Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Avertismente

Postări Recomandate

tu doar esti avertizat intr-un fel, de ceea ce urmeaza, ori ca intelegi mesajul, ori ca nu.

...................

De ce acele intimplari, ajung vizibile pt cineva care nu e implicat defel, nici nu va fi prezent?

Dacă tu stai pe un deal, fără nici o treabă, te relaxezi în vacanţă, iar pe şoseaua de la poalele dealului vezi maşinile trecând, asta înseamnă că maşinile alea trec pe-acolo pentru tine ? :stars:

 

Dacă vezi că una din maşini loveşte un gard şi intră în şanţul de pe marginea drumului, crezi că asta s-a întâmplat pentru tine , fiindcă te uitai tu spre drum ?

 

Dacă un şofer de microbuz merge ca dementul, iar tu discuţi lucruri personale cu o cunoştinţă aflată în microbuz, dar ea îţi spune, printre multe altele: "la cum merge nebunul ăsta, mare lucru dacă nu face vreun accident", ai impresia că TU ai fost avertizată că va avea loc un accident ?

 

Aş vrea să cred că nu mai e necesar să dezvolt ideea.

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

inteleg ideea ta, nu pretind raspunsuri exacte de la tine, era doar o discutie.

 

tot acolo ajungem in felul asta, ca totul e "informatie" , unii o capteaza, altii nu.

 

curiozitatea mea era sa vad alte explicatii care pot sta in picioare, nu sa dau senzatia ca ma contrazic.

 

scuze daca te-ai simtit agasat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tu ori esti f omist... ori sri ist. Nu esti pe treaba ta, cu siguranta...

 

Daimonu, daimonu... ma avertizeaza

Sunt un sri-st fomist, asta incearca sa-ti spuna deaimonu ala. :tease:

 

Dar cum ramane cu accidentul?

Pai nu s-a intamplat nimic grav, nu?

Tu acum asociezi un animal sau caine negru aparut in vis cu un necaz. Esti sigura ca iti amintesti toate visele pe care le ai? Pentru ca majoritatea oamenilor isi amintesc doar o mica parte. Pe de alta parte situatiile pe care le descrii nu reprezinta cine stie ce necaz, ci mai mult niste neplaceri. Sunt sigur ca ai avut parte de lucruri mult mai rele, si cand n-ai visat nimic inainte. Probabil ca uneori subconstientul simte o conjunctura nefavorabila tie din momentul in care se formeaza ea, si nu de cand te afecteaza.

 

Daca te ajuta cu ceva, eu am avut premonitii sau deja-vu in care am vazut situatii care se intamplau identic peste un anumit numar de ani, nu vise-avertisment. Ce ar trebui sa deduc din asta? :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am visat saptamana trecuta ca inotam intr-o apa ( fluviu sau un rau mare). Ma scufundam si ieseam din cand in cand la suprafata sa iau aer. Ultima oara cand scot capul sa scot aer, observ ca toata zona e intesata de dinozauri. Unul mai mare decat altul, in toate formele si marimile. Vii, venisera sa bea apa. Asa cum ii vedeti in poze, doar ca sentimentul de a fi langa ceva atat de urias e colpesitor. Eram chiar langa piciorul unuia . Scoteau niste sunete ceva intre balena si elefant. Erau unii chiar si in apa, ca niste serpi uriasi, gen anaconda, dar mai urati. Am iesit foarte cu grija din apa, sa nu le distrag atentia, si am luat-o la fuga spre ai mei , pe care trebuia sa-i avertizez. Stiam ca trebuie sa fugim, ca dinozaurii vor strivi totul in calea lor. Alergam , mereu cu teama, pentru ca eram constienta ca daca cei mai mari dintre dinozauri faceau doar un pas, ma striveau sau ii striveau pe ceilalti oameni inainte sa ajung eu sa-i avertizez. In timp ce fugeam, din sens invers venea cainele negru care mi-a mai aparut in vise, dar niciodata din fata, intotdeauna venea din spate si ma urmarea sau ma musca. Era desfigurat de groaza, ma intrebam ce anume l-a facut sa-i fie atat de frica. M-a depasit, a marait feroce, s-a intors imediat si a dat sa ma muste, dar s-a razgandit si a luat-o la fuga, culmea, catre dinozauri. Nu departe de acea zona, am ajuns la un fel de asezare si am vorbit cu primul om intalnit, spunandu-i despre dinozauri. Nu imi aduc aminte cum arata omul si nici ce i-am spus, tin minte doar ca si eu si el ne-am salutat spunand volte (exact asa cum se citeste) , in timp ce descriam un semicerc cu mana dreapta in aer.

Editat de Aseneth

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astea cu visele fiecaruia, trebuie sa si le descifreze fiecare.

 

Cu visele, sau premonitiile, sau cele imediate, se pot explica prin faptul ca timpul nu exista asa cum ni-l inchipuim noi...o curgere. El nu exista, sau nu in aceasta forma.

Timpul e de fapt constituit din evenimente ce ne impresioneaza. Si ne impresioneaza in fiecare moment in care....ne impresioneaza. :tease:

Ati observat ca dupa o perioada de plictiseala, raminem doar cu ceva, placut, dar altceva nimic.

Cind sintem in actiune, nici nu avem timp sa percepem timpul. Parca sta in loc. Dar actiunea in sine ne acapareaza.

Ceea ce ne amintim sint actiuni, evenimente, si nu curgerea timpului.

Timpul e de fapt energia ce ni se da, ce ne-o alocam noi ptr o activitate, actiune.

Iar faptul ca apar premonitii, si in vis si in veghe tine tot de....timp.

Ce e deja clar ca desfasurare, din moment ce actiunile noastre din trecut, ne creeaza si viitorul.

Iar actiunile altor oameni hotariti, ne influenteaza gindurile, visele, si viitorul, celor cu care se interfereaza.

Cu cataclismele, e cam greu de explicat, decit daca se intra in legatura cu energia cosmica, inca neexplicata, ca origine.

Sau faptul ca alte entitati stiu de acel cataclism.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Visele sunt doar o manifestare a constiintei noastre, partea intunecata, secrete, frica, esecuri, trecut, fapte pe care le regretam. Si toate astea se lovesc, ne fac sa ne trezim brusc in miez de noapte dupa un "vis" urat, ne tulbura psihicul si ne influenteaza intr-un fel sau altul, ne aduce aminte cine am fost si cine suntem...

Personal eu nu cred in premonitii, visele raman o mizerie intr-un labirint intunecat al mintii noastre.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu visez multa apa cand urmeaza o perioada agitata pentru mine

Idem. Momentan e pace :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am visat recent ca eram intr-o furtuna puternica, cu nori negri, grindina,ploaie si vartejuri....la un moment dat apare o persoana a carei chip nu mi-l mai amintesc si ma ghideaza spre ochiul furtunii unde era cer senin si soare.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×