Sari la conținut
Forum Roportal
Evelynaaa

Psihologii/psihiatrii romani, buni la ceva?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna

 

Sunt curioasa sa aflu si eu opinia voastra legata de subiect?

 

Din cate vad daca au pretentii intelectual/profesional/financiare nu sunt in romania, iar oamenii cu curiozitati morbide nu mi se par asa potriviti pt psihologie/psihiatrie.....

Ultima psiholoaga la care am fost astepta sa ii barfesc ce sa mai intamplat in viata mea si sa ii si dau bani pt asta

 

Am vazut ceva topic pe aici despre fobie sociala si am avut si eu asa ceva in adolescenta si psihologii nu mi-au facut decat rau, am dat chiar de o psiholoaga care mi-a sups ca se ocupa de un grup de terapie? pt sociofobici si a ziso cu un asa dispret ca mi-a dat de inteles ca ar fi de preferat pt mine sa nu ma bag/catalogez asa jos, si individa aia chiar cere bani pt ce face.

 

Si nu am fost chiar la nimereala, majoritatea sunt acreditati de org psihologilor din ro etc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ia legatura pe privat cu psihologul forumului si cere-i sa-ti recomande niste nume de psihologi seriosi si pregatiti din orasul tau, oricare ar fi acela.

 

De ce ti-au facut rau psihologii in privinta fobiei sociale?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Procesul terapiei e unul dureros ( in cazul cand ai foarte multe traume ) Nu vine cineva si-ti zice : gata de maine te vei simti excelent . Identifici descoperi constientizezi iti iei timp pentru a digera niste informatii . Mai multe lucruri

 

Terapia dureaza ceva vreme . Sunt mai multe etape . De competenta psihologilor din Romania nu imi dau cu parerea . Eu cu cei cu care am interactionat au fost ok

Editat de Laethae

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Kosmotro

 

Nu stiam ca forumul are psiholog (sau cine e), acum ma simt ca urmarita de BigBrother (ala din Nineteen Eighty-Four)

 

Am fost la 6 pana acuma, si te asigur ca cel putin o parte sunt printre cei mai pregatiti de aici, ironia e ca cei care pareau ceva mai seriosi m-au pasat urgent la altii invocand scuze nu f credibile.

 

Cat despre de ce mi-au facut mai mult rau: una nu a tinut secretul profesional si au aflat pers care ma cunosteau si preferam sa nu site ca merg la psiholog pt fobie sociala (desi acum nu mai cred ca era cel mai potrivit diagnostic) si toate au fost extrem de superficiale, au preferat sa nu-si bata capul cu mine si m-au facut sa ma simt si mai alienata cu saptamani de terapii idioate care le stiam deja din carti

 

 

@Laethae

 

Stiu, prima (la care am fost dusa la cerere de parintii mei) a reusit in trei fraze sa ma faca sa plang de nu am reusit sa ma mai opresc, presupun ca de aceea a renuntat si lea zis la parintii mei ca ar trebui sa iau medicamente iar ai mei bineinteles ca nu au acceptat si nici macar nu mi-au zis ce le-a spus decat dupa ani buni, nici una nu si-a batut capul daca problemele mele mentale nu rezulta din cum se poarta familia mea cu mine. Psiholoaga care ma barfit era aleasa de parintii mei si presupun ca o cunostinta.

Editat de Evelynaaa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Terapeutul nu se alege de catre parinti ci de catre clienti

 

Ceeea ce discuti in terapie e confidential

 

Medicamentele se iau in cazuri extreme . Eu nu sunt de acord cu medicamentele

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Terapeutul nu se alege de catre parinti ci de catre clienti

 

Ceeea ce discuti in terapie e confidential

 

Medicamentele se iau in cazuri extreme . Eu nu sunt de acord cu medicamentele

 

Da am facut alegeri mai putin daunatoare pt mine dar atat, nici unul calumea

 

Presupun ca nu esti de acord cu medicamentele pt ca nu esti intr-un caz extrem

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

a reusit in trei fraze sa ma faca sa plang de nu am reusit sa ma mai opresc

 

 

Aici era un punct important in terapia ta, trebuia ca ea sa vada ce anume a atins, ce vulnerabilitate emotionala.

Si Marie Cardinal cand ajunge in fata psihanalistului incepe sa planga.

Citeste cartea ei "Cuvinte care elibereaza" sa vezi de ce e ft. important acest plans si cum ar fi trebuit psiholoaga ta sa-l intampine.

 

Ce carti de psihologie spui ca ai citit?

Daca fobie sociala nu e tocmai corect ca diagnostic, atunci care sunt lucrurile care te deranjeaza?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cazul meu nu mai stiu cum e . Tu pana la urma ce probleme consideri ca ai?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai depresie majora sigur, dinaia in care nu functionezi fara medicamente

daca stiam sa-mi expun problemele in 3 fraze nu mai cautam psiholog

 

carti am tot citit si in ultima vreme citesc de pe net presupun ca nu am f dat peste ce mi ar fi util, psihologie generala, si terapii dinalea care nu mi se pare bune gen PNL

Editat de Evelynaaa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depresia majora se vindeca si fara medicamente . Psihologul ar trebui sa fie cu tine in calatoria ta de vindecare . Dar tu daca nu stii ce te apasa cum crezi ca te va ajuta ? Orice trauma majora poate incepe cu o propozitie simpla .

 

Cand m-am dus eu prima data la terapeut i-am zis ca ma simt nasol . Mi-a facut istoricul familial . Apoi a inceput sa ma cunoasca ca om . Discutand

Editat de Laethae

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×