Sari la conținut
Forum Roportal
Anna84

Dilema morala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

sau crede si nu cerceta :roll:

 

Ca sa pricepi, e nevoie sa citesti ceva carti, as putea sa dau un link, dar ce folos daca voi nu stiti analiza tranzactionala? voi vreti sa intelegeti CUM SE INEBUNESTE, dar asa ceva nu e cu putinta fara sa fiti terapiati, fara sa cititi carti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa pricepi, e nevoie sa citesti ceva carti, as putea sa dau un link, dar ce folos daca voi nu stiti analiza tranzactionala? voi vreti sa intelegeti CUM SE INEBUNESTE, dar asa ceva nu e cu putinta fara sa fiti terapiati, fara sa cititi carti.

 

 

Te rog da un link, ma intereseaza. Am citit Eric Berne, am cunostinte de AT cat sa inteleg cam despre ce e vorba

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@ initiatoare: am fost in aceeasi situatie ca tine. Un bunic al meu a ajuns sa fie singur si parasit de toti, dupa ce s-a purtat oribil cu toti ai lui. Dupa o vreme a inceput sa ma curteze si pe mine. Am avut o groaznica strangere de inima sa merg pe la el, dar intr-un final, am facut-o. Cred ca asa a fost cel mai bine. Experienta mea, destul de bogata, din pacate, in domeniul asta, mi-a aratat ca a iesit mai degraba prost de cate ori m-am incrancenat pe pozitia mea. Asa, am detensionat destul de simplu problema. M-am dus, deci. Tensiunea aceea mare s-a redus oarecum, dupa ce am intrat pe usa. A ramas totusi o strangere de inima, o rezervare, pe toata perioada vizitei. Am incercat insa sa pun lucrurile pe o cale corecta. Am vorbit cu omu', si asta a fost foarte important. I-am explicat, calm si rezonabil, cam din ce cauza il evit... si a inteles. Nu m-a mai tocat la cap, nici el, nici familia. Intre timp a murit, de un numar de ani si am certitudinea ca am facut ceea ce a trebuit.

 

Poate a picat un pic tarziu ce am povestit eu, topicul e deschis de ceva vreme. De asemenea, sfaturile astea nu se potrivesc la toti, sunt diferente de nuanta intre situatii, care pot face ca un anumit sfat sa nu se mai potriveasca deloc. Am povestit ce am trait eu, atata tot. Deci, pentru mine, nu ar fi fost mai bine nici sa ma fac ca am uitat tot raul, nici sa dau cu flit si sa intorc spatele plin de ura. Cateva cuvinte, si un ramas bun, a fost perfect.

 

Toate bune!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×