Sari la conținut
Forum Roportal
cocacola

Sarcina - este sau nu este -

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu judecam dar consideram ca avort = crima.Clar ?

 

Apropos...vezi ca ai folosit in aceeasi fraza de 3 ori pronumele voi .Adica invata sa scrii si apoi revino .

Avortul nu este o crima. Criminali sint cei care iau libertatea oamenilor de a-si construi viata dupa placul lor.

PS Sint absolut convinsa ca stiu sa scriu mai bine decit tine. A propos<<<asa se scrie..cu accentul de rigoare , desigur.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sonia are dreptate. multi lupi moralisti pe aici. da, un avort e o treaba sinistra (putin spus)...

dar decat sa faca un copil din obligatie ... nu va mai uitati mereu prin prisma voastra, nu mai cantariti mereu cu cantarul constiintei voastre. multe au facut avort si pe urma le judeca si le condamna pe copilele care cer sfaturi !

asta e, asa ne-a lasat mama natura sau Dumnezeu sau cine ne-o fi conceput sa facem copii de la 14-15 ani dar sa nu fim de multe ori in stare nici la 50 de ani sa fim parintii de care copilul ala are nevoie. macar daca-l facem, sa-l facem la o varsta la care sa consideram ca am invatat sa avem gija de noi si mai are si ala micu' locul da care are nevoie. altfel vine pe lume inca un zbenghea de capul lui, cum a fost in perioada comunismului rasunator in care femeia era obligata sa tina sarcina sub pedeapsa cu inchisoarea (ca cel mai mic rau, asta daca nu murea de mana medicului inainte).

un copil iti schimba viata. depinde de tine sa hotarasti in ce directie.

 

primul meu sfat: stai calma ca orice problema are o rezolvare, pe care o s-o vezi cand vei ajunge la momentul ala.

deocamdata fa-ti testul acasa, du-te sa te vada un medic, fa-ti si analiza secretiilor vaginale - in cazul in care ai vreo problema, sa iei tratament (daca vei face avort exista risc de infectie).

daca testul de sarcina e negativ - YEEE si alta data mare atentie.

daca e pozitiv...

vorbeste cu medicul si roaga-l sa-ti explice in ce consta tehnica folosita de ei. intreaba-l care sunt riscurile. esti alergica la vreun medicament? spune-i. s-ar putea sa aiba si cabinet de consiliere. du-te si acolo.

fa totul ca sa intelegi despre ce e vorba. DAR NU SINGURA! pietenul tau trebuie sa fie cu tine si sa inteleaga si el ce se intampla. abia pe urma veti putea lua o decizie - pentru ca va priveste pe amandoi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Avortul nu este o crima. Criminali sint cei care iau libertatea oamenilor de a-si construi viata dupa placul lor.

 

Totul este relativ la sistemul de valori pe care il adopti... Din punct de vedere crestin este o crima.

 

Eu sunt pro-life daca imi cere cineva parerea... DAR sunt impotriva scoateri in afara legii a avortului... deci din punctul asta de vedere sunt pro-choice.

 

Construitul vietii dupa bunul plac este un mit in varianta facultate-job-casa-copii.

Poti sa construiesti o viata superba cu sau fara sarcina, cu sau fara facultate, cu sau fara bani... totul depinde doar de tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cocacola, nu iti pot spune decat acelasi lucru pe care ti l-a zis si Joanna: fa-ti testul si apoi agita-te.

 

Daca vii cu confirmarea ca esti insarcinata o sa iti pot spune si eu cateva lucruri (sfaturi nu pot fi, pt ca tu nu ai nevoie de asa ceva), daca nu...cu atat mai bine.

 

Sper din suflet sa fie numai o intarziere a ciclului si o sperietura.

Editat de ariana2006

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Totul este relativ la sistemul de valori pe care il adopti... Din punct de vedere crestin este o crima.

 

Eu sunt pro-life daca imi cere cineva parerea... DAR sunt impotriva scoateri in afara legii a avortului... deci din punctul asta de vedere sunt pro-choice.

 

Construitul vietii dupa bunul plac este un mit in varianta facultate-job-casa-copii.

Poti sa construiesti o viata superba cu sau fara sarcina, cu sau fara facultate, cu sau fara bani... totul depinde doar de tine.

Multumesc pentru precizare. Eu locuiesc in USA de foarte multi ani si mi se pare infiorator sa scoata avortul in afara legii. Asta da libertatea de a alege. Si eu sint Pro Choice, mai ales cind ma gindesc citi copii or sa se nasca fara sa fie doriti de parinti cu adevarat. Sa nu ziceti de "foster homes" sau de adoptii decit daca locuiti in USA si cunoasteti situatia din interior. Nu e ca in filme, va asigur!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
primul meu sfat: stai calma ca orice problema are o rezolvare, pe care o s-o vezi cand vei ajunge la momentul ala.

 

 

In sfirsit cineva care a citit cu atentie ce scrie "cocacola" in primul ei mesaj:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

topicul asta se dorea medical.iar ca femei ar trebui sa-i oferiti sprijin nu atacuri si predici moraliste.aici nu-i o dezbatere,asa ca............la religie si spiritualitate putem ''filozofa'' despre subiect.

nu sunt medic,asa ca tot ce pot sa-i mai spun fetei e ca alegerea este a ei,si ca nu e singura care urmeaza aceasta cale,iar lupii moralisti sunt momentan in lesa....lesa bunului simt,sunt liberi sa urle,dar tu fa-ti facultatea,si daca totul merge bine....fa-ti mai tarziu 10 copii,dar atunci vei putea sa le oferi mai mult,inclusiv experienta.

PS.fa-ti testul,apoi ev un consult;e foarte posibil sa te sperii degeaba

Editat de blackkkarma_83

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
topicul asta se dorea medical.iar ca femei ar trebui sa-i oferiti sprijin nu atacuri si predici moraliste.aici nu-i o dezbatere,asa ca............la religie si spiritualitate putem ''filozofa'' despre subiect.

nu sunt medic,asa ca tot ce pot sa-i mai spun fetei e ca alegerea este a ei,si ca nu e singura care urmeaza aceasta cale,iar lupii moralisti sunt momentan in lesa....lesa bunului simt,sunt liberi sa urle,dar tu fa-ti facultatea,si daca totul merge bine....fa-ti mai tarziu 10 copii,dar atunci vei putea sa le oferi mai mult,inclusiv experienta.

Subscriu :blink: . Se pare că o femeie aflată intr-o situatie dificilă găseste mai usor intelegere printre bărbati, dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Subscriu :blink: . Se pare că o femeie aflată intr-o situatie dificilă găseste mai usor intelegere printre bărbati, dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De aceea va apreciem mai mult decat ne apreciem noi intre noi.

 

Inainte sa imi sara fetele in cap subliniez ca vorbesc in numele meu.

pai nu vezi ca unul are pistol iar altul pumnal.....noi de ce suntem aici? :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×