Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

de asta exista meseria de designer interior,

 

 

Ador amenajarile!

Sint 3 diferite stiluri aici din care poate alege oricine doreste ca si costul lor este foarte variat.

Este nevoie de spatiu prima oara, bine masurat si pe urma de cumparat mobila care incape pe locul dezirat si stabilit, altfel are aspect de depozit locuinta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

STILUL JAPONEZ

 

Armonie, simplitate, echilibru, lumina, spatiu

post-107058-1273126354_thumb.jpg

post-107058-1273126362_thumb.jpg

post-107058-1273126363_thumb.jpg

post-107058-1273126379_thumb.jpg

post-107058-1273126389_thumb.jpg

post-107058-1273126390_thumb.jpg

post-107058-1273126396_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vreau sa-mi amenajez casa intr-un mod mai deosebit,

 

Cat e de mare casa??? ca de asta depinde totul si daca este o casa unde poti sa lucrezi cum vrei sau este bloc.

Depinde si de cat vrei sa cheltuiesti ... daca vrei sa ai o bucatarie futuristica, vezi pe pozele lui Intifada incaperea cu cabinete rosii si multe lumini, sa auzim ce parere ai despre asta in general. Asta este o bucatarie de lux in America de Nord, in casa individuala sau cu multe etaje dar special construit foarte spatios. Am mai vazut 10 bucatarii extreme in State (la televizor) pe spatii imense si cu living areas si dining impreuna pe o suprafata de peste 2000 de square feet .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu prefer stilul minimalist, aerisit, mobila simpla si putina, usor de curatat, linii simple, culori neutre, luminoase

(eventual culori vii daca se potriveste perfect in ambient)

dulapuri mascate in pereti, dressing pentru haine

elementele personalizate se dau prin accesorii, sa dea senzatia de confy nu de strain, rece

in bucatarie prefer plita cu 2 cuptoare, nu-mi plac bucatariile cu spatiul acela in mijloc de gatit sau stat, obligatoriu chiuveta trebuie sa fie sub geam;

la baie obligatoriu cada si dus sau incorporate, Wc, bideu; sunt faine si chiuvetele alea bol si par practice

noah bine ca sunt multe de spus dar astea ar fi in mare

 

ce nu-mi place sunt casele care emana opulenta, bogatie, detest amenajarile astea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce nu-mi place sunt casele care emana opulenta, bogatie, detest amenajarile astea

 

 

Nu stiu cum sa inteleg fraza asta, insa o casa daca este pusa la punct, emana bogatie!!! nu este nimic ieftin azi sa adaugi sau modifici. Iar intr-o casa amarita degeaba bagi de toate ca nu are valoare!!!

In real estate/imobiliar exista niste legi, ce are sau ce nu are valoare de re-vanzare si cam de ce valoare se merita de cheltuit cu remodelat o locuinta in anumita zona ca location primeaza!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In real estate/imobiliar exista niste legi, ce are sau ce nu are valoare de re-vanzare si cam de ce valoare se merita de cheltuit cu remodelat o locuinta in anumita zona ca location primeaza!

inteleg la ce te referi dar in Romania de regula nu-ti faci acasa/amenajezi in ideea ca poate o vei vinde candva, sa zicem iti poti asuma luxul de a o decora efectiv dupa placul inimii fara sa conteze piata imobiliara, tendintele de design etc

ca poate fi oricat de trendy daca nu-ti place, nu-ti pui!

si la aspectul de bogatie, sunt acele locuinte imbrobodite, ticsite, poleite, aurite cu chestii autentice luxoase sau kitschuri dupa caz combinate cu snobism care au menirea de a te da pe spate de bogatia proprietarilor, deci nu vorba despre faptul ca intr-adevar sunt scumpe materialele folosite, mobilele ci au un look aparte, fiecare colt vrea sa spuna: ti-e clar cati bani am, da?

adica pt mine modestia e la mare rang de lux, inclusiv la amenajari interioare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In real estate/imobiliar exista niste legi, ce are sau ce nu are valoare de re-vanzare si cam de ce valoare se merita de cheltuit cu remodelat o locuinta in anumita zona ca location primeaza!

Asa este.

 

si la aspectul de bogatie, sunt acele locuinte imbrobodite, ticsite, poleite, aurite cu chestii autentice luxoase sau kitschuri dupa caz combinate cu snobism care au menirea de a te da pe spate de bogatia proprietarilor, deci nu vorba despre faptul ca intr-adevar sunt scumpe materialele folosite, mobilele ci au un look aparte, fiecare colt vrea sa spuna: ti-e clar cati bani am, da?

adica pt mine modestia e la mare rang de lux, inclusiv la amenajari interioare

 

Casele ticsite cu lucruri poleite d arata ca palat chinezesc sunt cheesy si de prost gust. Cele decorate cu obiecte autentice precum picturi,sculpturi si alte piese nu sunt deloc kitschuri decat pentru cei care nu dau importanta acestor lucruri.Eu mai bine as cumpara un obiect doua autentice clasice decat sa-mi umplu casa cu tot felul de chinezarii.

