de vreo jumatate de ora la o masa facand o lista, cand cineva s-a bagat in vorba cu mine. Acel cineva statea si el acolo de o luna dar nu vorbiseram niciodata; il vedeam mereu fumand pe scari si facand drumuri intre masina si usa de la intrare. El urma sa plece din oras dis-de-dimineata iar eu sa ma mut in ziua urmatoare. Daca nu coboram in seara aia si ramaneam in camera, nu ne-am fi cunoscut, am fi plecat fiecare pe drumul lui. Astazi avem 2 copii. :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

insa nu se explica pt accidente, morti accidentale.

astea nu au legatura cu nimic anterior.

Nu există nici "accidente", nici evenimente "care nu au legătură cu nimic anterior".

 

Orice eveniment presupune un concurs de

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se întâmplă să remarc uneori exact asta, că lucrurile prea merg bine de multă vreme, iar când această "multă vreme" începe să sfideze statistica, e clar că nu poate să mai dureze :P .

 

Daca ma gandesc bine, asa e.

Pana si banala expresie ''cand ti-e lumea mai draga'' ascunde un adevar.

Am avut momente exact pe dos fata de un avertisment, din astea cand m-am gandit ''uite ce bine ca s-a rezolvat cutare lucru'' sau ''lucrurile merg atat de bine acum'' etc, chiar inainte sa se intoarca acele lucruri cu curul in sus. Chiar dese si cateva dintre ele memorabile. Cred ca cea mai corecta descriere este slap in the face.

 

Faceam odata un fel de ''concurs'' cu cateva persoane sa vedem cat de multe calatorii cu RATB-ul putem face cu un singur bilet fara sa il compostam. Ajunsesem la vreo 10-12 cred, nu mai tin minte. Eu care inainte nu ma riscam niciodata, neputand suporta anxietatea. In perioada aia, nu ma gandeam la controlori. Intr-o zi, in autobuz spre facultate, fiind eu foarte relaxata, ma ia un gand senin - uite ce lejer am mers de atatea ori fara sa dau peste un control! Asa, deodata, mi-a venit gandul asta. Doua secunde mai tarziu, controlul si amenda. :) Iarasi, primul meu laptop, dupa ce s-a stricat a doua oara, a mai tarsait-o vreo luna. Intr-o zi, stau eu si ma mir, ''credeam ca o sa crape dupa doua zile si uite ca merge bine, cred ca o mai duce cateva saptamani''. Eram chiar linistita. In ziua aia s-a stricat de tot. :)

 

Nu există nici "accidente", nici evenimente "care nu au legătură cu nimic anterior".

 

Si eu am inceput sa cred asta.

Desi in unele cazuri, cum a fost cel descris de mine, e greu sa descifrezi cauzele, in afara de, cum ai spus, faptul ca totul mergea prea bine.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu există nici "accidente", nici evenimente "care nu au legătură cu nimic anterior".

Da? Subestimezi cantitatea de prostie existenta pe planeta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu există nici "accidente", nici evenimente "care nu au legătură cu nimic anterior".

 

Orice eveniment presupune un concurs de

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da? Subestimezi cantitatea de prostie existenta pe planeta.

Nu. Tu vulgarizezi inutil subiectul.

 

Faptul că unele persoane pot anticipa mai bine dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Analogie: poţi să ai o hartă detaliată, foarte bună; poţi să ai o hartă la scară nepotrivită; poţi să ai o hartă cu greşeli flagrante sau poţi să nu ai nici un fel de hartă.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×