Sari la conținut
Forum Roportal
~Blossom

Tableta grafica, voi folositi?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare, am rasfoit site-ul o vreme si am vazut o gramada mare de desene foarte reusite, ma intrebam :crazy: daca artistii care le-au facut folosesc mouse-ul sau o tableta grafica? Ma bate gandul sa achizitionez si eu una, dar vreau mai intai pareri pro sau contra de la cunoscatori. :o: Sunt destul de nemultumita de "operele" mele :doh: , cu toate ca realizez ca o tableta nu face minuni, vroiam sa stiu daca merita :ok: sau daca mouse-ul e mai ok. :ok: Am mai vazut si ca unele tablete au niste preturi destul de ridicate :cry:

Astept pareri :yes: multumesc! :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu pot sa lucrez nimic fara Wacom Tablet.Fac asta de 7 ani deja si la fel nu pot concepe sa-mi creez arta fara Corel Painter.

Depinde la ce nivel artistic esti.Tableta trebuie insa sa-ti fie ca o prelungire a mainii tale,mai bine zis creionul cu care lucrezi pe ea.Asta inseamna ca trebuie sa stii sa desenezi si sa pictezi fff bine inainte de a te apuca de tableta.Tableta si Corel iti da nenumarate stiluri si efecte etc,dar trebuie sa stii ce sa faci cu ele.

 

Peace

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tableta e buna intr-adevar,ea demonstreaza cat de bine te pricepi si pe foaie.Nu-ti sugerez sa-ti cumperi una profestionala de genul <Cintiq> daca nu ai lucrat macar pe un genius.Eu am tot una genius de 5 ani cred..dar nu am folosit-o decat cand dupa ce m-am inregistrat pe desenatori <cam dupa primele 50 de desene:))>.

Editat de Grimmjow Jagger

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tableta e buna intr-adevar,ea demonstreaza cat de bine te pricepi si pe foaie.Nu-ti sugerez sa-ti cumperi una profestionala de genul <Cintiq> daca nu ai lucrat macar pe un genius.Eu am tot una genius de 5 ani cred..dar nu am folosit-o decat cand dupa ce m-am inregistrat pe desenatori <cam dupa primele 50 de desene:))>.

 

 

 

 

Multumesc de sfaturi prieteni, am achizitionat si eu in cele din urma o tableta Trust Felx Desing, o am de de aprox o luna, e ceva mai usor decat cu un mouse-ul, dar aveti dreptate, nu face minuni, adica nu deseneaza singura. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de sfaturi prieteni, am achizitionat si eu in cele din urma o tableta Trust Felx Desing, o am de de aprox o luna, e ceva mai usor decat cu un mouse-ul, dar aveti dreptate, nu face minuni, adica nu deseneaza singura. :)

nici creionul nu deseneaza singur,nu? :))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tableta nu face minuni, dar iti da stabilitate, adica nu iti tremura mana, pe mouse da, deci o tableta ar fi foarte potrivita. ^^

 

 

Orice tableta face minuni cu conditia sa stii sa faci minuni cu creionul pe hartie si mana libera.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Folosesc Trust Slim o-o merge bine daca ii faci setarile calumea si instalezi cum trebuie :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×