Sari la conținut
Forum Roportal
cuiiipasa

Nişte sfaturi n-ar strica ! :)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Citesc si ma crucesc...si nu incetez sa ma intreb daca am fost timpita sau proasta cind la virsta de 14 ani cind citeam Balzac si Al.Dumas si suspinam dupa Athos...nu exista facebook, cel mult mergeau niste sedinte de spiritism sa mi-l aduc aproape....ce umblat la sutien (apropo, ce era ala?) ori in pantaloni, cind doar atingerea eterica abuzelor altcuiva era un semn de extrema foarte mare apropiere si presupunea o extrema foarte mare implicare sufleteasca asezonata cu primii fluturi zburdind o data pentru totdeauna...prin asta devenind mult mai pretioasa....

 

Serios glumind acum, fata din topic (daca as fi inteles care i-ar fi apelativul, m-as fi adresat direct) nu ar trebui sa se preocupe nici de nr.1 (in opinia mea strict personala, nici nu ar fi trebuit sa stea o milisecunda cu el stiind ce hram poarta - a se vedea descrierea), nici de nr.2 (pare mai blindut, dar avind, in vedere virsta, atentie la hormonii in plina zburdalnicie), ci de ceea ce vrea de la viata, nu in ziua a 2-a, a 3-a, a 4-a, a 12-a...ci dupa 6-10 ani....daca vrea sa ramina acolo unde e, in mediul in care baietii le fac fetelor ceva chiar daca ele nu vor (nu mai vorbim de faptul ca in cazul ei, atingerea poate fi caz penal, chiar si aia mai nevinovata ori cu consimtamint) si sa isi creasca la fel viitoarea fiica (in aceeasi lipsa de comunicare pe care o invoca in legatura cu propria mama) pregatind-o pentru aceeasi soarta (apropo, nu cred ca si-ar dori sa ingroase statistica copiilor cu copii, respectiv mame copile, ori sa faca un avort care i-ar aduce traume psihice ireversibile)....SAU vrea sa ajunga mai departe, sa invete (aoleo, ce blasfemie scriu!), sa intilneasca un baiat de buna calitate (nu stiu cum se intimpla, dar in general baietii buni apreciaza fetele invatate, ca partenere de cursa lunga in viata), in stare sa lupte pentru ea nu 12 zile, ci o viata intreaga, cu care sa isi formeze o familie care sa nu mearga in virtutea inertiei...

Asta e simpla mea parere: are aceste alternative.

Stiu, a doua presupune mai multe frustrari, nu da rezultate imediat, necesita multa munca si privatiuni (mai putine distractii, mai putini baieti dupa care sa suspini zile intregi), dar peste un timp iti permite sa spui in deplina cunostinta de cauza si autoironic "Sunt o doamna, ce p**a mea...", ca intr-un roman* premiat de Uniunea Scriitorilor din Romania...

 

*)Ioana Bradea - romanul "Bagau".

 

 

Mai scurt spus:

"Macar incepind cu virsta asta, pune mina si invata, croieste-ti un viitor in care sa iti permiti sa nu lasi pe nimeni sa isi bata joc de tine si traieste-ti-l alaturi de omul de care esti sigura ca va face tot ce posibil sa nu permita sa ti se intimple ceva rau!"

Editat de mița
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate Cassandra.Jos palaria.Am avut si eu parte de asemenea momente de aur, in care baiatul imi oferea haina sa cand mi se facea frig, ma privea pe furis, se apropia timid de mine.Doar nenorocul m-a facut sa ma nasc in anii '90, alaturi de generatia asta degenerata sau celelalte care au venit dupa noi.

On topic: Cand vei fi mai mare si vei intalni pe cineva mai serios, incantator, sarmant, iti vei dori sa fi urmat scoala, sa ai o cultura generala vasta ca sa-l impresionezi cu adevarat.Asa ca lasa baietii cu nr.1, 2, 3... si vezi-ti de cartea nr.1, 2, 3...

Mult succes.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La 25 ani se va plange ca nu si-a trait viata, ca e virgina, bla bla...

 

La 25 de ani serbam primul an (din cei foarte multi dupa standardele societatii de azi -sic!)de casnicie alaturi de omul cu care m-as marita din nou daca ar fi sa iau viata de la capat, dupa ce am terminat facultatea.

