Sari la conținut
Forum Roportal
neuron

Animale salbatice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Oricare animal mic este dragalas, dar eu nu imaginez bursuci in casa, fie si la tara acea casa, pana nu este destinat exclusiv pentru animale!!!   

Am avut un vecin in copilarie care tinea un mascul in curte in loc de caine ca musca mai rau, era scris pe poarta sa nu incerce nimeni sa sara peste gard ca nu sint acasa mereu sa-l scape pe curajosul.    Era foarte inalt gardul si masiv ca si poarta dar intr-o zi a murit animalul, era extrem de gras si mare, nu se misca deloc desi avea loc de alergat, credea ca cinev al-a otravit dar veterinarul a stabilit si pentru militie ca n-a fost nimic decat grasime prea multa peste tot pe organe.     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 42 minute, terci a spus:

Bursucii, în special cei tineri, sunt ușor de îmblânzit și, atunci când sunt ținuți în case de țară, sunt animale de companie excelente - sunt calmi, curați și liniștiți. Principala dificultate o reprezintă hrănirea și nevoia de hibernare în timpul iernii reci

Pisica nu pare prea impresionata.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 Cateva secunde in urma, merge sotul sa se uite la pisici ca de vreo 3 zile gaseam mancarea lor terminata si apa rasturnata plus galagie in mijlocul noptii ... si in culcusul pisicilor sint 3 pui de Raccoon, animal ce pe poza de mai sus iar mama lor a fugit in spatele curtii cand a auzit ca vine cineva din casa!!!   Sint adorabili cei mici, le e frica de om ca se inghesuie unu in altu dar nu vor sa se miste afara din dormitor!!!   Am sunat la SOS Animale Salbatice si ne spune ca se vor duce daca nu mai gasesc mancare de pisici si nimeni nu vine sa le ia de aici :eek:          Asta ne mai lipsea!!!   Bine ca avem si usi din metal greu de ros ca altfel intrau si in casa.   Am zis la Omu' sa le faca macar o poza si sa-l puna On-line dar el nu se ocupa de asa ceva, poate maine dimineata fiul o sa faca, s-ar putea sa vina atunci cineva sa le ridice.   Eu nu ma ating de animale in nici un caz, sper ca nici el.   In cel mai "wild" vis al meu n-as fi crezut ca ma voi intalni cu asa ceva.   El mai hranea si pasarile cerului desi i s-a spus sa nu faca, dar credea ca nu se va afla, acum vrea sa plece si pasarile.   Veveritele de langa locurile pe unde se plimba la fel primeau mancare cumparat de el special.   Cred ca din cauza secetei coboara animalele din padure, altii au facut poze cu ursi si Elk tot cu pui in piscina noaptea la scaldat.  Au fost si incendii mari in padurile apropiate, care a facut sa fuga cate o familie unde s-au crezut in siguranta.     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

f646d0d09a1f3de96e9423f4efa02b53.jpeg

https://www.insider.com/a-154-pound-grizzly-bear-died-after-stabbed-mountain-goat-2021-9

*E trist ca si ei se ataca mortal, un urs a fost ucis de un tap, poza cu ursul ma face sa plang, pan-la urma si ei au un suflet.*     

"A mountain goat impaled a 154-pound grizzly bear in the Canadian Rocky Mountains, researchers said. The female bear was found dead by rangers earlier this month, with wounds to its neck and armpits.   A necropsy revealed the wounds stemmed from the horns of a goat that fought back during an attack." 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

20220307animal-horizontal.jpg

http://zoozoo.hu/elpusztult-sri-lanka-legszentebb-es-legkedveltebb-elefantja/

Trista intamplare, a murit un elefant de 68 de ani intr-un Zoo din Sri Lanka.  Animalul cel mai sacru dar si cel mai iubit a primit ceremonie speciala, fiind considerat un Zeu sau mai mult in cultura lor si va fi  îmbălsămat.  Ce l-a calificat sa aibe acest titlu nobil este ca doar dintr-un anume cast pot primi masculii acest titlu ca sint foarte selectivi oamenii, dar atat coltii din fildes ca si penis-ul trebuie sa atinga pamantul cand sta in picioare!!!   

Sa mai zica cineva ca marimea nu conteaza!!!  

https://zeenews.india.com/uttar-pradesh/baba-ramdev-falls-off-elephant-while-performing-yoga-at-mathura-camp-watch-2317244.html

Este un video mai fericit pe acest site.

 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×