Sari la conținut
Forum Roportal
nightwish_9

Sentiment de vinovatie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare tuturor!Nu am intrat pe acest site demult,probabil intru doar cand am o dilema...Scriam acum 4 ani ca persoana iubita m-a parasit spunand ca nu e suficient de buna pentru mine.Intre timp ne-am impacat si acum am ajuns tot acolo.Vroiam familie,copii,el nu...am acceptat...vroiam sa ne facem impreuna un viitor,simteam nevoia de stabilitate,de siguranta.Lui ii era teama de responsabilitate,am incercat sa il inteleg,il dominau multe complexe.Simteam ca nu poate iubi la fel de intens cum stiam eu,dar simteam ca ma iubea in felul lui,cat putea el.Dar e om bun,imi spuneam,prea putini oameni au sufletul bun si eu am apreciat asta la el.Dar in ultimii ani statea mult prea mult pe calculator,cand eu simteam nevoia de afectiune,de intelegere,pentru ca treceam prin momente dificile.I-am dat de inteles ca as avea mai multa nevoie de el,sa-mi fie alaturi,nu numai fizic.Avea si o prietena,o femeie fara prea multe principii, de care simteam eu ca era oarecum atras,nu prea mi-a placut sa il stiu in compania ei,si i-am zis asta.Mi-a reprosat ca eu ma leg de niste lucruri marunte,le dau prea mare importanta,si el nu mai suporta asta,asa ca a pus capat relatiei.Am pus prea mult suflet in aceasta relatie,am fost alaturi de el sufleteste ori de cate ori simteam ca are nevoie.Nu vroiam nici pe departe sa-l schimb,vroiam doar mai multa afectiune din partea lui si i-am spus asta.Am gresit oare chiar asa de mult?Ma face sa ma simt vinovata,la fel ca acum 4 ani cand ne-am mai despartit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vina si rusine, doua motoare ale ruinarii.

Cum ar fi viata ta fara ele? Imagineaza-ti.

 

Omul intelept trage un folos si din circumstante paguboase (La Rochefoucauld).

 

Tu ce invataminte ai tras din esecul tau?

Dar prin invataminte - experienta utila pentru viitor - sa nu pui si autoblamarea.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vina si rusine, doua motoare ale ruinarii.

Cum ar fi viata ta fara ele? Imagineaza-ti.

 

Omul intelept trage un folos si din circumstante paguboase (La Rochefoucauld).

 

Tu ce invataminte ai tras din esecul tau?

Dar prin invataminte - experienta utila pentru viitor - sa nu pui si autoblamarea.

Cred ca e prea devreme sa trag invataminte...poate peste putin timp voi vedea si voi intelege lucrurile mai clar...

Deocamdata simt confuzie,vina,imi pun eternele intrebari: dar daca...

Fiecare dintre noi avem defectele noastre,eu vroiam sa ii vad mai mult calitatile,si de dragul lor am fost in stare de multe compromisuri.Stiu ca si el a facut,insa poate vroiam eu prea mult,poate i-am cerut ceea ce el nu imi putea oferi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O observatie oarecare..... Desi uneori mi-as dori sa intorc timpul si eu .....deep down is convinsa ca ciorba reincalzita e ciorba reincalzita - asta ca te-ai impacat, nu intotdeauna impacarea scoate o relatie mai puternica.

 

1. Il dominau multe complexe

2. Nu putea iubi la fel de intens cum stiai tu

3. Statea prea mult pe calc.

4. Avea o prietena.

5. Nu iti acorda atentie.....

 

Mie imi par cam prea multe trasaturi negative pentru un iubit. Nu cumva esti un pic prea dominatoare?

 

imi pun eternele intrebari: dar daca...

 

 

Ce ar fi fost daca? Asta este intrebarea ce si-o pune fiecare indragostit care sufera.

Dar exact ca in diplomatie, iti ia ani de incercari sa construiesti un pod al increderii si comunicarii in relatie, DAR ITI IA 5 MINUTE SI O CEARTA SA DARAMI MUNCA DE ANI.

Chiar daca s-a bazat pe IUBIRE, daca a incalcat libertatea celuilalt, chiar si fara intentie, este daramata. Cam atat.

 

Vinovatii is INTOTDEAUNA DE AMBELE PARTI. EL AR ZICE CU TOTUL ALTA POVESTE?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O observatie oarecare..... Desi uneori mi-as dori sa intorc timpul si eu .....deep down is convinsa ca ciorba reincalzita e ciorba reincalzita - asta ca te-ai impacat, nu intotdeauna impacarea scoate o relatie mai puternica.

