Sari la conținut
Forum Roportal
fire de praf

Eficienta invatamantului superior in Romania

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Astazi, in vreme ce ma relaxam la soare in stilu-mi caracteristic :beach: si palavrageam la telefon cu o domnisoara care isi face doctoratul intr-unul dintre cele mai mari laboratoare de cercetare a cancerului din USA, cel mai probabil din cauza radiatiilor solare, ma gandeam la o chestie si, ca de obicei, stiti ca-mi place sa impart gandurile mele cu voi.:flirt:

Ma gandeam sa va invit pe cei care ati absolvit o forma de invatamant superior din Romania, sa raspundeti la urmatoarele doua chestiuni :

1. In cazul in care activati in domeniul in care v-ati pregatit, in ce masura v-au fost folositoare cunostintele si deprinderile dobandite in timpul facultatii?

2. In cazul in care nu profesati sau nu ati profesat niciodata in domeniul in care v-ati pregatit, in ce masura v-au fost folositoare in viata cunostintele si deprinderile dobandite in timpul anilor de studiu?

 

 

 

1. Eu avusei doua locuri de munca. Pentru primul m-am simtit pregatita cam in masura de 70% , pe baza a ceea ce am studiat in facultate, iar pentru al doilea am durerea in suflet sa zic ca facultatea m-a pregatit teoretic cam in proportie de 50%, iar practic...nu stiu, 25%. Domnisoara cu care discutam mai devreme mi-a zis ca ceea ce a studiat in Romania a ajutat-o in proportie de ...alfabet al domeniului in care acum profeseaza. In rest, studiile din Romania i-au folosit pentru ca are o diploma care a ajutat-o sa ajunga unde e acum, si nimic mai mult.

2. N-am apucat sa profesez pe langa.

 

Rog frustratii sa nu ma deranjeze ( sau sa nu ma plictiseasca, ca s-o citez pe Allexandrra).

Editat de Sicilia
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

2. In cazul in care nu profesati sau nu ati profesat niciodata in domeniul in care v-ati pregatit, in ce masura v-au fost folositoare in viata cunostintele si deprinderile dobandite in timpul anilor de studiu?

Rog frustratii sa nu ma deranjeze ( sau sa nu ma plictiseasca, ca s-o citez pe Allexandrra).

 

 

Maxim 20 %. Consider facultatea facuta timp pierdut. Dar nu-s frustrata pe tema asta. Macar am invatat o lectie de viata.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm !

la facultatea de vehicule rutiere din brasov

se mai preda carburatorul in anul 3 de studiu ! :blink:

 

si eu pentru abtinerea diplomei de maistru elec- mec . auto

trebuia sa invat metodele de a masurare a compresia la motorul Dacia 1410 TLX ( TLX nu gluma de 1410L ) :rot:

 

dupa terminarea scoli de maistru ...

am ajuns in west la un producator forte renumit de masini

ca inginer de teste ! :)

daca mi au fost defolos ce am invatat in ... !?

la modele de masini care urmau sa iasa pe piata, cu 6 sisteme diferite de transmitere a datelor !?

masina echipata cu 74 de ECU uri

Hmmm !?

vai si amar de capul meu daca ..... !

 

si nici in facultatile romaniei nu este foarte diferit !

eu indraznesc sa zic :

daca stai in fata la calculator pe net

5 ore pe zi 5 zile din 7

timpde 4 ani !!!

ai sa fi mai bine pregatit ca la absolvirea unei facultati ... ! (si ie si mai ieftin) :)

doar ca nu o sa ai in posesie diploma !

 

 

 

daca nu as fi petrecut nopti pe net

si nu mi as fi comandat carti de specialitate

(din pacate in limba romana cartile de specialitate sunt rare !!! adica ma refer la tehnologi de azi nu la camioanele Roman si ...)

si reviste de ...!

as fi sub curul broastei !

 

 

 

doar facultatea nu te pregateste profesional destul !!!

trebuiesapui si tu umarul si sa ai dorul de a te ... !

altfel ai sa devi un inginer care nu stie cum arata un electromotor si vei vinde forneti !!! :)

 

 

dar !!!!!

indiferent de situatia facultatilor din romania si nivelul lor de pregatire ...

sunt multefirme din west carevin si vaneaza pe sefi si sefele de promotie si le mai si fac contracte cu toate ca sunt doar in anul 2 de studiu !!!

 

 

dar sa ajungi aici trebuie sa muncesti din greu !

facultatea doarteajuta ! nu va lucra in locul tau !

:)

Editat de Miticamicutul2
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu faceam referire la frustrarea noastra legata de subiect. Tot omul are frustrari. La altceva ma refeream, cine stie, cunoaste despre ce e vorba. :crazy:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred că Mitica ţi-a răspuns la întrebare. Studiile superioare îţi oferă eventual teoria. Cu ce am rămas cu adevărat este selecţia informaţiei.Cu alte cuvinte nu e nevoie să mănânci un cazan de ciorbă să îţi dai seama de e bună sau nu. Reuşeşti performanţa aceasta de la prima înghiţitură. :yes:

Editat de Insolit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×