Sari la conținut
Forum Roportal
Dimineata

Intamplari cu talc

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Doua intamplari cu joburile.

 

O femeie a avut odata un job. Miere cu lapte fara stres, ore normale, stabilitate. Tot ce vrei si bine platit. Odata din plictiseala a observat o gresala la seful ei si atunci s-a gandit sa-l raporteze pe sef la superiorul lui ceea ce a si facut si in cateva ore a fost data afara cu bagajul si pentru 3 ani a stat pe langa casa.

 

Erau la o companie 3 echipe similare si 3 sefi de echipa. La fiecare an se facea caracterizare si cel cu caracterizarea cea mai slaba era data afara. Unul din cei trei sefi punea in caracterizari lucrurile bune iar daca era vreo problema isi batea capul sa vada cum se poate corecta problema fara a ramane urme in caracterizare. Doua echipe au fost decimate una a ramas intreaga si apoi din 3 sefi a ramas unul, cel care si-a pastrat echipa, intreaga.

 

La servici daca vezi ca cineva are greutati sa-si poarte crucea, ajuta-l atat cat poti. Si tot asa. Aproapele tau e si la servici.

 

Pentru ca serviciul e o parte importanta din viata, roaga-te sa ai liniste la servici, sa te placa colegii, sa poti sa iti faci lucrul de calitate si alte lucruri de care ai nevoie.

 

Compania lui Dumnezeu

 

Era odata un om Smidth care a facut o inventie. Pe atunci pozele se developau cu argint. Dupa developare solutia cu argint era aruncata la chiuveta. El s-a gandit si a facut o inventie cu care sa scoata argintul din aceasta solutie si apoi sa-l vanda. Inventia a reusit dar acuma nu mai avea bani si s-a indatorat si a inceput sa mearga pe la companii sa o vanda. a mers ope la multe companii dar iata ca nimeni nu i-o primea. Disperat, in masina fara bani, a zis o rugaciune. Doamne daca imi ajuti sa mearga inventia o sa-ti fac o companie pe numele tau si o sa dau banii la actiuni caritabile insa fa ca eu sa-mi iau o pozitie la acea companie. Bun si a mai mers el o zi doua si au inceput sa curga telefoanele toti fiind interesati de acea inventie. A vandut inventia, a facut bani multi. A facut o companie mare si asa cum a promis (nu jurat ca in crestinism nu juri) a gasit un avocat care sa-l ajute sa puna compania pe numele lui Dumnezeu. asa cum a promis el si-a luat un job la aceasta companie. Aceasta companie a crescut fiind o companie mare in statul Ohio , o megacompanie care exista si azi. Compania lui Dumnezeu. Profiturile se dujc pe actiuni de caritate.

 

 

1 punct de la Dumnezeu

 

Un profesor s-a rugat lui Dumnezeu sa-l ajute sa fie placut de studenti. Si i-a spus Dumnezeu da-le un punct de la mine. S-a chinuit dar pana la urma a dat la toti studentii punctul de la Dumnezeu, adica un punct din oficiu. Asta nu era o problema caci trebuia departajat cel ce a venit fata de cel ce nu s-a prezentat Apoi i-a scos Dumnezeu in fata o carte de invatare rapida si aplicand regulile de acolo a rfeusit sa-si faca clasele accesibile si pe intelesul tuturor elevilor . Si asa studentii au reusit sa invete usor si sa ia note bune si rugaciunea sa fie placut studentilor s-a indeplinit. Apoi la multe examene avute de acel profesor, cand isi calcula nota, pe baza gradatiei intotdeauna ii iesea un punct in plus, punctul de la DUmnezeu.

 

Invataturi despre servici:

La servici te duci si iti faci treaba cat mai bine. Daca te pune sa caracterizezi pe cineva cauti cele mai bune lucruri. Nu te bagi peste jobul nimanui ca nu stii ce copii, sotie, casa, masina depind de el si pot striga la Dumnezeu. Daca te intreba daca sa angajeze raspunzi da. Daca te intreaba daca sa dea afara raspunzi pai sa vedem ca avem aceste calitati si ca este un om cu vechime de baza si ca ar putea fi mutat unde exista o pozitie nedata si asa la batut campii sau cauti o solutie pentru el ca si cum au fu luat in discutie si la urma zici nu. Te rogi pentru cei cu dificultate. Daca ti se cere semnatura impotriva cuiva te faci ocupat si dezinteresat de problema si daca se poate iei apararea.

 

Ajuti pe unde poti si dezinteresat. Stiu pe cineva la care a venit un om sa fie ajutat. da si-a luat din timp si l-a ajutat. si-a luat apoi un job nou pe o felie noua. Spre surprinderea lui si nu prea seful s-a facut voluntar sa-l ajute pana ce reuseste sa-si faca treba cu bine.