Retrospectiv privind, imi dau seama ca am cistigat mult mai mult pe toate planurile fata de colegele mele de clasa mai zbenguitoare, mai vesele, mai disponibile, care s-au grabit sa cunoasca alte delicii (inclusiv aducatoare de copii cind nu erau pregatite), iar dupa 20 de ani unele sunt divortate avind in grija copiii, altele depresive si imbatrinite inainte de vreme esuate in casnicii de convenienta.

Personal, prefer sa ma pling la 25 de ani ca nu mi-am trait viata decit sa regret la 40+ ca mi-am distrus-o traind-o fara discernamint la vremea cind se impunea.

 

Ai dreptate Cassandra.Jos palaria.Am avut si eu parte de asemenea momente de aur, in care baiatul imi oferea haina sa cand mi se facea frig, ma privea pe furis, se apropia timid de mine.Doar nenorocul m-a facut sa ma nasc in anii '90, alaturi de generatia asta degenerata sau celelalte care au venit dupa noi.

On topic: Cand vei fi mai mare si vei intalni pe cineva mai serios, incantator, sarmant, iti vei dori sa fi urmat scoala, sa ai o cultura generala vasta ca sa-l impresionezi cu adevarat.Asa ca lasa baietii cu nr.1, 2, 3... si vezi-ti de cartea nr.1, 2, 3...

Mult succes.

 

Little Swan, nu as numi nenoroc faptul ca esti nascuta in anii '90, dimpotriva. Cei nascuti dupa 1989 au extraordinara sansa de a fi ei insisi, de a se dezvolta si a se afirma asa cum isi doresc. Depinde insa foarte mult de fiecare sa inteleaga si sa valorifice aceasta oportunitate pe care parintii nostri si chiar o parte insemnata a generatiilor '70-'80 nu au avut-o. Ai mai multe posibilitati acum sa te afirmi, sa inveti, sa calatoresti, mai ales SA TE EXPRIMI in acord cu tine, ceea ce inainte de 1989 era aproape imposibil. E drept, pentru aceasta trebuie sa muncesti mult mai mult decit inainte, dar satisfactiile sunt pe masura daca iti administrezi cit mai bine pentru tine viata, nu pe moment, ci in perspectiva.

 

Problema generatiilor post-1989 consta in preluarea fara discernamint a curentelor la moda, indiferent de domeniu, in care daca nu te incadrezi esti ostracizat, esti izolat, iar singura solutie impotriva acestui fapt este sa fii trendy, ca toti ceilalti.

Dar ma intreb eu: de ce sa nu impun EU un trend prin a fi altfel decit ceilalti? Adica sa fac ceva care sa ma deosebeasca de moda deja comuna, perimata? Si de ce sa nu fac asta pentru binele meu? Este ca si cum ai purta o iie si o marama de borangic strict autentice la o petrecere de fitze cu haine dupa ultima moda. Q: cine iese in evidenta mai puternic: iia cu marama singuratica sau n+1 rochite si fustite ultratrendy?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stau la sat şi nici nu ascult manele. :) Şi hai să zicem ; dacă aş fi ascultat , şi dacă aş fi stat , ceva de obiectat? Gusturile nu se discută , şi fiecare are dreptul să aleagă.

Nu e doar chestie de gusturi, e mai complicat de-atat. Nu e ca si cum tie ti-ar placea culoarea galbena, iar altuia culoarea albastra.

 

Daca asculti manele, daca ele ajung la sufletul tau, asta e dovada unui anumit nivel de educatie si a unei anumite capacitati intelectuale. De care nu prea ai avea motive sa fii mandra. Dar as prefera sa presupun ca nu asculti manele :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt foarte confuza ca tu dupa 1, 2 , 5, 9 zile in care ala nu te-a bagat in seama daca n-ai sarit sa-ti dai chilotii jos, tu mai crezi ca poate tine la tine dar nu stie cum sa-ti arate asta.

 

Nu mai fi confuza, vrea doar sa se distreze si sa ti-o traga ,asa cum a facut cu celelalte "curve", just for fun.

Editat de YasmiSL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×