Sari la conținut
Forum Roportal
Hydro314

E normal ca o tara sa vanda "Compania Nationala de Transport al Energiei Electrice"?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Va propun sa ramanem on topic. Discutia ar trebui sa fie despre o posibila vanzare a companiei de electricitate .Nu despre Israel si Palestina .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O MICA PROBLEMA: de ce francezii, polonezii,... nu-si vand companiile petroliere sau de electricitate?

 

Noi am vandut PETROM. Unde ajunge profitul din petrolul nostru? Cine plateste preturile impuse de ei?

Privatizarea este o vrajeala-conteaza managerul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va propun sa ramanem on topic. Discutia ar trebui sa fie despre o posibila vanzare a companiei de electricitate .Nu despre Israel si Palestina .

 

Sunt de acord pe deplin cu dumneata. Am vazut ca nu ai replicat cand a fost bagata aluzia off topica si am crezut ca trebuie raspuns omului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O MICA PROBLEMA: de ce francezii, polonezii,... nu-si vand companiile petroliere sau de electricitate?

 

Noi am vandut PETROM. Unde ajunge profitul din petrolul nostru? Cine plateste preturile impuse de ei?

Privatizarea este o vrajeala-conteaza managerul.

 

Dragul meu,fiecare cu necazurile lui. Fiecare tara face ce este mai bine pentru tara si cetatenii lui.Fara suparare,nu tot ce se potriveste la altii se potriveste la tara ta.

Polonezii si ungurii nu au marginit privatizarea numai la cetatenii lor. Au fost facute propuneri din toata lumea si au fost alese cele care au platit cel mai mult si s-au indatorat sa dea de lucru la muncitorii societatilor privatizate. In Romania,am citit intr-un ziar roman cum un bandit italian a facut o societate pe numele unui roman,la privatizare a "cumparat " pe doi bani o fabrica de prelucrarea metalului la care au lucrat peste 400 de oameni.Si ei au fost datori sa dea de lucru muncitorilor. Pe motiv ca masinile trebuie "inoite",au fost demontate si trimese la Italia.Muncitorilor li sa dat "concediu platit" de o luna. Masinile au fost trimese de fapt la Africa unde au fost vandute. Bineinteles ca italianul a disparut si romanul a zis ca el era de fapt numai salariat si lui este italianul dator bani. Articolul a descris ca asa ceva sa intamplat numai daca anumite persoane din regimul tarii au ajutat banditului italian.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

. In Romania,am citit intr-un ziar roman cum un bandit italian a facut o societate pe numele unui roman,la privatizare a "cumparat " pe doi bani o fabrica de prelucrarea metalului la care au lucrat peste 400 de oameni.

Eu am ascultat un interviu a lui Radu Tudor, pe antena 1 acum cativa ani cum mama lui Omar Haysam, o sirianca a participat la privatizarea companiei IPRST Baneasa prin compania creata de fiul ei in acest sens pe numele ei. Afacerea era un tun imobiliar si nicidecum salvarea fabricii din Baneasa.

In alta ordine de idei stateam de vorba acum cativa ani cu un prieten de-al meu, in Austria. Emigrase de ceva timp in aceasta tara pentru ca-si avea radacinile acolo. Mandru nevoie mare mi-a aratat toate comorile imobiliare ale Vienei iar la sfarsitul discutiei a incheiat cu o fraza pe care nu am uitat-o nici in ziua de astazi. Boierii lor faceau bani in imperiu si-i trimiteau acasa in Viena. Boierii romani faceau bani acasa si-i cheltuiau la Viena. Si asta spune mult despre mentalitate.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Industriile strategice,resursele si facilitatile performante,precum si cele avand caracter de monopol, nu ar fi trebuit niciodata privatizate.In cel mai rau caz,de fapt cel mai bun daca ne gandim mai bine,ar fi trebuit externalizat ori privatizat managementul .Parteneriatele publice sau public-private, cu pastrarea deciziei si profitului majoritar in mana statului roman,ar fi fost de asemenea o solutie mai buna ,decat aceste privatizari neghioabe ,dictate de spectrul falimentului, adus pe capul nostru de politicienii corupti si managerii incompetenti.Talharie la drumul mare,spolierea statului roman,de fapt talharirea noastra.

