Sari la conținut
Forum Roportal
Aseneth

Sugestia

Postări Recomandate

Stiu sigur ca era un topic mai vechi pe aceasta tema dar nu-l gasesc.

 

Am sugestionat pe cineva acum 6 ani fara sa-mi dau seama ce fac. Plangea intr-una de doua luni , si cum nu suport oamenii in suferinta , i-am zis cateva cuvinte care sa-i aline durerea , nu a mai plans dupa ele. Am ramas si eu surprinsa de efectul lor. A ramas cateva secunde ca paralizat si cand si-a revenit parca era alt om. As vrea sa stiu cum as putea sa desugestionez/deprogramez acea persoana. Precizez ca acum 6 ani aveam de o mie de ori mai multa energie psihica decat acum, si daca sugestionarea a fost facuta inconstient, inversarea procesului va fi facuta constient. Nu, nu vreau ca persoana sa planga din nou, oricum motivul tristetii sale nu mai e actual, doar vreau sa neutralieze anumite comportamente deviante ale sale datorate sugestiei facute de mine.

Editat de Aseneth

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu sigur ca era un topic mai vechi pe aceasta tema dar nu-l gasesc.

 

Am sugestionat pe cineva acum 6 ani fara sa-mi dau seama ce fac. Plangea intr-una de doua luni , si cum nu suport oamenii in suferinta , i-am zis cateva cuvinte care sa-i aline durerea , nu a mai plans dupa ele. Am ramas si eu surprinsa de efectul lor. A ramas cateva secunde ca paralizat si cand si-a revenit parca era alt om. As vrea sa stiu cum as putea sa desugestionez/deprogramez acea persoana. Precizez ca acum 6 ani aveam de o mie de ori mai multa energie psihica decat acum, si daca sugestionarea a fost facuta inconstient, inversarea procesului va fi facuta constient. Nu, nu vreau ca persoana sa planga din nou, oricum motivul tristetii sale nu mai e actual, doar vreau sa neutralieze anumite comportamente deviante ale sale datorate sugestiei facute de mine.

 

Ciudat.Nu am mai auzit de cazuri din-astea.Probabil comportamentul pe care il adopta ca urmare la sugestia ta il ajuta sa treaca peste evenimentul traumatic,eveniment pe care nu l-a depasit din moment ce comportamentul "deviant" inca persista.Nu cred ca e vina ta daca i-ai dat solutia asta.Cred ca daca e ceva grav la mijloc ar fi mai bine sa vada un psiholog.Sunt de-acord ca sugestia este o unealta puternica de manipulare si schimbare, insa nu stiu ce sa spun in cazul asta pana nu cunosc mai multe lucruri concrete.Cert e ca trebuie sa-l faci sa constientizeze ca nu mai e necesar comportamentul pe care il adopta acum, din moment ce motivul tristetii lui nu mai e actual.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nu va merge niciodata la psiholog. Am incercat sa discut deschis despre asta dar neaga adevarul. Ii dau sute, mii de dovezi ca am dreptate, daca vede ca nu mai are argumente devine agresiv. Tot eu trebuie sa-l deprogramez, dar nu stiu cum.

Editat de Aseneth

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu va merge niciodata la psiholog. Am incercat sa discut deschis despre asta dar neaga adevarul. Ii dau sute, mii de dovezi ca am dreptate, daca vede ca nu mai are argumente devine agresiv. Tot eu trebuie sa-l deprogramez, dar nu stiu cum.

 

Hipnoza permisiva se adreseaza inconstientului in metaforele sale proprii.E un tip individualizat de hipnoza, nu e rituatica si repetitiva, ci foloseste trasaturile individuale de personalitate ale subiectului pentru a-i induce mai usor transa.Ar putea accepta asa ceva ?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hipnoza permisiva se adreseaza inconstientului in metaforele sale proprii.E un tip individualizat de hipnoza, nu e rituatica si repetitiva, ci foloseste trasaturile individuale de personalitate ale subiectului pentru a-i induce mai usor transa.Ar putea accepta asa ceva ?

 

 

Nu, e genul de mici, bere, fotbal, toate femeile e curve. Mai departe nu poate. Daca tace, insa, pare filozof.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, e genul de mici, bere, fotbal, toate femeile e curve. Mai departe nu poate. Daca tace, insa, pare filozof.

 

Succesul va tine atunci de capacitatea ta de "manipulator" (in sensul bun al cuvantului).Naivitatea poate fi transformata in aliat daca stii cum, insa de multe ori devine obstacol.Cred ca rabdarea si comunicarea vor fi cheia.Daca nu va merge nimic, va trebui sa accepti ca ai facut tot ce ai putut si ca nu esti vinovata pentru ceea ce este el.Fiecare om e responsabil pentru el insusi.Daca nu accepta nici ajutor, atunci clar e singurul vinovat.Unii oameni se maturizeaza mai greu, altii mai repede.Realitatea insa le da la toti peste nas, oricat de inchisi isi tin ochii...

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am scris pe acest topic pt ca nu mi-a fost clara situatia. De ce sugestia ta spui ca a dus la comportamente deviante in acea persoana? Mie mi se pare exagerata conexiunea. Oare nu cumva persoana da vina pe tine (sugestia ta) pentru comportamentele deviante fata de care refuza sa isi asume responsabilitatea? Daca acele comportamente nu au fost cauzate de sugestia ta, ci de alti factori?

 

In orice caz, nestiind despre ce sugestie e vorba, si despre ce comportamente, situatia mi-e neclara si nu pot sa ma hazardez sa vb de "deprogramare".

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

E si asta un raspuns, multumesc. Stiu ca am fost vaga,nu pot aduce amanunte, a fost una din cauzele pentru care am cerut inchiderea topicului.

Editat de Aseneth

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×