Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Eu am o camera destul de mica (nu as putea sa va spun dimensiuni exacte). Pana acum cativa ani, peretii erau tapetati cu postere, oriunde era un locsor liber unde se poate lipi. Mi s-a parut foarte aglomerat, asa ca le-am dat jos si am zugravit. Acuma s-a cam dus din vopsea si imi doresc si eu o schimbare.

 

Prima idee a fost sa dau camerei un iz oriental (chinezo-japonez, nu prea fac eu diferenta), dar apoi m-am gandit la o tema marina. In consecinta vreau sa o zugravesc verde-pal. Am tot felul de scoici, stelute de mare etc. Fac si colectie de... nisipuri. Rog toate cunostintele sa imi aduca putin nisip de pe unde merg, inca sunt in cautarea unor sticlute in care sa imi etalez 'colectia'.

 

Voi ce preferinte / idei aveti? :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine una nu se pune problema ce prefer ci ce pot...dar incerc sa imi fac ceva cat mai practic, simplu, in culori vesele....si mai stii? poate ma reapuc de pictat sa-mi decorez si peretii ca tare goi ma sunt.

Daca as putea...mi-ar place sa stau la curte, sa am un perete de sticla...sa aiba deschidere la terasa...si gradina:P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragonel...a aparut de curand tapet cu motive indiene...sunt super dragute, si fac furori acum si sunt la moda ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As ruga si eu pe cineva care se pricepe sa-mi dea niste idei de decorare a unei camere in care am soare numai dimineata. Lipsa luminii ma deranjeaza si, in plus, camera da o senzatie de "rece" chiar si vara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As ruga si eu pe cineva care se pricepe sa-mi dea niste idei de decorare a unei camere in care am soare numai dimineata. Lipsa luminii ma deranjeaza si, in plus, camera da o senzatie de "rece" chiar si vara.

 

 

incearca sa folosesti nuante de galben si oranj si pune flori multe ... plante de apartament . si daca nu esti multumit apeleaza la spoturi ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
incearca sa folosesti nuante de galben si oranj si pune flori multe ... plante de apartament . si daca nu esti multumit apeleaza la spoturi ;)

cu nuantele sunt de acord,vor crea o atmosfera intima,culorile fiind calde;insa ai grija la excese,sa nu devina prea incarcata,pt perioada de umbrire incearca sa compensezi lumina naturala prin spoturi,fie lasate liber,fie in spatele unor panouri,astfel incat sa obtii o lumina difuza[preferabil in colturile camerei].

nu pune plante. daca nu au lumina vor murii.in general in afara de nord.......orice punct ar trebui sa ofere o lumina suficienta in camera,insa datorita unghiului sub care cade lumina,se pierde din ea[razele nu pot patrunde in casa],asa ca plantele vor fi moarte in scurt timp.

preferabil ar fi sa spui ce fel de atmosfera doresti,sa te gandesti la o tema,sa alegi un stil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As ruga si eu pe cineva care se pricepe sa-mi dea niste idei de decorare a unei camere in care am soare numai dimineata. Lipsa luminii ma deranjeaza si, in plus, camera da o senzatie de "rece" chiar si vara.

 

Culorile complementare

 

Culorile opuse sunt cunoscute ca si culori complementare. De exemplu, purpuriul si galbenul sau rosul si verdele. Aceste combinatii vor contine intotdeauna tonuri calde si reci., contrastand una cu alta.

 

Este cel mai bine sa lasati una dintre cele mai puternice nuante sa domine. Incepeti prin a alege o culoare favorita ca si culoare principala, apoi priviti paleta de culori si alegeti o culoare pentru a o evidentia. Puteti chiar sa descompuneti prima culoare si sa alegeti doua culori opuse pentru accent.

 

Culorile inrudite (analoage)

 

Culorile alaturate sunt cunoscute ca si culori inrudite. De exemplu, verde, galben si portocaliu. Aceste scheme pot fi create din orice punct de pe paleta de culori. Fragmentul de culori selectat nu trebuie sa fie strict in nuante reci sau calde. Se pot deschide ambele emisfere. Incepeti prin a alege culoarea favorita ca si culoare principala apoi priviti pe alta latura.

 

Va plac ambele culori? Folositi-le. Daca va place culoarea de pe o parte selectati-o si folositi culoarea adiacenta ei ca pe a treia optiune. Impartiti paleta in nuante cu accente minore sau majore pentru a lucra cu culoarea principala.

sursa: www.perfectdeco.com

 

eu zic sa alegi culori calde

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am o camera destul de mica (nu as putea sa va spun dimensiuni exacte). Pana acum cativa ani, peretii erau tapetati cu postere, oriunde era un locsor liber unde se poate lipi. Mi s-a parut foarte aglomerat, asa ca le-am dat jos si am zugravit. Acuma s-a cam dus din vopsea si imi doresc si eu o schimbare.

 

Prima idee a fost sa dau camerei un iz oriental (cinezo-japonez, nu prea fac eu diferenta), dar apoi m-am gandit la o tema marina. In consecinta vreau sa o zugravesc verde-pal. Am tot felul de scoici, stelute de mare etc. Fac si colectie de... nisipuri. Rog toate cunostintele sa imi aduca putin nisip de pe unde merg, inca sunt in cautarea unor sticlute in care sa imi etalez 'colectia'.

 

Voi ce preferinte / idei aveti? :brunette:

 

si la mine e tot verde pal, e odihnitor...eu am garsoniera

 

e bine sa ai o tema pentru camera, e super... fii atent insa sa se regaseasca toate culorile (sunt f importante) pentru ca o viata tre sa aiba mai multe culori si locul unde stai si dormi si lalala cica influienteaza f multe ... succes!

 

scoicile am citit ca sunt simbolul/benefice armoniei relatiilor la distanta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si la mine e tot verde pal, e odihnitor...eu am garsoniera

 

e bine sa ai o tema pentru camera, e super... fii atent insa sa se regaseasca toate culorile (sunt f importante) pentru ca o viata tre sa aiba mai multe culori si locul unde stai si dormi si lalala cica influienteaza f multe ... succes!

 

scoicile am citit ca sunt simbolul/benefice armoniei relatiilor la distanta

 

Si nu uita de bara ... :phone: poate folosi la foarte multe :brunette:

Editat de Ares444

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×