Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

 

Mie bunicul meu mi-a zis ca ciorba vine din latina de la sorbere - a sorbi. Dar tu de fapt ce vrei sa spui cu asta? Crezi ca etimologia ne va reda identitatea ? Vom descoperi noi orizonturi ale ADN-ului romanesc?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie bunicul meu mi-a zis ca ciorba vine din latina de la sorbere - a sorbi. Dar tu de fapt ce vrei sa spui cu asta? Crezi ca etimologia ne va reda identitatea ? Vom descoperi noi orizonturi ale ADN-ului romanesc?

 

cu metoda asta poţi face numeroase etimologii eronate de ex şerbii erau săraci şi m

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sînt numeroase cuvinte însă care sînt date ca fiind intrate din limbi străine cînd de fapt ele au intrat din romînă în acele limbi cum ar fi CIORBĂ sau CAPAC care apar ca venite din turcă.După părerea mea este exact invers.

Deci turcii au preluat ei cuvantul çorba de la noi ? Si arabii tot de la la romani l-au preluat ?... ca si in arabeste tot ciorba se cheama cu pronuntie putin diferita....shorba.

 

Pantalon, cearsaf, camasa, geanta, geaca, perdea, cazan....provin din limba araba.

 

Camera, dusman...provin din hindi.

Vreme, ceas...provin din limba rusa.

Editat de Despicable Me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La fel a ciordi, care e dat din ţigăneşte. Ciordeala e un furt ordinar,obraznic, pe faţă. E dat din ţigăneşte pt că ţiganii de obicei fură aşa. Nu a arătat nimeni că ar proveni acest cuv

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×