Sari la conținut
Forum Roportal
Kilkoana

Economic Sex - Behavior

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Asa............tot stau si ma gandesc de la o vreme la costuri. Traiul in criza interminabila din care ne vor scoate actualii, de fapt, pardon nu am intrat/ ba am intrat/ am iesit/ a doua nu ne prinde asa .....

Si in cadrul sensibilului subiect monetar ma gandesc sa facem o diferentiere de costuri. Ideea fiind sa stabilim cu cat este mai scump/sau mai ieftin sa te nasti cu un vagin.

Rog mentionarea de cheltuieli/situatii ce nu sunt intalnite de barbati, cheltuieli ce la sfarsitul anului apasa greu un bugetul feminin.Sa vedem unde putem taia, sa stabilim de ce ne este mai greu financiar, daca ne este.

Sa incep chiar eu:

 

1. Legile naturii, ciclul menstrual. Daca luam in considerare un pachet de absorbante /pe luna - 5 lei pana la 7 in functie de prezentarea pachetului- rezulta intre 60 pana la 84 de lei anual cost. Luand un considerare un produs generic, nicidecum ceva mai scump.

2. Contraceptia. Desi exista barbati care cumpara prezervative, in mare parte contraceptia in cadrul unei relatii sexuale este in mare parte inca un domeniu ce intra in "to do" al femeii. Depinzand de tipul de contraceptie utilizat costurile anuale difera foarte mult, as spune incepand cu un minim de 100 de euro pe an.

3. Analize medicale si consultatii. Sa incepem cu mersul la ginecolog - unde vezi in mare majoritate paciente- si costul unei consultatii. Nici nu discutam tratament, doar o consultatie periodica. De 2 ori pe an, asa la un 6 luni odata, ne costa la putin alta 100 de euro.

4. Presiunea sociala. Includ aci tot de inseamna garderoba, machiaj, vizite la coafor si multe altele. Pe langa discutia ca te machiezi ca sa ............TOATE SEXISMELE, exista o presiune sociala ce iti impune asa arati profesional la locul munca. Depinzand de situatie acest cost variaza dar poate incepe de la un minim de cateva sute de euro pe an.

 

Voi ce alte costuri ati intalnit? Pare a fi destul de scump sa te nasti cu un vagin.

Ohhhh, da, rog sa se abtina toti care au in gusa comentarii misogine, ca nu am atacat aci onoarea lor masculina.

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am alta opinie.

Costurile enumerate mai sus intaresc o conceptie eronata, conform careia femeile apar superficiale si utile.

Banii nu au loc in aceasta ecuatie. Sunt femei frumoase care nu investesc bani la coafor sau sala. Si exemplele ar continua.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voi ce alte costuri ati intalnit? Pare a fi destul de scump sa te nasti cu un vagin.

 

 

Nu vaginul iti dicteaza cum sa-ti cheltui banii. :D

Sunt barbati care investesc sume incomparabile cu ale unei femei, deci, penisul e de vina?

 

:pardon:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde si de categoria sociala.

Daca vorbim de cea modesta si cea decenta, femeile cheltuie mai mult.

Daca vorbim de cei high, in unele cazuri barbatii cheltuie muuult mai mult (daca ne luam dupa hobby...sa zicem ca un barbat colectioneaza masini/barci/motoare/avioane etc).

Insa, in general, la cheltuielile de baza femeile cheltuie mult mai mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×