Sari la conținut
Forum Roportal
Laura99

Cand iubitul iti spune ca te iubeste ca pe o sora

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna tuturor...am sa incerc sa fiu destul de explicita si poate voi vanzand din exterior o sa puteti sa imi dati raspunsuri mai obiective.

Sunt cu el de 2 ani,este o persoana f speciala pentru mine,il iubesc si a fost langa mine de fiecare data,m-a ajutat din f multe puncte de vedere si m-a sustinut in tot ceea ce am facut si de fiecare data cand am avut nevoie.Mereu a stiut ce am nevoie fara sa ii spun eu mereu a avut grija de mine fara sa ii cer,mereu mi-a vrut binele...numai ca sa aflu ca de fapt toate dovezile astea care eu credeam ca sunt din dragoste.el imi spune ca sunt pentru ca tine enorm la mine si pentru ca ma respecta si pentru ca ar merge si in iad ca sa stie ca imi e mie bine,si ca niciodata nu am sa "scap" de el...ca mereu se va asigura ca mie sa imi fie bine.Eu cand am auzit sa cada cerul pe mine..si am cerut niste explicatii,acestea au fost de genul:tin enorm,esti a 2 apersoana la care tin cel mai mult pe lumea asta dupa tatul meu(care a murit si pe care l-a iubit enorm),esti minunea mea,numai ca nu am incredere ca pot construi ceva cu tine...ca esti dificila ca nu ai vointa sa faci ceva pentru tine,nu pentru mine,sa iti fie tie bine nu mie,ca nu esti o femeie puternica si alte cele.Am vrut pauza 2 saptamani sa isi dea seama ce vrea cu adevarat,dupa 2 zile nu a rezistat,ca el nu poate sta fara sa stie ce fac daca sunt bine daca am nevoie de ceva etc...si cand l-am intrebat acum ce facem..el a zis:"o luam usor usor si vedem .sa vad ca schimbi ceva la tine ca vrei mai multe,ca stiu ca poti dar astepti asa sa vina de la sine".Stiu ca nu mi-ar face niciodata rau si stiu ca tine la mine f mult numai ca mie mi-e greu sa ma vad zi de zi cu el stiind ca sentimentele noastre sunt de natura diferita...e adevarat eu sunt intr-o etapa mai grea a vietii,am 26 de ani,am ramas fara mama la 20 de ani lucru care m-a bulversat am clacat,am pierdut facultatea si locul de munca...si am ramas cu cei 2 bunici,acum mai am un an de fac ca m-am reapucat de e a,am un job care nu imi place simt ca am ajuns la 26 de ani si nu am realizat nimic,simt ca trece viata pe langa mine,sunt foarte pesimista desi nu eram asa,in plus bunicul meu are cancer si e in stare f grava,iar aici rietenul meu a facut tot ce a fost in stare pentru a-l ajuta s-a zbatut cred ca mai mult decat mine....m-am plafonat..dar asa eram si cand m-a cunoscut..atunci de ce a mai stat?

eu nu stiu ce sa fac si cum sa fac in legatura cu el

nist pareri m-ar ajuta

imi cer scuze daca nu am fost coeerenta dar sunt f obosita si ma ustura si ochii

multumesc

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poate nu il atragi fizic.

Editat de Darianna
edit citat. Citeste regulamentul, te rog, ca nu am chef sa iti fac observatie pentru fiecare regula incalcata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poate nu la el este problema !??

cum ai explicat

e foarte atent si foarte dragut

si daca nu poarta tanga si vorbeste cu tine despre moda poate , poate ...

 

dar tu !?

il faci sa se simta fericit ?

sa simta ca este pretuit si ...

sau o iei de la sine ceace face el ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-o relatie de dragoste fiecare trebuie sa dea 100% din ea/el celuilalt,nu exista compromisuri si unul sa faca mai mult si sa ofere mai mult ca celalalt.Iti dai seama ca exista dragoste atunci cand inca va mai tineti de mana chiar si dupa ce vi le aveti transpirate din plin.

