Sari la conținut
Forum Roportal
DORO

Cele mai importante cauze ale problemelor de cuplu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De multe ori, cauzele problemelor de cuplu isi au originea in afara acestuia, cum ar fi interventia parintilor in relatia dintre soti... Mai sunt si alte cauze care se gasesc in interiorul acesteia :yes:

Care credeti ca sunt cele mai importante cauze si cum le-ati clasifica dupa influenta lor nefasta asupra vietii de cuplu ? :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De multe ori, cauzele problemelor de cuplu isi au originea in afara acestuia, cum ar fi interventia parintilor in relatia dintre soti... Mai sunt si alte cauze care se gasesc in interiorul acesteia :yes:

Care credeti ca sunt cele mai importante cauze si cum le-ati clasifica dupa influenta lor nefasta asupra vietii de cuplu ? :D

 

 

Cred ca cea mai mare influenta o au parintii,apoi mai sunt problemelele sociale si tentatiile.

Daca o relatie este construita pe dragoste si exista comunicare cu siguranta ca cei doi isi pot rezolva problemele in cuplu.Mai nou exista psihologi care pot fi buni consilieri in cuplu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

parinti,prieteni,anturaj..depinde extrem de mult cat de stransa e ralatie cu cei de mai sus..si cat de mult conteaza cuvantul lor pentru tine...si cred ca cel mai important este sa stii cadn de mult te poti schimba ca sa ai o relatie..pana unde esti dispus sa mergi..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca de vina in toate cuplurile sunt parintii!!Si care ar mai fi........poate anturajul cum a spus si realtv!Dar eu cred ca nu ar trebui sa se bage parintii in viata de cuplu a copilului lui pt ca asta ar inseamna sa ii calce in intimitate si sa distruga o dragoste adevarata!! :yes:

 

pune un calculator..plus internet si un cuplu..sa vezi ce de probleme apar :D

Crezi ca un calculator ar crea probleme? :D

Editat de deea_s

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca partenerii ar fi in mod ideal individuati pe deplin, atunci ar avea in minte locul si "dimensiunea" reale ale parintilor si nu ar fi exagerat de influentati. Uneori parintii pot face observatii juste, nu? Numai ca, datorita caracterului deosebit de bagacios al parintilor, copiii nu ajung sa se maturizeze suficient, de cele mai multe ori. E un cerc vicios malign: parintii sunt intruzivi -> copiii raman dependenti si din cauza asta in continuare "receptivi" la intruziunea parintilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si parintii si anturajul...in cazul meu,pe mine ma deranjeaza ca avem putin timp pentru noi doi,si problemele apar atunci cand nu ne ies socotelile.dar intotdeauna invinge iubirea ce ne leaga,si bine spun aceea care sustin ca, "comunicarea" e o nevoie in cuplu.

 

 

24034007.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se tot vorbeste de lipsa de comunicare in cuplu. Lipsa comunicarii nu este totusi cauza prima a problemelor. Partenerii nu comunica sau comunica aiurea din anumite cauze. Apoi lipsa comunicarii consolideaza problemele sau creaza altele.

 

Sunt problemele in cuplu necesare? Sunt parteneri care spun ca se iubesc cu foc dupa cate o cearta, nu?

 

Sunt invitabile? V-ati dori o relatie lipsita complet de ciocniri?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×