Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Avertismente

Postări Recomandate

Universul e informatie.

 

Eu cred ca unii din noi suntem mai sensibili si percepem/ ne parvin unele informatii, ori ca intelegem mesajul, ori ca nu.

 

Altii nu rezoneaza asa sensibil si nu li se intimpla. Acestia sunt sceptici, nu cred , pt ca fenomenul n-are nici o baza stiintifica.

 

Unele informatii din vise, nu pot exista nici macar in subconstientul nostru, nici la nivel de probleme care ne framinta, pt ca ele nici nu exista ...INCA.

 

Asta e partea de neexplicat, unii primesc informatii in avans, fara vreo legatura cu realitatea, si apoi chiar se intimpla.

 

@ Tatal meu de ex visa intotdeauna despre mama sa ,sau fratele sau exact cind aveau nevoie de ajutor, fara sa stie vreodata ca au probleme.

 

Cind mama sa a murit, s-a intimplat odata sa o viseze si sa-i spuna sa mearga neaparat acasa, la fratele lui. A visat cum il impingea de la spate sa plece. A mers acasa si intr-adevar fratele lui era foarte bolnav, trebuia internat, daca n-ar fi mers ar fi murit.

 

Nu stia nimic despre boala fratelui sau, n-avea de ce sa se gindeasca ca e in pericol.

Asta nu-i din subconstient.

Editat de YasmiSL
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@ Tatal meu de ex visa intotdeauna despre mama sa ,sau fratele sau exact cind aveau nevoie de ajutor, fara sa stie vreodata ca au probleme.

 

Cind mama sa a murit, s-a intimplat odata sa o viseze si sa-i spuna sa mearga neaparat acasa, la fratele lui. A visat cum il impingea de la spate sa plece. A mers acasa si intr-adevar fratele lui era foarte bolnav, trebuia internat, daca n-ar fi mers ar fi murit.

 

Nu stia nimic despre boala fratelui sau, n-avea de ce sa se gindeasca ca e in pericol.

Asta nu-i din subconstient.

Dacă nu e din subconştient, atunci de unde e ? Din raţional ? :spiteful:

Admiţând că există telepatie, atât timp cât comunicarea nu a avut loc conştient (ca o convorbire telefonică) tot subconştientul este cel responsabil pentru astfel de imbolduri.

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

informatia ajunge la receptor prin intermediul unui impuls electro-magnetic.

Daca exista tehnologia de a transmite aceste impulsuri electro-magnetice atunci tot subconstientul ar fi cel responsabil ?

Aici nu discutăm despre impulsuri electromagnetice, deci nu despre receptorul în sine. Nici la telefon, nu-ţi bagi cele două sârme în ureche, ci foloseşti un traductor electroacustic, care converteşte semnalul electric în sunete.

 

Eu am spus altceva, strict referitor la informaţia în sine (dacă poţi face distincţia asta): atunci când afli ceva printr-o convorbire telefonică, ştii că ai desfăşurat acea convorbire telefonică şi ştii ce ţi s-a adus la cunoştinţă. La fel, dacă afli printr-o scrisoare, ştii că ai primit scrisoarea şi că ai citit-o, pentru că de comunicare s-a ocupat partea ta raţională, conştientă. Însă atunci când (probabil) telepatia este cea responsabilă pentru imboldul de a te duce să vezi o persoană care are nevoie de tine, nu ştii cum ai aflat, ai simţit doar impulsul. Ori, dacă nu ştii cum a ajuns informaţia la tine, subconştientul s-a ocupat cu asta, el a recepţionat comunicarea telepatică, nu partea ta conştientă, ca în cazul convorbirii telefonice. Cam abstract ce încerc eu să explic aici, aşa e ? :o:

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dacă nu e din subconştient, atunci de unde e ? Din raţional ? :spiteful:

Admiţând că există telepatie, atât timp cât comunicarea nu a avut loc conştient (ca o convorbire telefonică) tot subconştientul este cel responsabil pentru astfel de imbolduri.

 

Dar cum ajunge acea informatie in subconstient ? De unde ?

Care ar fi explicatia pt informatii premonitorii , ca acolo nu mai e telepatie. Realitatea aia nu exista...inca.

Editat de YasmiSL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar cum ajunge acea informatie in subconstient ? De unde ?

Prin telepatie. Am schimbat fraze întregi cu mai multe persoane, fără ca vreunul dintre noi să pronunţe vreun cuvânt. Dar s-a întâmplat cu persoane cu care stătusem zeci de ore împreună în maşină, creându-se probabil legături foarte strânse.

 

Care ar fi explicatia pt informatii premonitorii , ca acolo nu mai e telepatie. Realitatea aia nu exista...inca.

Aici ar fi multe de discutat, m-am gândit adeseori la subiectul ăsta.

 

Pe de-o parte, ai dreptate, realitatea aia nu există încă. Dar dacă folosim aceeaşi analogie ca mai sus, Tulgheş sau Borsec se află în continuare pe drumul dintre Poiana Largului şi Topliţa, chiar dacă noi abia am plecat din Poiana Largului şi nu am ajuns încă la ele. Cred că e cam la fel şi cu realitatea care nu există încă: şirul de evenimente care duce la o anumită realitate a fost deja declanşat şi se derulează. Adică e doar o chestiune de timp până se ajunge la acea realitate, restul condiţiilor sunt îndeplinite pentru ca ea să existe.

 

Ca echivalent, am ieşit din Poiana Largului, am traversat viaductul şi ne-am angajat deja spre stânga (Vatra-Dornei e spre dreapta, după viaduct).

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea mea este daca a mai avut/ mai are cineva aceasta experienta si ce element anume va avertizeaza.

Pai eu desi nu cred in 2012 sau sfarsitul lumii gen am avut de doua ori in ultima vreme vise despre o explozie si apoi o unda de soc uriasa ce distruge ... lumea :yu: , si asta in conditiile in care eu nu tin minte ce visez mai deloc. Mai interesant e ca dupa primul vis, un prieten m-a intrebat daca, cred in 2012 sau ceva legat, de... ca el a visat sfarsitul lumii. Apoi la cateva zile altul... imi zice din senin, ca a visat sfarsitul lumii.

 

Deci, nu stiu daca e la subiect, da m-am luat dupa titlu, ca mi se parea la subiect ul meu ^_^ , mai ales ca unu din cei doi prieteni mi-a zis ca sfarsitul vine prin vulcani si pamant care explodeaza... iar al doilea ca: au cazut stelele, iar zilele trecute vad pe la teve... despre cometa nushcare ce ameninta pamantul. aha. ^_^

 

La subiect, subiect... am visat odata mai demult despre niste caini, ca au sarit sa ma rupa, intr-o intersectie noaptea, eu fiind prieten cu oricefel de caine... ziua... si povestind cuiva, cosmarul, mi-a zis ca daca visezi caine inseamna ca ai dusmani. In cazul meu o haita de caini care au sarit sa ma... manance lol, grav. Nu prea am bagat in seama faza cu dusmanii - ca nu-s manelist - da, chiar au fost chestii naspa naspa dupa. Deci, poate ca, caini sunt chiar un arhetip al inconstientului/higher self/gen, prin care ne e transmisa o avertizare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×