Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Avertismente

Postări Recomandate

Ma gandeam sa scriu pe topicul despre vise premonitorii dar acolo am vazut mai multe postari despre vise care sugerau intr-o masura sau alta intamplari ce aveau sa urmeze. Vreau sa ma refer la visarea unui anumit lucru, mereu acelasi, cand urmeaza un pericol, nu conteaza de ce natura.

 

Eu visez un caine negru de fiecare data cand este la orizont un pericol nebanuit. Pericolul apare ori in ziua respectiva, ori peste o zi, maxim 2. Pana anul trecut ori nu incepusem sa am aceste vise ori nu le remarcasem. Probabil le-am avut dintotdeauna dar nu facusem conexiunea. Ultimele cateva situatii:

 

1. Am visat intr-o noapte un caine negru uitandu-se pe fereastra la fiica mea, care se juca intr-o camera. Incercam sa il gonesc de acolo, aruncand cu lucruri in el. N-am reusit. A doua zi, cand n-o vedea nimeni, fiica mea a coborat scara cu o inghetata in mana, a scapat o bucata pe o treapta, a alunecat pe ea si a cazut aproape de sus pana jos. A fost o minune ca nu a patit nimic.

2. Ma culcasem in timpul zilei pentru ca nu dormisem bine noaptea. Inainte sa ma trezesc, am visat uncaine negru care incerca sa ma muste, ma luptam cu el. Ma scol si dau sa ma duc sa iau fata de la gradinita. Cum ies din casa, politia la usa, cu o citatie. A urmat o belea si un stres de cateva luni.

3. Intr-o noapte, alt caine. Am zis ca o fi fost o intamplare si ca nu neaparat vine o situatie de cacao de fiecare data. In ziua aia sau ziua urmatoare, nu retin, am avut un scandal imens in casa.

4. Acum 2 saptamani, iarasi intr-o noapte, am visat ca eram intr-o curte plina cu animale negre, printre care si un caine. Am crezut ca stiu ce se va intampla - mama mea ingrijea un om batran cu o boala degenerativa si atunci el era in spital in stare grava. Am zis gata, asta e. Intr-adevar a murit la cateva zile dupa aceea si mama si-a pierdut serviciul. Dar cainele era pentru altceva. La doua zile dupa acel vis, proprietara casei a venit sa ne spuna ca trebuie sa plecam pentru ca ne-am facut cam multi si vroia maxim 2 persoane in casa. Acum, cu mama cu tot, suntem 5. Tanti e bolnava cu nervii si de mult imi cauta nod in papura. Mai mare fericirea, exact in perioada asta (am nascut acum o luna, adaugand la numarul de persoane din casa :) ). Stres, probleme financiare, nesiguranta, mai mult stres samd. S-au ingramadit toate acum. Probabil de asta nu era un singur animal negru ci o droaie.

 

Cainele negru este vazut in UK pe anumite sosele nationale, pe mijlocul strazii; unii soferi au facut accident incercand sa il evite.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Black_dog_(ghost)

 

Intrebarea mea este daca a mai avut/ mai are cineva aceasta experienta si ce element anume va avertizeaza.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu visez multa apa cand urmeaza o perioada agitata pentru mine si pe tatal meu cand incearca sa ma avertizeze de anumite persoane . am visat o groaza de apa azi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa ma refer la visarea unui anumit lucru, mereu acelasi, cand urmeaza un pericol, nu conteaza de ce natura.

 

Eu visez un caine negru de fiecare data cand este la orizont un pericol nebanuit. Pericolul apare ori in ziua respectiva, ori peste o zi, maxim 2. Pana anul trecut ori nu incepusem sa am aceste vise ori nu le remarcasem. Probabil le-am avut dintotdeauna dar nu facusem conexiunea.

 

...........................................

 

Intrebarea mea este daca a mai avut/ mai are cineva aceasta experienta si ce element anume va avertizeaza.

Mi se pare exagerat să presupui că avertizarea vine din exterior. Cred că ar fi mult mai rezonabil să presupui că avertizarea vine din interior, din partea subconştientului. Adică elementele situaţiei neplăcute există deja, subconştientul le percepe, chiar dacă la nivel conştient

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa critic incercarea de a cuprinde absolut orice in cadrul legilor propriei ratiuni. Este chiar logic pentru cei care nu traiesc niciodata lucruri de genul.

Editat de Finnian
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este chiar logic pentru cei care nu traiesc niciodata lucruri de genul.

Diferenţa este că eu chiar le trăiesc, nu le visez :yes:

 

Maică-mea visa uneori soluţii la probleme care o preocupau, eu am anticipat întotdeauna problemele treaz fiind, nu în somn. Cred că asta se numeşte "intuiţie", a ajunge la o soluţie sau explicaţie corectă pe baza unor informaţii incomplete sau chiar contradictorii.

 

Când ai să fii în maşină cu mine şi am să renunţ la o depăşire periculoasă (deşi la cele mai multe nu renunţ) descriindu-ţi şi culoarea maşinii care vine de după curbă (de ex. "un Vauxhall verde") o să ţi se zbârlească părul pe ceafă :o:

Desigur, când fac depăşirea şi spun că nu e nici o maşină după curbă, pe cel puţin doi kilometri, sunt mai puţin credibil. Dar eu chiar "văd" că şoseaua e complet goală, după curbă.

Editat de harald
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce simți sau ce gândești înainte de a avea o intuiție? Te concentrezi, sau vine de la sine?

De multe ori vine de la sine, din senin, în timp ce mă gândesc la cu totul altceva.

Alteori, încerc să "testez" în minte imagini cu alternativele şi una dintre imagini mi se pare evident "reală", comparativ cu celelalte. Şi aceea e cea corectă.

 

Chestia cu depăşirile periculoase mi se pare cam infantilă, dar acum 15-20 de ani o practicam des, pentru a mă amuza la reacţiile celor din maşină. Acum am mai îmbătrânit probabil, aşa că fac mai rar depăşirile riscante, uneori mă limitez la a spune ce e după curbă sau după vârful de rampă.

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De multe ori vine de la sine, din senin.

Alteori, încerc să "testez" în minte imagini cu alternativele şi una dintre imagini mi se pare evident "reală", comparativ cu celelalte. Şi aceea e cea corectă.

Adică te joci cu realitatea?

 

Eu, de exemplu, visez destul de des tsunami-uri sau cutremure. Ar trebui să însemne ceva?

Editat de humea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

A, OK. Presupun ca am citit in graba ce ai scris. Sau m-am exprimat eu deficitar in prima postare. Ori ambele. :) Nu am vrut sa spun de fapt ca avertismentul ar veni neaparat din exterior.

 

Diferenţa este că eu chiar le trăiesc

 

Idem. De fapt se manifesta in multe feluri. Asta e doar unul.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adică te joci cu realitatea?

După părerea mea, viitorul nu e scris. Realitatea "obiectivă" nu există, o creăm noi înşine, moment cu moment. Există bineînţeles alegeri care determină cursul evenimentelor pentru o anumită perioadă de timp. Ca analogie, dacă la Poiana Largului te îndrepţi spre Topliţa, nu mai poţi trece şi prin Vatra Dornei, dar vei trece obligatoriu prin Tulgheş şi Borsec. Eu presupun că de aceea unii vorbesc despre "destin". Dar e o viziune restrânsă, viitorul nu e scris.

 

Eu, de exemplu, visez destul de des tsunami-uri sau cutremure. Ar trebui să însemne ceva?

Depinde ce înseamnă ele pentru subconştientul tău. Cred că eşti singura care poate găsi răspunsul.

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×