Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Prietenia intre femei !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce fel de "simbioza" perversa exista intre doua persoane aflate intr-o relatie de prietenie, unde una o trateaza pe cealalta cu dispret, fara respect, condescending iar cealalta la randul ei o barfeste incontinuu cu orice ocazie ? Ce fel de prietenie este asta si cum poate dura de 15 ani, ca eu nu pot pricepe nici in ruptul capului ?

Ce fel de prietenie este aia unde implicatii sunt in perpetua competitie si defaimare reciproca voalata sau nu, urmate de pupaturile in cur de rigoare atat de populare in randul sexului feminin ?

 

PS: Nu sunt una din implicati. Este vorba de niste observatii si concluzii din perspectiva persoanei a-3-a care priveste din culise, o telenovela de prietenie a altor doua.

 

E adevarat ca daca o prietena o barfeste pe alta la tine, te va barfi si pe tine la altcineva ?

Editat de Despicable Me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E adevarat ca daca o prietena o barfeste pe alta la tine, te va barfi si pe tine la altcineva ?

Adevarul e ca mie asa mi s-a spus si tind sa cred ca asa este.

Editat de Ana 1996
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Exista in engleza o expresie pentru a defini situatia descrisa de tine : "best enemy". O persoana pe care o detesti dar cu care nu ai vrea sa fii in razboi si ti-o faci prieten(a).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista in engleza o expresie pentru a defini situatia descrisa de tine : "best enemy". O persoana pe care o detesti dar cu care nu ai vrea sa fii in razboi si ti-o faci prieten(a).

Bine dar asta o fi fost valabil in trecut intre regi si imparati, nu in zilele noastre intre doi sau doua nobodys care nu ar avea nimic de castigat prin imprietenirea unui asa zis dusman. Ba dimpotriva, ar avea de pierdut, pentru ca (,) cu cat mai apropiata ti-e respectiva persoana, cu atat mai bine te cunoaste si cu atat mai multe stie despre viata ta incat sa-ti poarte vorba si chiar sa-ti faca rau la o adica.

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce fel de "simbioza" perversa exista intre doua persoane aflate intr-o relatie de prietenie, unde una o trateaza pe cealalta cu dispret, fara respect, condescending iar cealalta la randul ei o barfeste incontinuu cu orice ocazie ? Ce fel de prietenie este asta si cum poate dura de 15 ani, ca eu nu pot pricepe nici in ruptul capului ?

Ce fel de prietenie este aia unde implicatii sunt in perpetua competitie si defaimare reciproca voalata sau nu, urmate de pupaturile in cur de rigoare atat de populare in randul sexului feminin ?

 

PS: Nu sunt una din implicati. Este vorba de niste observatii si concluzii din perspectiva persoanei a-3-a care priveste din culise, o telenovela de prietenie a altor doua.

 

E adevarat ca daca o prietena o barfeste pe alta la tine, te va barfi si pe tine la altcineva ?

 

Si tu pe care din cele doua le barfesti pe forum ? :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si tu pe care din cele doua le barfesti pe forum ? :blink:

 

Observatii reale si pertinente discutate in anonimitate nu este barfa. Barfa precum o inteleg eu este vorbaria rau-voitoare, exagerata, de multe ori scornita cu scop de a deniga sau defaima pe cineva. Precum eu nu scornesc minciuni despre persoanele respective, nu sunt rau-voitoare in ceea ce le priveste si deasemenea le respect anonimitatea, nu consider cele spuse de mine, barfa ci doar o relitate trista la care din pacate asist si pe care as dori sa o inteleg, poate cu ajutorul parerilor altora.shades.gif

 

Barfa fata de o persoana se face din dispret, ura, invidie, rautate, razbunare . Nu ma simt vinovata sau infectata de nici una dintre cele enumerate.

Editat de Despicable Me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×