 

1. Il dominau multe complexe

2. Nu putea iubi la fel de intens cum stiai tu

3. Statea prea mult pe calc.

4. Avea o prietena.

5. Nu iti acorda atentie.....

 

Mie imi par cam prea multe trasaturi negative pentru un iubit. Nu cumva esti un pic prea dominatoare?

 

 

 

Ce ar fi fost daca? Asta este intrebarea ce si-o pune fiecare indragostit care sufera.

Dar exact ca in diplomatie, iti ia ani de incercari sa construiesti un pod al increderii si comunicarii in relatie, DAR ITI IA 5 MINUTE SI O CEARTA SA DARAMI MUNCA DE ANI.

Chiar daca s-a bazat pe IUBIRE, daca a incalcat libertatea celuilalt, chiar si fara intentie, este daramata. Cam atat.

 

Vinovatii is INTOTDEAUNA DE AMBELE PARTI. EL AR ZICE CU TOTUL ALTA POVESTE?

Am mentionat ca avea si multe calitati,dar nu m-am oprit asupra lor,nu pentru ca nu ar fi fost importante.S-ar pute sa fiu prea dominatoare,dar am stiut tot timpul sa caut un numitor comun,astfel incat sa ii fie si lui bine.Daca stii ca o cearta poate darama munca de atatia ani,oare mai poti sa fii tu insuti?Mai poti sa comunici cu cel de langa tine fara teama ca nu te va intelege?

 

O observatie oarecare..... Desi uneori mi-as dori sa intorc timpul si eu .....deep down is convinsa ca ciorba reincalzita e ciorba reincalzita - asta ca te-ai impacat, nu intotdeauna impacarea scoate o relatie mai puternica.

 

1. Il dominau multe complexe

2. Nu putea iubi la fel de intens cum stiai tu

3. Statea prea mult pe calc.

4. Avea o prietena.

5. Nu iti acorda atentie.....

 

Mie imi par cam prea multe trasaturi negative pentru un iubit. Nu cumva esti un pic prea dominatoare?

 

 

 

Ce ar fi fost daca? Asta este intrebarea ce si-o pune fiecare indragostit care sufera.

Dar exact ca in diplomatie, iti ia ani de incercari sa construiesti un pod al increderii si comunicarii in relatie, DAR ITI IA 5 MINUTE SI O CEARTA SA DARAMI MUNCA DE ANI.

Chiar daca s-a bazat pe IUBIRE, daca a incalcat libertatea celuilalt, chiar si fara intentie, este daramata. Cam atat.

 

Vinovatii is INTOTDEAUNA DE AMBELE PARTI. EL AR ZICE CU TOTUL ALTA POVESTE?

Si eu am partea mea de vina,tocmai asta scriam.Dar nu mi se pare normal sa vrei sa te desparti dupa fiecare cearta.Aici ar trebui sa intervina comunicarea,sa poti sa rezonezi cu cel de langa tine.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca e prea devreme sa trag invataminte...poate peste putin timp voi vedea si voi intelege lucrurile mai clar...

Deocamdata simt confuzie,vina,imi pun eternele intrebari: dar daca...

Fiecare dintre noi avem defectele noastre,eu vroiam sa ii vad mai mult calitatile,si de dragul lor am fost in stare de multe compromisuri.Stiu ca si el a facut,insa poate vroiam eu prea mult,poate i-am cerut ceea ce el nu imi putea oferi...

 