Tu nu ai nevoie de un frate si el nu de o sora.Incearca sa-l faci sa vada asta si la fel nu mai parea atat de neajutorata caci am impresia ca te complaci in postura asta iar el in cea de om saritor..iar el trebuie sa o rupa cu trecutul caci taica-sau nu mai este azi ci trebuie lasat in trecut unde a ramas.Parca era o vorba.."mortii cu mortii si vii cu vii"..traieste clipa si fa-l si pe el sa vada asta si ...don't worry be happy.

 

Peace

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca vede in tine o sora, inseamna ca apetitul lui sexual pentru tine e zero

 

nu cred ca se poate face ceva

 

imi pare rau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca stagnezi si nu dai semne reale, adica fapte, nu vorbe, care sa ii arate prietenului tau ca esti o persoana alaturi de care poate construi ceva, iar nu o persoana pe care el ar fi nevoit sa o duca in carca, l-a facut pe el sa clacheze. Isi va reveni daca va vedea la tine cel putin cateva fapte marunte care sa ii arate ca esti un om pe picioarele proprii, nu un copil de crescut.

Toti trecem prin momente grele, unii trec prin intamplari groaznice, care demoralizeaza. Aparent ne revenim, dar aceasta revenire se traduce in fapte. Daca faptele arata ca suntem la nivelul la care s-a petrecut oroarea, inseamna ca nu ne-am revenit, oricat de mult am povesti despre cum am reusit sa trecem peste greutati si sa fim oameni seriosi si intregi. Fara fapte, acelea-s doar vorbe goale.

In principiu, barbatii cu ganduri serioase accepta o perioada ca fata sa mai copilareasca, d-aia nu a avut iubitul tau vreo problema ca si la inceput erai ca acum. Dar daca timpul trece si fata-copil nu devine femeie(femeie nu inseamna doar sa faci sex sau sa te aranjezi sa arati frumos) un asemenea barbat va trage concluzia ca nu esti potrivita pentru el, oricat te-ar iubi, deoarece el nu vrea sa fie inlocuitor de parinte, sau vreun martir jertfit pe altarul comoditatii sau problemelor unei femei, ci vrea un partener egal in drepturi si obligatii. Rabdarea unui asemenea barbat variaza, dar in toate cazurile este finita.

Prietenul tau a avut rabdare 2 ani.

Asta ca daca te iubeste va face orice pentru tine e bullshit - tre sa fii prost sa te bagi sclav la o persoana care nu are niciun scop in viata, nicio tinta, nicio ambitie reala, care doar spune ca vrea sa faca ceva, apoi nu face nimic, ci asteapta tot din partea ta sa ii asiguri binele.

Oricat de greu ar fi si oricate obstacole ne scoate viata in cale, trebuie sa fim constienti de sine, sa ne ridicam si sa mergem mai departe. Intai poate ne ridicam cu ajutorul cuiva, dar mai apoi trebuie sa mergem pe picioarele proprii, caci acel spijin la un moment dat nu va mai fi, si asta ar insemna sa ne prabusim din nou. In cazul tau tocmai faptul ca poate te-ai bazat numai pe el, il face sa se indeparteze. Insa cand zic sa te bazezi pe tine, nu sugerez sub nicio forma sa faci acum lucruri demonstrative pentru el, fara ratiune, lucruri care iti garantez ca ar face mai mult rau decat bine. Ci iti sugerez sa iei hotarari si sa te tii de ele, sa iti alegi o cale care duce undeva si sa te tii de ea. Vei vedea ca prietenul tau iti va fi alaturi, daca nu te mai sucesti si nu mai stai pe loc, asteptand ca solutiile sa vina singure, de la altii sau de la sine sau tot asa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca vede in tine o sora, inseamna ca apetitul lui sexual pentru tine e zero

 

nu cred ca se poate face ceva

 

imi pare rau

:doh:

De ce si-ar pierde timpul doi ani cu o persoana pentru care nu simte nimic?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mereu a stiut ce am nevoie fara sa ii spun eu mereu a avut grija de mine fara sa ii cer,mereu mi-a vrut binele...numai ca sa aflu ca de fapt toate dovezile astea care eu credeam ca sunt din dragoste.el imi spune ca sunt pentru ca tine enorm la mine si pentru ca ma respecta si pentru ca ar merge si in iad ca sa stie ca imi e mie bine,si ca niciodata nu am sa "scap" de el...ca mereu se va asigura ca mie sa imi fie bine.

