Sari la conținut
Forum Roportal
heaven

Va rog semnati aceasta petitie!

Postări Recomandate

eu am semnat petitia. eutanasierea nu e o solutie. si mai e ceva...la noi nu exista eutanasiere, ci "eutanasiere" (adik cu bata). o adevarata eutanasiere costa mai mult chiar decat o castrare.

si cainii saracii nu au nici o vina ca sunt rai si agresivi, asta e tot din cauza noastra. chiar zilele trecute am vazut cum un grup de 3 copii de 10-12 ani chinuiau si incercau sa mutileze cu un briceag un catelus de numai 4 luni. acesta este motivul pentru care unii caini devin agresivi...felul in care sunt obisnuiti, felul in care se poarta oamenii cu ei. si asta o mai spun din un motiv. eu detin un caine din asa-zisa rasa cea mai periculoasa din lume: pittbul. cand mi l-am luat, toata lumea mi-a spus k o sa ajunga un monstru, k o sa ma manance in casa. eee, uite ca acum are 3 ani jumate si niciodata pana acum nu a marait sau latrat macar la cineva, daramite sa muste. pentru ca asa am invatat-o, sa fie cuminte. asa k noi suntem vina, noi trebuie sa gasim o solutie UMANA. inainte de toate, trebuie sa invatam sa fim umani!

;) :doh: :)

PS.ca o complttare:cel mai periculos animal....OMUL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
;) :doh: :)

PS.ca o complttare:cel mai periculos animal....OMUL

 

ai perfecta dreptate... spre deosebire de oameni, animalele nu ucid din simpla placere. atunci cand o fac, o fac de nevoie, pentru hrana, dreptul de a se inperechea, teritoriu eventual si k raspuns la anumiti stimuli sau provocari. dar niciodata fara absolut nici un motiv. pe cand intre oameni exista atitia psihopati si criminali in serie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cainii nu au ce cauta pe strazi ....

Cainii astia pe care ii aperi musca oameni !

Sunt de parere ca se procedeaza corect !!!

Am si eu 2 cainii dar nu ii trimit pe strada sa muste oamenii !

 

Da, cainii nu au ce cauta pe strazi. Unii sunt mai periculosi ca pitbullii antrenati pentru lupte, frica ii face sa fie agresivi.

Dar nici sa fie killaritzi fara mila. Cine dracu se cred astia? Dumnezeu? Cine sunt ei sa hotarasca daca un animal trebuie sa traisca sau sa moara.

Este ca si cum Dumnezeu, din cerul lui de acolo, hotaraste daca eu sau tu, oricine ai fi, trebuie sa fii ucis de nu stiu ce consiliu al Spiritelor Inalte si Destepte ca nu ai pedigree, ca nu te tragi dintr-o familie nobila si cu sange albastru si ca deh, candva, uneori faci si tu greseli, faci involuntar rau semenilor tai, sau faci rau voit pt ca trebuie sa supravietuirsti.

 

Si eu am un Amstaff, cand ies pe strada cu el sar toti maidanezii, latra, certuri cu trecatorii, mereu avem probleme, uneori simt ca ajung la nebunie, dar noi l-am educat de asa maniera incat sa nu atace, nu are voie sa fie agresiv, nu trebuie sa reactioneze, desi in lumea lor, a cainilor .... asta este o mare ofensa !!!!

Dar, revin ... cum sa fii iubitor de caini, de animale si sa-i iubesti doar pe unii, sa fii partial si subiectiv. Ca nu toti crescatorii de caini sunt si iubitori de animale, asta este altceva.

 

Nu mai stiu cine dintre mare destepti ai lumii asteia spunea ca "Cu cat imi cunosc mai bine cainele cu atat imi dau seama ce prieteni putini am!"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar de oameni nu ti-e frica??????????????????????

Eu am fost muscata de 2 ori de caini. O data, aveam 11 ani si am fost cativa ani buni traumatizata de intamplarea respectiva. Cand vedeam caine maidanez, ma blocam si nu mai eram in stare sa ma misc.

Din fericire, am scapat de aceasta teama acum, dar am mai fost muscata inca o data. Noroc ca a doua oara a muscat mai mult pantalonul. :spiteful:

Pentru oameni exista puscarie, pedeapsa cu moartea :yahoo: (cum spuneai tu pe un alt topic), samd. Pentru cainii fara stapan, singura solutie este eutanasierea. Daca nu-ti convine, atunci ia-i tu pe toti acasa, eu sunt multumita si asa. :alcoholic:

Editat de heidy_2006

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am fost muscata de 2 ori de caini. O data, aveam 11 ani si am fost cativa ani buni traumatizata de intamplarea respectiva. Cand vedeam caine maidanez, ma blocam si nu mai eram in stare sa ma misc.

Din fericire, am scapat de aceasta teama acum, dar am mai fost muscata inca o data. Noroc ca a doua oara a muscat mai mult pantalonul. :spiteful:

Pentru oameni exista puscarie, pedeapsa cu moartea :yahoo: (cum spuneai tu pe un alt topic), samd. Pentru cainii fara stapan, singura solutie este eutanasierea. Daca nu-ti convine, atunci ia-i tu pe toti acasa, eu sunt multumita si asa. :alcoholic:

desi singura lor vina este ca exista?

ce rana a provocat muscatura?cate zile de spitalizare?

asta se cheama dublu standard....un om are drept la viata...un catel nu.

majoritatea cainilor comunitari...sunt pasnici,cei agresivi pot fi usor identificati....si din pacate eutanasierea este sg solutie.....dar de aici pana la un masacru de dragul confortului e cale lunga.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce rana a provocat muscatura?cate zile de spitalizare?

Spitalizata nu am fost, dar doua saptamani a trebuit sa ma plimb pe la spital pentru vaccin. Si imagineaza-ti ca eu am fobie de ace si injectiile pentru mine sunt ca tamaia pentru domnul dracu'...

Cea mai mare sechela a fost cea psihica. Cativa ani au trecut ca sa-mi pot invinge teama de caini. :alcoholic:

 

 

 

desi singura lor vina este ca exista?

Nu, singura lor vina e ca sunt agresivi. In rest, eu nu am nimic cu ei. :yahoo:

 

 

asta se cheama dublu standard....un om are drept la viata...un catel nu.

Crezi ce vrei, e dreptul tau inalienabil.

 

 

majoritatea cainilor comunitari...sunt pasnici,cei agresivi pot fi usor identificati....si din pacate eutanasierea este sg solutie.....dar de aici pana la un masacru de dragul confortului e cale lunga.

Zau? Ia spune-mi tu o metoda de a indentifica cainii agresivi si am sa fiu contra eutanasiere. Promit. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si noi ce vina avem de trebuie sa mergem pe strada cu frica?

in principiu nici noi si nici ei, nu suntem vinovati-doar autoritatiile !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×