Sari la conținut
Forum Roportal
Miticamicutul2

Tuning! Optimizarea puteri si randamentului motor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce discuție oldschool, cu metode de scos 60cp din Dacia 1300 (care avea 54 :lol2:). 

Metode pt benzinare aspirate:

-ax cu came "sport", cum spunea Mitica

-admisie optimizată dacă e cazul

-evacuare mai lejeră, dar nu prostească 

-marire compresie prin luarea câtorva mm din chiulasă 

-bujii performante + bobină potentă

-combustibil superior, de ex benzina cu cifra octanica 98-101.

Pentru diesel:

-mărire debit și presiune motorină 

Turbodiesel:

-mărire presiune admisie + cantitate combustibil injectată

-răcire eficientă a motorului și a aerului de admisie (intercooler și traseu aluminiu) 

-evacuare cât mai liberă 

-plan de avans perfect, adaptat planului de alimentare. 

Pentru benzinarele aspirate, eu as merge pe conversia la turbo, fără să umblu la supape și axe. E nevoie de decomprimare, care se poate face cu garnitura de chiulasă înaltă, de preferat alte biele, răcire ulei (dacă e cazul), intercooler + traseu, soft (în unele cazuri merge ECU original, în altele trebuie altul), pompa de vacuum și vreo 2 ani de concediu :o:

Editat de Motorină

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am niste all-season pe una din masini. Habar n-am care e marca, stiu ca sunt 195 65 R15

Se comporta foarte ok vara-iarna, dar aia e o masina ce face maxim 2000km anual, si mai mult de 130-140km/h nu am incercat cu ea. Am piscat frana de mana intr-o seara pe la Lidl, nu se mai oprea din piruete.

Daca esti sofer experimentat, cu o coaja de 1000e de care nici n-ai nevoie, cum e in cazul meu, anvelopele astea sunt ceva rotund acolo care imbraca jantele. Am mers in conditii grele de iarna, cu putin talent am iesit din parcari/intersectii in rampa, dar nu din prima incercare.

Pe masina buna am Debica Frigo cu aceeasi dimensiune, vreo 500kg in plus, si nu prea sesizez cand zic unii ca ar fi alunecos pe jos. Am aderenta super.

Anvelopele de vara au si ele rolul lor, sunt mult mai silentioase, sansele de acvaplanare cu ele sunt minime, iar la temperaturi de peste 30 de grade, sunt in continuare tari si raspund promt la schimbarea directiei, opriri si demaraje.

All season e un fel de anvelopa de iarna, din material (dur) de anvelopa de vara.

 

Editat de Motorină

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×