Sari la conținut
Forum Roportal
Anna84

Dilema morala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am o bunica de care am fost crescuta on and off pe parcursul copilariei. Acum e batrana si bolnava, si toata familia trage de mine sa o vizitez mai des, sa petrec timp cu ea, etc. Un lucru normal, pe care insa nu simt sa il fac catusi de putin. Nu mi-e draga, n-o iubesc, m-a torturat psihic in copilarie, nu are sens sa dau detalii. Esentialul este ca nu o am la suflet, fara a avea insa nici sentimente negative, pur si simplu mi-e indiferenta si nu tin sa o vad. Insa ma simt vinovata atunci cand aud pe toata lumea spunand ca sufera ca nu ma duc pe la ea (uneori simt ca asta merita pentru cum m-a tratat cand eram neajutorata) , ca nu o caut, ca ea ma iubeste si ar vrea sa ma vada, ca trebuie sa o ajut ca doar m-a crescut (!) si macar atat ii datorez sa-i car un sac de cartofi. Fie vorba intre noi am facut o gramada de comisioane pentru ea inainte, si am fost mai mult decat eliberata cand mi-am dat seama ca de fapt nu TREBUIE, ci numai daca vreau. Si nu vroiam.

 

Habar nu am ce sa fac. Ma impart intre dorinta mea reala de a sta departe, si sentimentul de vinovatie care ma constrange sa trec pe la ea, fie si din complezenta. As vrea sa aud parerile si gandurile altora pe tema asta si poate ca voi ajunge la vreo concluzie...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai de acum un sentiment de vinovatie, cand va muri, e foarte posibil ca acesta sa se amplifice.

Daca nu simti, nu o face, dar e atat de greu sa o vizitezi din cand in cand? Nu o face pentru tine, nu o face nici macar pentru bunica ce te-a terorizat in copilarie, fa-o pentru o femeie batrana si bolnava, care isi doreste sa te vada.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca ar trebui sa o vezi macar o data, indiferent cum e, cum s-a comportat cu tine, dar totusi, e bunica ta...mai tarziu iti poate parea rau. (mai ales, daca ea spune ca te iubeste si ar vrea sa te vada, inseamna ca tzine la tine, poate nu a stiut cum sa-ti demonstreze acest lucru si acum regreta)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

. Insa ma simt vinovata atunci cand aud pe toata lumea spunand ca sufera ca nu ma duc pe la ea (uneori simt ca asta merita pentru cum m-a tratat cand eram neajutorata) , ca nu o caut, ca ea ma iubeste si ar vrea sa ma vada, ca trebuie sa o ajut ca doar m-a crescut (!) si macar atat ii datorez sa-i car un sac de cartofi.

 

Unde naiba era aceea omenire atunci cand tu ai avut nevoie de ajutor. Urasc ipocritii care au tupeul de-a te arata cu degetul.

Nu, draga mea, fa cum iti dicteaza constiinta, daca te duci, o vei face doar fiindca asa vrei tu, nicidecum fiindca lumea vorbeste.

Nu esti obligata sa-i arati niciun sentiment, si faptul ca nu o urasti, sincer, ma bucura enorm. Denota ca ai o gandire sanatoasa, iar razbunarea n-aduce fericire.

Fa cum iti spune sufletul! :hi:

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Asa zisul sentiment de vinovatie este fals, este doar indoctrinarea de care ai avut parte "te-am crescut ca sa imi aduci un pahar de apa la batranete". ( vezi topicul lui Big Lebowsky despre script). Cerere si oferta. Intr-o relatie corecta adult-copil, adultul trebuie sa-i insufle copilului un respect atat de mare incat la batranete sa-i fie drag sa-l ajute, nu s-o faca din obligatie. Te simti datoare poate pentru ca te-a crescut, dar pentru traumele psihice de ce nu te simti datoare? Daca intr-adevar esti corecta si vrei dreptate, eu zic sa nu te duci pe la ea. Lucrurile facute fortat duc la frustrari iar frustrarile pot evolua in chestii urate.

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Fa ce simti. Daca te duci acum, o sa reinceapa tortura prin reactivarea traumei plus altele adiacente. Daca nu te duci, risti niste sentimente de vinovatie dupa ce moare. Oricum e nasol.

 

 

 

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trimite rudele tale sa o viziteze, daca atat de mult doresc ca sa o faci tu.

Spune-le acelasi lucru: mergeti si stati cu ea, ca sa o ajutati.

Ei fac asta?

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bunica ta nu stie ca a facut ceva rau. Deci nu are regrete(nu in vreun sens pozitiv fata de tine, in orice caz). Doar s-a obisnuit sa aiba oameni in jur cu care sa isi faca de lucru, iar absenta lor o fac sa sufere. "Toata lumea" de care spui, este infectata. Daca tii la parerea "lumii", probabil si tu esti infectata. Daca vrei sa vezi cu ce e infectata citeste topicurile lui Big Lebowski. Dar cum nu sunt promotorul taierii oricaror relatii cu oamenii, poate daca o vei vizita cam... o data la 6 luni pe bunica ta, te vei simti mai bine :)

Nu te astepta sa se schimbe sau sa se caiasca sau ca si-a dat seama de nu-stiu-ce, ca n-ai sa vezi asa ceva.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bunica ta nu stie ca a facut ceva rau. Deci nu are regrete(nu in vreun sens pozitiv fata de tine, in orice caz). Doar s-a obisnuit sa aiba oameni in jur cu care sa isi faca de lucru, iar absenta lor o fac sa sufere. "Toata lumea" de care spui, este infectata. Daca tii la parerea "lumii", probabil si tu esti infectata. Daca vrei sa vezi cu ce e infectata citeste topicurile lui Big Lebowski. Dar cum nu sunt promotorul taierii oricaror relatii cu oamenii, poate daca o vei vizita cam... o data la 6 luni pe bunica ta, te vei simti mai bine :)

Nu te astepta sa se schimbe sau sa se caiasca sau ca si-a dat seama de nu-stiu-ce, ca n-ai sa vezi asa ceva.

De acord cu tine.

Si eu am avut o divergenta cu bunica mea,dar am trecut-o cu vederea,desi asupra mea avusese un impact major.In final,m-am simtit impacata cu propria-mi persoana pentru faptul ca am iertat-o.

Pentru initiatoarea topicului-du-te si viziteaz-o(macar o data)si incearca sa o ierti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×