Sari la conținut
Forum Roportal
sarah12

Pisica mea

Postări Recomandate

Buna dimineata,

 

am o pisica de 9 ani,care are o problema de sanatate si anume:la buza inferioara ,din gingie i-a crescut o bubita.Cand sta cu gurita inchisa ,arata parca ar avea limba scoasa.Nu o doare,mananca,se joaca ,are comportamentul identic ca pana inainte de-a avea bubita.

Acum 2 ani i-a cazut bubita,dar in scurt timp i-a crescut inapoi in acelasi loc.

Veterinarul spune ca nu se cunosc cauzele aparitiei excrescentei respective,ca se poate opera(cu laser),dar nu-mi poate garanta ca nu-i va creste inapoi.

Am considerat ca daca nu o deranjeaza sa o las asa .

A mai avut cineva cazuri asemanatoare la pisici?

Astept sfaturi,propuneri,sugestii.

Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am avut nici o asemenea experienta cu motanoiul meu. Insa daca ai vazut ca nu o deranjeaza defel, eu consider ca ai ales bine sa nu intervii.

Nu se pot face teste pe chestia /excrescenta aia?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am avut nici o asemenea experienta cu motanoiul meu. Insa daca ai vazut ca nu o deranjeaza defel, eu consider ca ai ales bine sa nu intervii.

Nu se pot face teste pe chestia /excrescenta aia?

Intuiesc ce ai vrea sa stii -veterinarul mi-a spus ca mai fac pisicile astfel de excrescente,dar ca boala nu e de natura cancerigena.

A mai spuc ,repet,ca ar putea-o opera,dar ca gingia e foarte vascularizata si ar putea fii periculos.Aceasta boala-imi scapa denumirea- apare doar in gurita lor.

Dar,deocamdata e fericita asa,nu vreau sa o chinui ,deci o las asa cum e.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am probleme cu pisica. Am adoptat un pui de pisic acum 1 luna. Are 3 luni, e fetita, necastrata(fiind prea mica) si care se intelege f bine cu motanul care are 7 ani. A facut in litiera din prima zi de cand a ajuns acasa, am tinut-o inchisa 2 saptamani la rand pana s-a obisnuit cu noi si apoi am lasat usa deschisa si iese cand vrea in gradina. Saptamana trecuta s-a scapat un pipi mic in patul meu, unde doarme cu mine. Am spalat tot din pat, inlaturat mirosul. Ieri seara mi-a facut aceeasi bucurie. Stie foarte bine unde ii este litiera, stie foarte bine cum sa mearga in gradina. Sa ajunga la litiera are un etaj de coborat, pe niste scari maricele, dar 3 saptamani la rand asta nu a fost o problema, n-as crede ca oboseste mergand acolo. Ce pusca mea se intampla?

Situatii stresante nu sunt in casa, nu copii, nu galagie, nu alte animale. Sta singura in casa destul de mult si ''sper'' ca asta sa fie problema. Cere in felul asta atentie. N-as vrea sa cred ca are probleme de sanatate.

A mai patit-o cineva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da...

sunt anumite pisici carora orice ce le-ai face, tot mai fac cate o treaba de genul asta.

(eu le numesc "nesimtite" :o: )

am avut pisici si cand am fost la mama acasa, si cat am stat la bloc si acum cand locuiesc la casa; poate o fi vreo cauza si n-am avut eu interesul eu s-o gasesc, insa eu n-am reusit sa stopez acest comportament... poate altii au fost mai atenti si au gasit solutia.

acu, spera sa fie numai un caz izolat care nu se va mai repeta la maturitatea pisicii si dupa ce o sterilizezi.

Editat de buleala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mi-a facut iar bucuria :doh:

 

am cumparat extra litiera, am dus-o la dr si nu are probleme cu vezica, i-am cumparat spray-ul ala..nimic nu functioneaza.

am impresia ca intentionat o face, razbunare ca e singura in casa atatea ore. imi mai ramane sa-l fortez pe motan sa stea cu ea...poate nu se mai simte singura

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

n-as zice ca e stresata de motan, asta nu sta 20 de minute in casa. vine, mananca si o tuleste. toata noaptea ma deranjeaza si ma loveste cu labele, cauta sa fie mangaiata. dimineata se pune in fata usii si pana nu o imping d-acolo nu se misca.

 

merci de sfat, am sa merg chiar maine sa iau spray-ul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×