Din pacate ,taman acest tip de privatizari paguboase pentru statul roman ,au fost singurele interesante pentru cumparatorii seriosi ,la care se adauga privatizarile frauduloase ori cu scopul eliminarii posibilului concurent roman,practicate de investitorii neseriosi.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Industriile strategice,resursele si facilitatile performante,precum si cele avand caracter de monopol, nu ar fi trebuit niciodata privatizate.In cel mai rau caz,de fapt cel mai bun daca ne gandim mai bine,ar fi trebuit externalizat ori privatizat managementul .Parteneriatele publice sau public-private, cu pastrarea deciziei si profitului majoritar in mana statului roman,ar fi fost de asemenea o solutie mai buna ,decat aceste privatizari neghioabe ,dictate de spectrul falimentului, adus pe capul nostru de politicienii corupti si managerii incompetenti.Talharie la drumul mare,spolierea statului roman,de fapt talharirea noastra.

Din pacate ,taman acest tip de privatizari paguboase pentru statul roman ,au fost singurele interesante pentru cumparatorii seriosi ,la care se adauga privatizarile frauduloase ori cu scopul eliminarii posibilului concurent roman,practicate de investitorii neseriosi.

 

Iar. In regimul capitalist statul trebuie sa faca legi,sa aiba grija de securitatea poporului,sa adune impozitele,sa se ocupe de cei care fac nedelegii si inca 1000 de alte lucruri. Statul nu poate si sa faca afaceri .Toate acele societati care sunt propietatea statului nu sunt de fapt altceva decat afaceri.Statul care este condus de politicieni nu este acela care automat este capabil sa conduca afaceri. Mai destepti si cu experienta au cercetat intrebarea daca statul poate sa conduca bine societatile tarii si au ajuns la concluzia ca NU. Mentalitatea romana este inca impresionata de lozincile comuniste de ope timpurila intunecate a Romaniei.

Eu vreau sa intreb un singur lucru: Pe timpul comunismului cand toate fabricele si uzinele erau propietatea statului,era de asteptat ,cum pretind unii romani,ca situatia financiara a statului sa fie excelenta. Intrebarea: a fost asa? (intrebare retorica ca totii stim raspunsul)

Industrii strategice... Hai sa zicem ca societate turceasca a cumparat uzina electrica romana. Credeti ca daca Turcia se supara pe Romania,ea poate sa va inchida electricitatea? Aiureli. Ei pot sa se supere pana le iese ochii.Ei vor putea sa faca numai la ce se vor indatora in momentul cumpararii.Nimic mai mult. Ei vor trebui sa i

mplineasca toate indatoriile lor la statul roman. Nu este nici o frica ca vor lua stalpii de electricitate si ii vor vinde in Africa. Sper ca Romania a invatat ceva din schioapa privatizare care a facut la inceput.

Cine intreaba dece de vandut,explicati ca cei care vor cumpara se indatoreaza sa construiasca uzine electrice,sa iefteneasca electricitatea la cetateni,sa desvolte reteaua si sa renoveze pe cea veche,totul pe socoteala ei si nu a statului care are buzunarele goale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De firme straine care au cumparat fabrici romanesti doar pentru a le inchide ai auzit ? Singurul lor scop a fost eliminarea concurentei .

Nu cred ca s-ar putea aplica si in acest caz dar e de asteptat o crestere substantiala a tarifelor pentru "rentabilizarea" acestei companii. S-ar justifica cresterea?Cum s-ar putea opune statul care ii da pe mana investitorului strain o asemenea intreprindere de importanta strategica?

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-o tara anormala ca Romania orice este posibil si "normal" :o: Peste ceva timp, cand nu va mai fi nimic de privatizat, va trebui sa vindem si din teritoriul tarii :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Statul nu poate si sa faca afaceri.

Statul francez nu face?

Renault, ORANGE, hidrocentralele, centralele nucleare, gazele -GDF toate sunt de stat.

 

ENEL -italia nu e de stat? CEZ- cehia nu e de stat?

Norvegia nu detine toate companiile strategice?

OMV nu e controlat de statul austriac?

 

E O VRAJEALA ASTA- cu statul care nu e bun.

Nu sunt buni managerii politici.

Editat de Hydro314

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×