Sari la conținut
Forum Roportal
Pandinvs

Cum sa obtii credit de nevoi perosnale daca lucrezi in strainatate?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut Tuturor!

 

Dupa numerase telefoane, e-mailuri, drumuri si zile pierdute, incep sa ajung la concluzia, ca daca cineva lucreaza in strainatate sau pentru o firma din stratinate (cazul freelancer-ilor) si primeste banii intr-un cont bancar strain, nu are absolut nici o sansa pentru a obtine credit, fara garantii si fara adevereinta de venit, oricat sa castige! Pana la ora actuala cea mai viabila solutie este, sa fi PFA... cu vechime de cel putin un an (parca stiai, ca peste un an vrei sa iei credit)... nevorbind de darile astronomice pe care vei plati la stat.

Daca aveti vreo idee, de unde se poate solicita credit in Romania in asemenea conditii, va s-o impartasiti-o printr-un post. Poate nu numai mie va fi de folos....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cineva care se mutase din Franta in Canada, se plangea ca nu poate lua credit pentru ca nu avea "istoric", deoarece canadienii nu luau in consideratre istoricul creditului din Franta.

Istoricul creditului furnizeaza o informatie bancherilor despre seriozitatea solicitantului.

Bancile romanesti se uita la venituri si daca nu ai surse de venit credibile si stabile in tara nu esti eligibil.

Contul este in strainatate slujba tot afara, deci ele nu au posibilitatea sa te urmareasca daca esti rau platnic.

De ce nu incerci sa obti credit la banca si in tara unde ai contul?

Cred ca este singura in masura sa aprecieze bonitatea ta.

Editat de Moftangiu
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cineva care se mutase din Franta in Canada, se plangea ca nu poate lua credit pentru ca nu avea "istoric", deoarece canadienii nu luau in consideratre istoricul creditului din Franta.

Istoricul creditului furnizeaza o informatie bancherilor despre seriozitatea solicitantului.

Bancile romanesti se uita la venituri si daca nu ai surse de venit credibile si stabile in tara nu esti eligibil.

Contul este in strainatate slujba tot afara, deci ele nu au posibilitatea sa te urmareasca daca esti rau platnic.

De ce nu incerci sa obti credit la banca si in tara unde ai contul?

Cred ca este singura in masura sa aprecieze bonitatea ta.

 

Ai interpretat cu exactitate situatia! In strainatate nu pot primi creditul, fiindca sumele de bani care intra in cont nu se incadreaza in categoria salariilor sa a altor venituri acceptate. Evident nu, din moment ce lucrezi pe proiecte de durata determinata.

Din punctul de vedere a bancilor din tara, practic nu ai venit. In cazul de fata, cercul vicios s-a inchis. Totusi, ar trebui sa existe vreo solutie, ca nu-mi vine sa cred, ca numai eu sunt in aceasta situatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se poate contracta credit cu venituri din strainatate (venituri obtinute prin contract de munca sau PFA), dar cu ipoteca.

Nr de contactat: 0730.074.002 - pentru toate detaliile si eventualele documente

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×