Sari la conținut
Forum Roportal
chowie

Rasele nordice

Postări Recomandate

i love furry northen puppies :crazy: ...rasa mea preferata de caini(in general):chow chow apoi husky&malamut, prefer si ciobanestii germani dar astia deja fac parte din alta categorie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Avea si o denumire "fenomenul" asta, dar nu-mi mai amintesc. Poate stie vreunul dintre voi... :)

 

Heterochromia iridium :crazy: . Zice Google. De fapt, AskYahoo.

Daca o sa tin minte asta, sunt tare :lol:

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand am spus ca husky are ochii albastrii am uitat sa specific ca ii poate avea si maro .Dar la malamut ochii trebuie sa fie inchisi la culoare.Diferentele dintre cele doua rase sunt foarte multe,ca si greutate malamutul este mult mai masiv,un mascul de husky poate ajunge la 38 de kg respectiv 34 kg femela,iar un mascul de husky siberian poate ajunge la maxim 27 kg iar o femela la maxim 23 de kg.Malamutul este mai inalt,mai musculos si deobicei mai irascibil din punct de vedere temperamental ca husky.Siberienii sunt mult mai buni in haita deoarece accepta ierarhia ei,insa un malamut accepta greu ierarhia in haita si sunt mai agresivi cu membrii haitei indiferent de sexul acestora.La culoarea blanii nu exista deosebiri intre cele doua rase ca si varietati de culori.Gri/alb,negru/alb,maro/alb sunt varietati de culoare care apar in ambele rase,inclusiv alb.In ambele rase se intalnesc asimetria si petele de culoare.Malamutii sunt in general calmi si siberienii plini de energie.Amandoua rasele sunt cunoscute pentru dorinta lor de evadare se poate zice ca sunt niste artisti ai evadarilor,de aceea nu trebuie lasati niciodata fara lesa.Ambele rase naparlesc de doua ori pe an si necesita periere saptamanala.La fel ca absolut toate rasele incadrate la nordici,atat siberianul cat si malamutul sunt foarte incapatanati.Din putina mea experienta cu privire la nordici,dat fiind faptul ca am doi nordici(doi chow chow)va pot spune ca nordicul nu este pentru oricine.Daca va doriti un catel cu propria lui personalitate,foarte independent,deosebit de afectuos cu stapanul dar distant cu strainii,atunci un nordic este perfect.Nordicul este cainele unui singur stapan,este fidel dar distant,suspicios fata de straini si intotdeauna demn.Trateaza cu politete strainii,lasandu-i sa il mangaie dar nu va permite oricui sa il smotoceasca.Si aceasta nu pentru ca ar fii rautacios ci doar pentru ca este demn si protocolar,comportament pe care il pretinde si acelora care nu ii sunt familiari.Spunea cineva o data despre chow chow ca nu este foarte dragastos cu necunoscutii nu pentru ca ar fii rautacios ci pentru ca daruieste atat de mult stapanului si celor dragi incat nu nu mai are ce darui si necunoscutilor.Si este tare adevarat!!!Una peste alta enigmaticul nordic oricarui rase apartine el este irezistibil!

 

Husky,malamute,samoyede,akita inu si chow chow.

post-16135-1139158093_thumb.jpg

post-16135-1139158135_thumb.jpg

post-16135-1139158198_thumb.jpg

post-16135-1139158342_thumb.jpg

post-16135-1139158369_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alexa, ceri cam mult pe un pui. Ai reusit sa il vinzi?

 

Despre temperamentul lor ar fi mult de discutat. Eu am o femela husky si e foarte orgolioasa si smechera totodata. Daca nu i te impui unui husky nu ai cum sa il controlezi. Cu bataia nu rezolvi nimic, cel mai mult conteaza rabdarea si repetitia comenzilor.

Cu mancarea e destul de usor. Mananca putin si prefera mancarea gatita (supa de pui si pilaf sunt preferate).

Cu plimbarile e destul de greu (bineinteles, ma refer la acei caini care nu sunt dresati). Trag foarte tare si oricat de mult ar vrea sa te asculte, atentia le e mereu distrasa de ceva si uita ca nu au voie sa faca "aia", sa manance "aia", sa mearga "acolo", sa umble "asa"...e destul de greu, dar eu zic ca merita. Nimic nu se compara cu compania unui husky vesel, fidel, inteligent si iubitor. Si inca ceva, "concertele" nocturne sunt de nepretuit :D

Nu are nimeni de pe forum husky? As vrea sa am si eu cine discuta :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chow Chow face parte din Grupa 5 a raselor de caini, numita"Spitz si tipurile primitive". In aceasta grupa exista 8 sectiuni. Nordicii sunt reprezentati in primele trei sectiuni (nordici de sanie, nordici de vanatoare si nordici de paza si turma). Chow Chow face parte din a 5-a sectiune, "Spitzul asiatic si rasele inrudite".

 

www.CHOW-CHOW.ro

Editat de robberto

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×