Sari la conținut
Forum Roportal
fire de praf

Ce te-a facut sa razi azi?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

13 minutes ago, Fiero said:

Ce sens vrem noi. Am zis ca un om nu se mai poate schimba după o anumită vârstă, aia tineri mai au sanse, stii proverbul ala "Nu mai poti invata boul bătrân la jug.", asa si cu oamenii mai în vârstă, nu isi mai schimba caracterul, asa cum sunt, asa rămân.

Poi, draga mea, asta nu înseamnă că am răspuns la întrebarea dacă viața are o logică și care ar fi sensul vieții. Poate că un sens chiar există (chiar dacă nu-l știm noi în momentul vorbirii) și poate că noi, ca ființe cugetătoare, suntem datori să-l căutăm. 

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, King1 a spus:

De acord, mai ales daca raul e direct si premeditat (mai depinde si de intensitatea lui), dar daca e cumva involuntar, mijlocit,  nu vad o problema in asta.

In rest, cam stii ce cred eu despre partea a II-a a postarii, si putem dezbate pe topicurile aferente :o:

Nu stiam ca tu crezi în reîncarnare.:smile: Chiar dacă e involuntar, omul care iti face rau in mod repetat, nu prea merita o alta sansa, pentru ca demonstrează ce spuneam eu, incapacitatea de schimbare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, Vriies a spus:

Poi, draga mea, asta nu înseamnă că am răspuns la întrebarea dacă viața are o logică și care ar fi sensul vieții. Poate că un sens chiar există (chiar dacă nu-l știm noi în momentul vorbirii) și poate că noi, ca ființe cugetătoare, suntem datori să-l căutăm. 

Dacă chiar o avea vreo logică și vreun sens viața, ele nu sunt în favoarea tuturor, pentru ca nu vad nicio brumă de logică sau de sens în viețile unor oameni care de cand se nasc si pana mor traiesc intr-o continua suferința.

 

Ma opresc aici, am făcut off topic la greu, alta e destinația acestui topic, imi cer scuze pentru deranjul creat. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
8 minutes ago, Fiero said:

Dacă chiar o avea vreo logică și vreun sens viața, ele nu sunt în favoarea tuturor, pentru ca nu vad nicio brumă de logică sau de sens în viețile unor oameni care de cand se nasc si pana mor traiesc intr-o continua suferința.

 

Ma opresc aici, am făcut off topic la greu, alta e destinația acestui topic, imi cer scuze pentru deranjul creat. 

Cu siguranță că dacă viața ar avea o logică și un sens, atunci acestea ar fi în favoarea tuturor. 

Este mult de discutat despre suferință, în contextul teoriei reîncarnării. Doar că, așa cum ai recunoscut și tu, foarte bine că ți-ai cerut scuze, pentru că pe un topic nepotrivit n-avem cum să discutăm aceste chestii. :laugh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
6 minutes ago, Enki said:

image.png.bde85b29e48cf4aaccd5566a908277e9.png

Asta-i bună! Cam așa ar trebui! :laugh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Stima de sine scăzută își are originea în copilărie, în special în pimii ani de viață. E un sentiment întipărit în memoria implicită pe care n-ai cum s-o accesezi decât dacă folosești psilocibină."

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×