Sari la conținut
Forum Roportal
Miercuri_

Bursa zboara... la vale

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Indicele FTSE 100 a ajuns la 4800. :blink:

 

La Wall Street, us 30-iu a ajuns la 10700.

 

Agentiile de pariuri financiare au pietele deschise. Incredibil! Ce dumnezeu se intampla?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unii zic ca incepe un nou val de criza.

Eu am auzit si altceva.Pare incredibil ,dar am auzit ca americanii incearca sa traga o mare teapa creditorilor externi.Adica chinezilor in special.Forteaza un crah financiar de proportii.

Unde au disparut vremurile in care americanii erau creditorii si se lasau tepuiti mai mult sau mai putin constient, contra cooperare politica ?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca vremurile alea au apus.Nu cred ca e vorba de un nou val de criza propriu-zis, ci mai degraba unul mascat, in sensul ca americanii vor sa profite de pe urma chinezilor prabusind(iar) bursa, sau facandu-se ca o prabusesc, ei urmand sa aibe profit ca ce naiba, God bless only America.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea, bursele din intreaga lume nu vor putea sa mai revina si vor tot pica, chiar daca o sa mai fie usoare "incercari" de-a le redresa, credibile(sa zicem) pentru investitorii de rand. Cred ca Piata de Capital, in general, se va zgudui tot mai tare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok, dar ce fac londonezii? E la 4800 indicele Ftse 100. Au peste 15% in 2 saptamani. La Wall Street erau deschise pariurile. Ce naiba urmaresc astia ca doar stia toata lumea ca Wall Street-ul se duce la vale?

 

Abia astept sa vad dimineata daca deschid pariurile pentru ftse 100.

 

Sa vezi revenire in curand :lol: Coc astia ceva.

Editat de Gheorghita123

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am citit astazi, n-are importanta unde, criza va tine pana in 2020.Bine, cu aproximatie.

 

:spiteful:

Editat de insu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unii zic ca incepe un nou val de criza.

Eu am auzit si altceva.Pare incredibil ,dar am auzit ca americanii incearca sa traga o mare teapa creditorilor externi.Adica chinezilor in special.Forteaza un crah financiar de proportii.

Unde au disparut vremurile in care americanii erau creditorii si se lasau tepuiti mai mult sau mai putin constient, contra cooperare politica ?!

China este acum al 22 lea membru care imprumuta bani tarilor din America Latina si un partener comercial care sufla in coada Statelor Unite si Europei........

Si eu am auzit de al doilea val de criza........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Sa vezi revenire in curand :lol: Coc astia ceva.

Ftse 100 era aseara la 4800 acum e aproape de 5100

Wall Street- us 30 ajunsese aseara pe la 10600 acum e aproape 11000

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N`aveti grija oamenilor ca SUA, "batuta si ...." tot prima este in lume cu economia ei.China este inca departe in spatele Americii.

Bursa financiara este ceva care urca si scade incontinu, mai mult sau mai putin. Cand scade mai mult sunt intotdeauna cei care se sperie si vand in pierdere . Prin asta ei numai maresc spaima altora cu nervi slabi si bursa scade si mai mult. Obisnuit bursa poate numai sa scada sau sa urce.Alte posibilitati nu sunt. Dupa urcare vine scadere si iar urcare s a m d . Jocul la bursa se potriveste numai la cine are bani de care nu are nevoie imediat si poate investi "pe lung timp". Fonduri care sunt in joc la bursa ani de zile ,numai cresc si intrec toate altele investitii in castigul lor. Bineinteles ca trebuie sa fiu luate anumite masuri ca sa se ajunga la acest rezultat ca de exemplu ca inveatitia sa se inparta in multe mici investitii ca pericolul falimentului sa se micsoreze si a se investi in actiuni,in imprumuturi a marilor concernurilor si imprumuturi a statului. Asa se pazasc cei cu cap de necazuri. In crizele cum cea de azi,a astepta este cel mai bun sfat. In trecu8t, cine a asteptat in liniste si nu si-a mancat unghile,a trecut criza in pace .

Toate aceste sfaturi se potrivesc la bursele din apus si Israel.Cea din Bucuresti nu cunosc dar mai mult ca probabil ca nu este mare diferenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am auzit de al doilea val de criza........

 

 

...va fi cel mai naspa, se preconizeaza ca perioada 2012-2015 va fi cea mai grea.

Vom vedea!

 

:pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×