 

Cat despre notiunea "de da pe spate bogatia proprietarului" asta este mentalitatea invidiosului care nu ar dar ar vrea.Numai astia zic "da ce trebuie sa-mi arate ala cat de bogat e? ce trebuie sa se dea mare?" :)

 

Este un lucru cat se poate de normal ca cei bogati sa aiba un alt stil de viata care reflecta intocmai situatia lor financiara.Conduc alte masini,nu locuiesc in garsoniere de 6 metri patrati,fac concediile in alte locuri,se imbraca cu alte haine si bunurile lor materiale cu care se inconjoara fac parte dintr-o alta liga fata de ce cumpara plebea.

Si ce e rau in asta? Pentru ei asa ceva nu este o lauda sau menit sa scoata ochii altora cu bogatia lor.In mediul lor asta este comun,nimic special.Au bani,foarte bine...banii sunt meniti sa fie cheltuiti.

Nu baga nimeni de seama mesajul "ti-e clar cati bani am" pentru ca toti care se perinda printr-o casa de acest gen au bani gramada ei insisi.

 

Pentru ce sa fie o persoana modesta pana si la amenajari interioare? Cui nu-i convine opulenta cuiva...ura si la gara cu el...omul isi decoreaza si mobileaza casa dupa gust,personalitate si posibilitati financiare,nu pentru a impresiona pe altii.

Unii sunt modesti din fire altii nu,dar asta nu inseamna ca modestul e mai elevat ca om.Atata ce e pusa modestia asta pe pedestal...of doamne...overrated...

Editat de Intifada

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in Romania de regula nu-ti faci acasa/amenajezi in ideea ca poate o vei vinde candva,

 

 

Din moment ce au ridicat preturile si la apartamentele comuniste mucegaite, pe dinauntru si dinafara, am crezut ca se aplica legile occidentale, insa observ ca doar jumatate din pachet il accepta/folosesc. Intru-cat este cea mai mare investitie al omului de rand, casa/locuinta, credeam ca si acolo se gandesc, ca la o adica, sa aibe valoare de re-vanzare.

 

In alta ordine de idee, daca se da bani pe o locuinta cu sutele de mii de euro, cum sa-l mobilezi/decorezi modest???

sa arete ca o camera de student la camin??? Patul acela japonez nu merge decat pentru pisici/caini sa doarme pe ea. Eu nici nu l-as observa intr-un magazin!!! Modestia eu o traduc prin necunoastere sau naivitate/prostie/intimidare, nicidecum o calitate umana pana nu e calugarita cineva sau ceva spiritual ca Dalai Lama si suita lui de barbati aproape goi care umbla la cersit sa nu moara de foame ... de modestie. Nu cred ca cineva daca-si permite nu-si cumpara un pat cu o saltea ca lumea daca are bani, ci prefera o scandura de modestie ... insa am vazut in mai multe aspecte acest caracter uman, greu de discutat mereu.

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:)

pozele pe care le-am postat mai sus se inscriu in stilul minimalist, modern descris de mine

e chestiune de gusturi dragelor

asa cum ma dezgusta o femeie plina de inele, bratari, lantisoare, ceasuri de aur puse toate deodata

 

Unii sunt modesti din fire altii nu,dar asta nu inseamna ca modestul e mai elevat ca om.Atata ce e pusa modestia asta pe pedestal...of doamne...overrated...

desueta...

:)

 

Din moment ce au ridicat preturile si la apartamentele comuniste mucegaite, pe dinauntru si dinafara, am crezut ca se aplica legile occidentale, insa observ ca doar jumatate din pachet il accepta/folosesc.

 

Nu cred ca cineva daca-si permite nu-si cumpara un pat cu o saltea ca lumea daca are bani, ci prefera o scandura de modestie ... insa am vazut in mai multe aspecte acest caracter uman, greu de discutat mereu.

 

au scazut foarte mult preturile fata de acum cativa ani la imobile dar nici macar nu e o investitie certa...

 

vai dar nu vorbesc de zgarcenie, prostie, nu se pune problema sa n-ai confortul maxim pe care ti-l permiti

ci de ceea ce te face sa afirmi despre un lucru, o casa ca e amenajata cu bun gust si rafinament

acum fiecare intelege prin asta ce doreste

Editat de Elexira

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×