"dar daca.." , esenta regretului.Dar daca nu am purta regrete ce ar fi ? Sa ne gandim un pic.De ce sa plangem trecutul cand avem prezentul?Daca trecutul s-a dovedit a fi nefericit , lucreaza in prezent pentru fericire.Si va veni.Tu ai vrut sa-i vezi calitatile, da, sunt de-acord.Dar de ce sa cautam lucruri care nu exista ? Sa ne impacam cu ideea.Unii nu pot iubi, altii se damneaza la o viata de singuratate, prin complexele, problemele lor.Nu il plange, nu merita, plangi doar iluzia a ceea ce ai fi vrut tu sa fie el.El nu a fost asa cum ai vrut.Sfatul meu e sa uiti trecutul, pentru ca altfel nu te vei orienta bine in prezent.Cauta sa-ti cladesti fericirea, dar nu pe iluzii.Oameni "buni" or mai fi.Nu era el singurul.Pur si simplu nu te-a iubit.Stiu ca iti pare de neacceptat, dar asta e adevarul.Si ce poti face ? Sa suferi pentru asta ? Nu.Dragostea adevarata nu cere nimic.Daca l-ai iubit asa mult cum spui, atunci trebuie sa-l uiti.Pentru ca nu ii mai e de folos cu nimic iubirea ta.Nu te invinovati, trebuie sa intelegi ca "vina" nu e a ta.Intr-un cuplu sunt de vina ori amandoi, ori situatia.Ridica-te, au trecut 4 ani.Vor mai trece multi daca nu faci ceva concret.Se merita oare ?Vei fi mai buna si mai curata sufletesc daca porti "dragostea" in suflet pentru un om care nu o mai cere ?Nu.Vina nu e a ta.Ai cerut, si nu ai avut.Invata sa ceri mai putin de la altii, si sa cauti mai multe in tine.Te ruinezi singura, vina nu duce la nimic "nobil".Iar "dar daca.." nu duce la nimic concret.Esti responsabila doar pentru viata ta, asa ca alege sa faci o schimbare ,de dragul tau :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"dar daca.." , esenta regretului.Dar daca nu am purta regrete ce ar fi ? Sa ne gandim un pic.De ce sa plangem trecutul cand avem prezentul?Daca trecutul s-a dovedit a fi nefericit , lucreaza in prezent pentru fericire.Si va veni.Tu ai vrut sa-i vezi calitatile, da, sunt de-acord.Dar de ce sa cautam lucruri care nu exista ? Sa ne impacam cu ideea.Unii nu pot iubi, altii se damneaza la o viata de singuratate, prin complexele, problemele lor.Nu il plange, nu merita, plangi doar iluzia a ceea ce ai fi vrut tu sa fie el.El nu a fost asa cum ai vrut.Sfatul meu e sa uiti trecutul, pentru ca altfel nu te vei orienta bine in prezent.Cauta sa-ti cladesti fericirea, dar nu pe iluzii.Oameni "buni" or mai fi.Nu era el singurul.Pur si simplu nu te-a iubit.Stiu ca iti pare de neacceptat, dar asta e adevarul.Si ce poti face ? Sa suferi pentru asta ? Nu.Dragostea adevarata nu cere nimic.Daca l-ai iubit asa mult cum spui, atunci trebuie sa-l uiti.Pentru ca nu ii mai e de folos cu nimic iubirea ta.Nu te invinovati, trebuie sa intelegi ca "vina" nu e a ta.Intr-un cuplu sunt de vina ori amandoi, ori situatia.Ridica-te, au trecut 4 ani.Vor mai trece multi daca nu faci ceva concret.Se merita oare ?Vei fi mai buna si mai curata sufletesc daca porti "dragostea" in suflet pentru un om care nu o mai cere ?Nu.Vina nu e a ta.Ai cerut, si nu ai avut.Invata sa ceri mai putin de la altii, si sa cauti mai multe in tine.Te ruinezi singura, vina nu duce la nimic "nobil".Iar "dar daca.." nu duce la nimic concret.Esti responsabila doar pentru viata ta, asa ca alege sa faci o schimbare ,de dragul tau :)

Tocmai aici e drama mea...ca nu am stiut sa il accept asa cum e...desi stiam ca asta e singura modalitate de a fi cu el...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca stii ca o cearta poate darama munca de atatia ani,oare mai poti sa fii tu insuti?Mai poti sa comunici cu cel de langa tine fara teama ca nu te va intelege?

 

Dar nu mi se pare normal sa vrei sa te desparti dupa fiecare cearta.

 

Imi pun des exact aceeasi intrebare.....daca mai poti fi tu insuti cand te temi ca poti pierde un lucru pretios tie intr-un argument?

De comunicare , este un proces ce implica feedback. Acum, ai dat si ai obtinut feedback-ul potrivit?

De ai SPUS problema, nu inseamna ca tu comunicat cu el. Depinde cum a actionat. Sau cum ai actionat tu cand a spus el vreo problema.

 

Nu, nu este normal sa vrei sa te desparti dupa fiecare cearta.

 

Tocmai aici e drama mea...ca nu am stiut sa il accept asa cum e...desi stiam ca asta e singura modalitate de a fi cu el...

 

Nici nu trebuia sa faci vreun compromis de a fi cu persoana. Cum nu trebuie sa faca nici el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×