Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Probleme cu memoria?

Postări Recomandate

Mie mi se intampla sa uit numele persoanelor sau sa uit ce am facut cu un anumit obiect. Am gasit pe internet cateva trucuri (am inceput deja sa le aplic si este mult mai bine) si m-am gandit sa vi le spun si voua.

 

- faceti asocieri intre nume si obiecte sau imagini;

- repetati numele dupa ce la-ati auzit si folositi-la in timpul conversatiei de cateva ori;

- nu faceti un lucru gandindu-va la altceva;

- incercati sa repetati actiunile intreprinse cu voce tare;

- incercati sa fiti organizati (de ex. sa puneti cheile in acelasi loc);

- folositi carnetele pentru a nota;

 

Voi cum faceti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa ar trebui 8)

Tu zici ca nu retii numele... eu nici macar figurile nu le retin. Se intampla deseori sa merg undeva si sa ma salute pe drum vreo 5 persoane pe care sa nu le cunosc.

Iar la chefuri... cand iti sunt prezentati de la 5 oameni in sus clar nu mai tii minte cine si cum. Nu-i problema, putine persoane imi retin numele din prima oricum :dee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu zici ca nu retii numele... eu nici macar figurile nu le retin. Se intampla deseori sa merg undeva si sa ma salute pe drum vreo 5 persoane pe care sa nu le cunosc.

 

Mie mi se intampla sa vad o persoana care mi se para cunoscuta dar sa nu stiu de unde.

Mi sa-a intamplat o chestie super ciudata in Billa. M-am intalnit cu cineva care mi se parea cunoscut dar habar nu aveam de unde. El m-a recunoscut (imi stia si numele). Eu nu am stiut ce sa-la intreb, ce sa vorbesc cu el (chestii cat mai generale). Nici azi nu stiu cine a fost.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai...iau niste lecitina :dee

Mi sa-a intamplat de multe ori sa fac cunostinta cu cineva si dupa vreo 10 sec sa nu-i mai stiu numele.De obicei uit sa incui usa de la ap cand ies afara(noroc ca am vecini cu ochii-n 4 :dee ).

Si abia acauma v-a venit ideea cu retinutu`? chiar inainte cu 2 zile de examenul auto? offf :dee

Dat-mi idei cat mai rpd..plzzzzzzzzzz

 

apropo....cat costa o steluta de aia ? ca vreau si yo vreo 3. Ca vad ca voi aveti destule. :dee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca toti avem probleme cu memoria.

Si eu uit numele si ma simt jenat sa-i intreb cum ii cheama de unde mastiu. 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mie mi se intampla dinmineata cand merg la scoala sa ma intreb daca am inchis sau nu usa la casa ....apoi dupa o ora sun acasa si zice mama ai inchiso ....inchid usa fara sa mai constientizez ce ffac:)) a devenit un reflex oare:)) :8):

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
inchid usa fara sa mai constientizez ce ffac:)) a devenit un reflex oare:)) :8):

 

E mai nasol cand mergi pe strada si nu iti dai seama cum ai ajuns intr-un anume loc. Si daca te gandesti: intre timp ai traversat si strada de cateva ori.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu mai fac unele chestii din instinct.

Ma gandes la un anumit lucru dar in timpul ala ma urc in autobuz. 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hello!

Parerea mea e ca fiecare avem un tip de memorie mai dezvoltat - vizuala, auditiva sau olfactiva. Fiecare ar trebui sa incerce sa si-o descopere si sa se bazeze in special pe cea pe care o are mai dezvoltata si sa incerce sa faca legatura intre oameni/obiecte si tipul personal de memorie: ex. poate lega o persoana de voce sau un anumit loc de un anumit miros...

Apoi mai este deosebirea intre memoria pe termen scurt si cea de durata - uneori iti va fi greu sa reproduci ceva imediat dupa ce ai citit, sau numele persoanei imediat dupa ce ai cunoscut-o, dar descoperind peste o perioada ca le stii 8)

Oricum lecitina ajuta, dar intr-o anumita masura. Si se pare ca in cantitate mare se gaseste in semintele de dovleac, asa ca ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu consider ca am o memorie slaba (perceputa in termenii comuni). In schimb retin foarte multe detalii tehnice, carti pe care le citesc o singura data, acronime... Cred ca depinde cat de mult te intereseaza subiectul si cata atentie ii acorzi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×