Jump to content
Forum Roportal
Ghijoi

Sa vorbim despre George Calinescu

Recommended Posts

Parca Enigma Otiliei era lectura obligatorie, nu?

Bine. Cine stie cum s-a numit initial romanul, inainte ca editorul sa ii schimbe titlul in Enigma Otiliei?

Buleala, de data asta merge cu google, ca vad ca... :roll:

• Upvote 2

Îmi amintesc cu cea mai mare plăcere de "Enigma Otiliei", pentru că fiind lectură obligatorie în liceu, a trebuit să-l citesc. Poate dacă în acel moment al vieţii mele de elev, nu trăiam o "idilă" asemănătoare cu cea din roman, trecea neobservat pentru mine, însă, lectura s-a suprapus cu plăcerea de a fi îndrăgostit în timpul adolescenţei. Acest roman a lui Călinescu, a fost o sursă de inspiraţie pentru mine, adică, exact aşa i-am spus "ei" că o iubesc, cum a făcut Felix: "printr-un bileţel pe care l-am pus într-un loc unde ea urma să caute ceva".

Îmi amintesc cu mare plăcere, deşi au trecut nişte ani de-atunci ! :wub:

"Scrinul negru", un roman mai putin cunoscut, l-am citit odata, demult. voluminos si descriptiv, nu m-a impresionat intr-atat cat sa-l recitesc."Bietul Ioanide" in schimb a fost o lectura mai interesanta, o fresca a decaderii unei clase sociale si a unui mod de viata, a apusului unei lumi..s-a facut si un film prin anii '70

"Enigma Otiliei" mi-a placut, dar sfarsitul mi s-a parut putin aiurea.Nu trebuie mereu sa fie happy end, dar totusi... :roll:

Aaa si mi-a mai placut "Cartea nuntii":)

• Upvote 1

George Calinescu a vrut doar sa demonstreze tuturor ca poate fi si scriitor, nu doar critic literar. Nu stiu in ce masura i-a iesit, pt ca multi considera ca doar il imita pe Balzac.

• Upvote 1

George Calinescu a vrut doar sa demonstreze tuturor ca poate fi si scriitor, nu doar critic literar. Nu stiu in ce masura i-a iesit, pt ca multi considera ca doar il imita pe Balzac.

asta e si opinia mea, stilul e balzacian, extrem de descriptiv.

totusi sunt niste romane reusite, chiar daca nu sunt inovative in modalitati de expunere, stil, structura etc

si mie mi-au placut enigma otiliei, bietul ioanide si scrinul negru. daca reusesti sa dai la o parte balastul ideologic, ramane ceva interesant.

cartea nuntii am citit-o cu mari asteptari prin anii adolescentei. si ce dezamagit am fost ... :D