Asta demonstreaza ca te iubeste si o demonstreaza prin fate nu prin vorbe.

Cei care iti spun cuvinte frumoase nu te iubesc, sunt acei "dandy" care sucesc capul femeilor, care le spun ca le aduc "luna de pe cer", dar cand sa faca un sacrificiu dau bir cu fugitii. Te iubesc cei care demonstreaza prin ceea ce fac. Inca nu ai aflat asta?

 

Eu cand am auzit sa cada cerul pe mine..si am cerut niste explicatii,acestea au fost de genul:tin enorm,esti a 2 apersoana la care tin cel mai mult pe lumea asta dupa tatul meu(care a murit si pe care l-a iubit enorm),esti minunea mea,numai ca nu am incredere ca pot construi ceva cu tine...ca esti dificila ca nu ai vointa sa faci ceva pentru tine,nu pentru mine,sa iti fie tie bine nu mie,ca nu esti o femeie puternica si alte cele.

 

"o luam usor usor si vedem .sa vad ca schimbi ceva la tine ca vrei mai multe,ca stiu ca poti dar astepti asa sa vina de la sine".

 

am ramas fara mama la 20 de ani lucru care m-a bulversat am clacat,am pierdut facultatea si locul de munca...si am ramas cu cei 2 bunici,acum mai am un an de fac ca m-am reapucat de e a,am un job care nu imi place simt ca am ajuns la 26 de ani si nu am realizat nimic,simt ca trece viata pe langa mine,sunt foarte pesimista desi nu eram asa,in plus bunicul meu are cancer si e in stare f grava,iar aici rietenul meu a facut tot ce a fost in stare pentru a-l ajuta s-a zbatut cred ca mai mult decat mine....m-am plafonat..dar asa eram si cand m-a cunoscut..atunci de ce a mai stat?

eu nu stiu ce sa fac si cum sa fac in legatura cu el

nist pareri m-ar ajuta

imi cer scuze daca nu am fost coeerenta dar sunt f obosita si ma ustura si ochii

multumesc

Probabil ai avut o deprimare, o cadere psihica, daca ai renuntat la facultate.

El te ajuta si asteapta sa vada daca esti capabila sa-ti revii, si daca ti-ai reluat facultatea si ai un job se pare ca iti revii.

La 26 de ani ce realizari vrei sa ai?

Sa lucrezi ca sa-ti termini studile si apoi promovezi incet incet. Nimic nu se obtine instantaneu.

El vrea sa ajungi sa ai incredere in tine sa poti sa te adminsterezi si atunci poti fi o partenera pentru o casnicie, altfel vei fi o "remorca". Asta nu-si doreste nici el si nu ar fi bine nici pentru tine. O casatorie trebuie sa fie un parteneriat intre doua persoane egale. El incearca sa te aduca la nivelul lui. Tu trebuie sa lupti sa ajungi la nivelul la care ii esti egala, sa poti fi respectata daca vrei sa fi cu el.

Nimeni nu vrea sa-si ia o partenera pe viata "o epava umana", pentru care nu are respect.

Ca sa fi respectata trebuie sa fi capabila sa-ti adminstrezi viata ta si a altora, a bunicilor in cazul de fata.

Daca cineva nu are respect pentru partener(a), atunci ce pretentii ar avea ca altii sa aiba respect pentru cei doi?

 

Adica exista barbati care nu sunt interesati de sex ? 8) Nicio sansa.....

Nu am spus ca exista barbati care nu sunt interesati de sex, dar sex gasesti "la toate colturile."

Exista barbati pentru care sunt lucruri mai importante decat sexul.

Este o problema de prioritati.

Ti-ai lua un barbat pentru care sexul este pe primul loc?

Editat de Moftangiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×