Sari la conținut
Forum Roportal
SFRA

pasaport american

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Fetita mea , in varsta de 10 ani,este cetatean american, dar din 2003 locuim in Romania. Pasaportul ei american a expirat in 2008. Cum sa procedez pentru a-i face un alt pasaport american?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand...abia acum te-ai trezit ca ii trebuie schimbat pasaportul?? Dupa 3 ani???

In fine,mergi la American Embassy din Buc. si trebuie sa iei cu tine certificatul ei de nastere si orice alt document care sa demonstreze ca este cetatean American.In prealabil,eu zic sa dai telefon inainte si sa explici situatia si sa intrebi sigur ce documente iti trebuie.

 

Peace

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand...abia acum te-ai trezit ca ii trebuie schimbat pasaportul?? Dupa 3 ani???

In fine,mergi la American Embassy din Buc. si trebuie sa iei cu tine certificatul ei de nastere si orice alt document care sa demonstreze ca este cetatean American.In prealabil,eu zic sa dai telefon inainte si sa explici situatia si sa intrebi sigur ce documente iti trebuie.

 

Peace

...nu ! Nu m-am trezit abia acum, dar fiindca pasaportul e valabil 10 ani de acum incolo, m-am gandit ca e mai bine sa-l aiba valabil la majorat, cand probabil va voi sa-l foloseasca....!Merci de sfat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...nu ! Nu m-am trezit abia acum, dar fiindca pasaportul e valabil 10 ani de acum incolo, m-am gandit ca e mai bine sa-l aiba valabil la majorat, cand probabil va voi sa-l foloseasca....!Merci de sfat!

 

N-ai pt. ce.Din felul cum ai scris reiese ca i-a fost expirat in 2008...si acum zici ca e deja valabil 10 ani de acum incolo=adica din prezent.Deci practic el va expira 8 ani de acum incolo si atunci ea va fi de 18 ani.Sa stii ca potrivit legilor Americane(INS),nu poti reinnoi pasaportul decat cu 2 luni inainte de data expirarii.

Nu are importanta majoratul aici.Chiar daca ziua ei de nastere este inainte sau dupa data expirarii pasaportului(8 ani de acum incolo)mergi cu ea la Ambasada cu 2 luni inainte de data de pe pasaport si faci cerere sa-i faca un altul nou.

 

Peace

 

...nu ! Nu m-am trezit abia acum, dar fiindca pasaportul e valabil 10 ani de acum incolo, m-am gandit ca e mai bine sa-l aiba valabil la majorat, cand probabil va voi sa-l foloseasca....!Merci de sfat!

 

 

N-ai pt. ce.Din felul cum ai scris reiese ca i-a fost expirat in 2008...si acum zici ca e deja valabil 10 ani de acum incolo=adica din prezent.Deci practic el va expira 8 ani de acum incolo si atunci ea va fi de 18 ani.Sa stii ca potrivit legilor Americane(INS),nu poti reinnoi pasapaortul decat cu 2 luni inainte de data expirarii.

Nu are importanta majoratul aici.Chiar daca ziua ei de nastere este inainte sau dupa data expirarii pasaportului(8 ani de acum incolo)mergi cu ea la Ambasada cu 2 luni inainte de data de pe pasaport si faci cerere sa-i faca un altul nou.

 

Peace

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×