 

Deciziile grele le iei cu colectivul chiar daca semnatura la sfarsit e a ta. In felul acesta daca iese gresit nimeni nu te arata cu degetul. Pentru cei din echipa ta te lupti ca sa fie de success in pozitia pe care o ocupa si sa se simta fericiti si impliniti. Nu stii ce-i asteapta acasa. Macar alea 8 ore de la servici sa le aiva frumoase.

 

 

Alte sfaturi:

Nu ajuta la avort chiar daca e nepoata favorita ca sa nu ajungi in iad.

Incearca sa nu bagi la puscarie pe nimeni caci i se poate intocmi cazier penal si sa nu mai fie angajat de nimeni si prin asta poti sa aduci la sapa de lemn o familie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ce spui.

Am cunoscut atatia oameni care incercau sa le faca rau altora din motive de nimic, din capricii sau din simpla rautate.

 

Cand lucram ca femeie de serviciu intr-o companie am cunoscut o tipa absurda - se uita la mese din toate unghiurile ca sa vada daca nu cumva se vede vreo pata in alta lumina si baga capul sub cafetiera montata pe perete ca sa vada daca am sters acolo. Era o pozitie de sucit gatul ca sa poti sa vezi sub ea. Ea castiga cateva mii de euro pe luna, si totusi isi facea de lucru sa bage femeile de serviciu in probleme, noi castigand in jur de 500. In fiecare saptamana, cel putin o data sau de doua ori formula plangeri impotriva noastra. Nu ne spunea nimic in fata, doar sefilor nostri. Am auzit-o odata intamplator cum incerca sa isi bage un coleg in .... in fata sefului pentru ca gresise ceva. Oamenii din acea categorie asa sunt de obicei, se mananca intre ei mai rau ca niste caini pentru a avansa si ii si persecuta pe cei cu o situatie dezavantajata.

 

Aici in satul unde locuiesc, oamenii se denunta pentru toate fleacurile. Un om circula intr-o zi(aici se circula incet ca sunt strazile inguste si multa lume pe strada) fara centura de siguranta. L-a vazut careva si a sunat politia, care l-a prins si i-a dat amenda. Un alt om a insultat niste politisti, beat fiind, intr-o limba pe care ei nici nu o intelegeau afara de cateva cuvinte mai populare(care se nimereau sa fie respectivele), el neintelegand limba politistilor si ce vroiau de la el. A trebuit sa mearga la proces (a durat luni de zile toata tarasenia, cum birocratia e foarte mare aici si astepti saptamani intregi sa vina niste acte prin posta), in care familia acelui om s-a stresat extrem de mult pentru ca nu ar fi avut bani de cine stie ce amenda. S-a pus problema de vandut lucruri din casa, ca nu erau bani, si mai asteptau si un copil. Stres, insomnii, tensiune samd. Politistii stiau toate astea cand s-au hotarat sa il dea in judecata pentru niste cuvinte. Din fericire (am asistat la proces ca traducator) si procurorul si judecatorul au considerat in mod vadit toata treaba o tampenie. Dar putea sa nu fie asa.

 

Concluzia mea este ca exista multi oameni care chiar isi fac timp in mod special sa le faca rau altora.

Editat de Finnian
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sustin pe cei care umbla cu "para" dar per ansamblu se pare ca si in alte tari este o modalitate de a "implementa" respectarea legii . Dupa cum descrii , comportamentul este tipic pentru nemti.

Intotdeauna exista in om o impotrivire fata de lege ; e in firea lui . Legea este o constrangere si omul vrea sa fie liber.Eu sunt de parere ca o lege , buna sau rea , trebuie sa fie respectata.

In atributiile "tipei absurde" intra verificarea curateniei?

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu-s nemti, doar niste oameni foarte bagareti.

 

Si eu sunt de acord cu respectarea legii (desi depinde de lege, e drept) pe cat posibil. Dar exista circumstante mai grave si exista si fleacuri. Sa te agati de fleacuri pentru a face un potential rau cuiva, doar pentru ca poti, este de neacceptat. Eu cel putin asa cred. Suntem oameni, nu roboti, o mai dam in bara. Dar nu-mi fac griji pentru ca unor asemenea oameni li se intoarce mai devreme sau mai tarziu.

 

Nu, tanti doar lucra acolo, facea sesizari pentru simpla ei satisfactie. Era odata un cos plin ascuns sub un birou, langa picioarele ei. Si-a dat seama ca nu l-am vazut si n-a zis nimic. Peste cateva zile a trecut pe foaia de reclamatii si cosul respectiv, negolit in ziua cu pricina.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×