Sari la conținut
Forum Roportal
Nicolainicu

noua mea teorie a gravitatiei

Postări Recomandate

Poti propune o formula pentru noua ta teorie? In formula G= m x g, ce constante sau variabile se schimba sau sunt adaugate? Ai pomenit de Forta de frecare, Centrifuga, Centripeta si Inertie. Le pui pe toate in formula?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si niste piper sa pui, ca face bine la vedere... poate si forta oculara (din retina sau nu numai) are un rol semnificativ... cine ar putea VEDEA altfel exprimarea practica a teoriei tale...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intre corpuri apar diferite forte in diferite cazuri;de ce ar fi aceeasi forta?aici este vorba despre gravitatia corpurilor pe pamant,eu nu stiu la ce caz va referiti dv...

Balanţa de torsiune.... Ştii.... Cavendish...

Dacă forţele sunt diferite, de ce au aceeaşi valoare? Aceeaşi întrebare şi-au pus-o fizicienii înainte lui Einstein despre concidenţa dintre masa inerţială şi masa gravitaţională. Poate poţi răspunde şi la această mică nelămurire.

Editat de Marinel
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti propune o formula pentru noua ta teorie? In formula G= m x g, ce constante sau variabile se schimba sau sunt adaugate? Ai pomenit de Forta de frecare, Centrifuga, Centripeta si Inertie. Le pui pe toate in formula?

ce-am facut asta vara?;)/>

formula inca nu,dar trebuie sa includa si viteza v de rotatie;de ex.gravitatia soarelui fata de pamant e mai mare decat g,ca si viteza de rotatie a pamantului in jurul soarelui e mai mare decat viteza de rotatie in jurul axei proprii,lasand la o parte masele;

dar v da g-ul,care devine ct pe pamant,dar nu se poate lua ca referinta ptr alte cazuri,cum se calculeaza gresit acum(de ex.ptr luna,care ar avea g de 6 ori mai mic!gresit,ca nu se tine cont de v!)

am spus ca nu mai e nevoie de centrifuga si centripeta;frecarea si inertia depind de masa,deci apar cu masa m;

 

 

Balanţa de torsiune.... Ştii.... Cavendish...

Dacă forţele sunt diferite, de ce au aceeaşi valoare? Aceeaşi întrebare şi-au pus-o fizicienii înainte lui Einstein despre concidenţa dintre masa inerţială şi masa gravitaţională. Poate poţi răspunde şi la această mică nelămurire.

este posibil ca 2 forte sa aiba aceeasi valoare si sa fie diferite;

masa inertiala si masa gravitationala nu se pot separa decat conventional,in cadrul unor miscari diferite,luate separat,dar care in realitate nu se pot separa,ci doar simplifica;

referitor la experienta lui cavendish,eu vad in ea exact ce a vazut si el;experienta este facuta pe pamant,deci cele 2 forte de torsiune sunt rezultanta a mai multor forte,printre care si greutatea sferelor;oricat s-ar dori o alta interpretare,nu cred ca pe pamant se poate face o experienta la care sa nu participe g;

g a fost calculat,ok,dar cele 4 sfere se invarteau totusi cu pamantul,de-aia s-a si calculat g ptr pamant si nu ptr sfere intre ele;

concluzia e fortata,

adica sfera mare nu atrage sfera mica cu g sau G calculate...

de ce nu a repetat nimeni experienta in spatiu?

ptr ca trebuie mai intai sa ajungi acolo...:)/>/>

Editat de Nicolainicu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca iei premiu' oscar pentru teoria ta, sa ma treci in testament, ca ti-am sustinut moralu' ... :friends:/>

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce-am facut asta vara?wink.gif/>

 

formula inca nu,dar trebuie sa includa si viteza v de rotatie;de ex.gravitatia soarelui fata de pamant e mai mare decat g,ca si viteza de rotatie a pamantului in jurul soarelui e mai mare decat viteza de rotatie in jurul axei proprii,lasand la o parte masele;

dar v da g-ul,care devine ct pe pamant,dar nu se poate lua ca referinta ptr alte cazuri,cum se calculeaza gresit acum(de ex.ptr luna,care ar avea g de 6 ori mai mic!gresit,ca nu se tine cont de v!)

am spus ca nu mai e nevoie de centrifuga si centripeta;frecarea si inertia depind de masa,deci apar cu masa m;

 

Lasa ca stii tu ce ai facut, nu mai face pe niznaiul :shifty:

 

Deci tu de fapt propui aceeasi formula, dar vrei schimbarea lui g din constanta in variabila?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lasa ca stii tu ce ai facut, nu mai face pe niznaiul :shifty:/>

 

Deci tu de fapt propui aceeasi formula, dar vrei schimbarea lui g din constanta in variabila?

 

:-O,credeam ca e intrebare,da` e probabil motto;

pamantul are g constant ptr ca nu-si schimba v;

in alte cazuri g trebuie sa depinda de v,ori acum se considera ca depinde doar de raportul maselor,v nu apare nicaieri;

daca se vrea o formula universala trebuie sa apara si v;

eu inteleg ca trebuie sa se faca aproximatii ptr a nu se sta pe loc,dar se exagereaza cu calcule eronate si cu teorii aiurea si vedeti rezultatul

 

daca iei premiu' oscar pentru teoria ta, sa ma treci in testament, ca ti-am sustinut moralu' ... :friends:/>/>

bine,ms :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pamantul are g constant ptr ca nu-si schimba v;

in alte cazuri g trebuie sa depinda de v,ori acum se considera ca depinde doar de raportul maselor,v nu apare nicaieri;

daca se vrea o formula universala trebuie sa apara si v;

eu inteleg ca trebuie sa se faca aproximatii ptr a nu se sta pe loc,dar se exagereaza cu calcule eronate si cu teorii aiurea si vedeti rezultatul

 

Deci ramane Newton pentru Terra si Einstein pentru restul Universului?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci ramane Newton pentru Terra si Einstein pentru restul Universului?

da,se poate spune si asa...sau mecanica si ``teorii nedemonstrate despre mecanica``;

sau exista o singura gravitatie,a pamantului,care vine de la soare,care vine de la glalaxie,care vine de la univers(d-zeu),...etc.,etc.etc.

asta e ca nu prea ne intereseaza de unde vine,mai mult cum si cat vine;

trebuie sa gasim solutii practice si constructive si ptr asta trebuie formule de calcul sa ne dimensionam ``maturile``de zburat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×