Sari la conținut
Forum Roportal
Taquito

Lumea oamenilor care dau sfaturi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Traim in lumea oamenilor care dau sfaturi !

 

indiferent ce problema ai, oricat ar fi de gravă, sar 100 de persoane sa te sfătuiască, sa te incurajeze, sa-ti spuna ce să faci. mai ales femeile care iti insira o lista intreaga cu sfaturi.

 

chiar daca nu le ceri sfatul, de exemplu esti putin mai suparat, vin cu 100 de sfaturi. n-ai voie sa fi suparat...

 

uneori sfatul poate fi luat si ca pe-o insulta deoarece arată ca acel om te considera incapabil si te invata el cum sa faci.

 

eu m-am saturat de sfaturi. de la parinti, de la colegi, de la vecini... ei incearca sa ma modeleze, sa devin o oaie(sa intru in turma), sa-mi construiasca ei viata pas cu pas.

daca procedezi invers sfatului lor, se supara...

 

cum poti sa dai un sfat unui om pe care nu-l cunosti ? nu stii ce simte, prin ce a trecut, cum gandeste, cum percepe el lumea ! poate ca acel sfat il va băga si mai mult in groapă. chiar si unui cunoscut e greu sa-i dai un sfat.

 

Sa-ti dau un sfat :) : Lasa-i pe oameni cu sfaturile lor,si fa ce crezi tu ca e bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Lumea" da sfaturi dupa ce o persoana va sa para mai interesanta ... etaleaza problemele sale personale, altfel nimeni nu ghiceste ce o doare.   Se mai repeta in timpul povestirii de cateva zeci de ori ca "nu stiu ce sa fac" ... de aceea se primesc sfaturi.   De asta a uitat cel care a deschis discutia.   Desigur dac aprimea oferte care-i placeau, nu avea probleme cu benevolii sfatuitori.    Omul la disperare isi urla amarul din suflet, unii o asculta, altii merg mai departe.

TIn minte in copilarie "piata de toate alea" er locul unde te auzea toata lumea daca aveai o problema si unele strigau ca intr-o oala de 5 litri de supa au pus 50 ml de smantana sa para ca-s bogate si gatesc bine, sau ce cantitate de carne au pus in cuptor pentru cina sotului si cat de mult adora zgarciurile.   Macelarul deja evita sa se uite la anumite persoane ca-i povesteau toata viata lor cu meniul zilnic si retetele.   

Dar pe langa astea, exista persoane care ofera sfaturi mereu, de multe ori ele vad problema mai clar decat persoana care sufera!!! 

Una explica reteta de piftie la niste tinere si prea era adancita sau pierduta in povestire ca a adaugat si momentele tandre cu sotul intre timp ce-si prepara ingredientele, racaia coada sau picioarele porcului  :o:  si lua o pauza de what ever ... iar tinerele nu erau incantate de reteta!!!  ca ele voiau tendresse in alt moment decat cu miros de porc parlit pe ele,  :lol2:   

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 ore, The Unknown a spus:

"Lumea" da sfaturi dupa ce o persoana va sa para mai interesanta ... etaleaza problemele sale personale, altfel nimeni nu ghiceste ce o doare.   Se mai repeta in timpul povestirii de cateva zeci de ori ca "nu stiu ce sa fac" ... de aceea se primesc sfaturi.   De asta a uitat cel care a deschis discutia.   Desigur dac aprimea oferte care-i placeau, nu avea probleme cu benevolii sfatuitori.    Omul la disperare isi urla amarul din suflet, unii o asculta, altii merg mai departe.

TIn minte in copilarie "piata de toate alea" er locul unde te auzea toata lumea daca aveai o problema si unele strigau ca intr-o oala de 5 litri de supa au pus 50 ml de smantana sa para ca-s bogate si gatesc bine, sau ce cantitate de carne au pus in cuptor pentru cina sotului si cat de mult adora zgarciurile.   Macelarul deja evita sa se uite la anumite persoane ca-i povesteau toata viata lor cu meniul zilnic si retetele.   

Dar pe langa astea, exista persoane care ofera sfaturi mereu, de multe ori ele vad problema mai clar decat persoana care sufera!!! 

Una explica reteta de piftie la niste tinere si prea era adancita sau pierduta in povestire ca a adaugat si momentele tandre cu sotul intre timp ce-si prepara ingredientele, racaia coada sau picioarele porcului  :o:  si lua o pauza de what ever ... iar tinerele nu erau incantate de reteta!!!  ca ele voiau tendresse in alt moment decat cu miros de porc parlit pe ele,  :lol2:   

:laugh: 

Da, "expresiile complicate" au doar darul de-a crea "impresii de superioritate"! 

Nu mai stiu cine-a scris asta (cred ca am notat pe undeva), imi amintesc doar ceea ce a scris si anume ca simplitatea, care-ar trebui sa fie o calitate naturala, are adesea nevoie de "studiu" pentru a putea fi dobandita!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×