Sari la conținut
Forum Roportal
florin_symi

How to say "reductor" in english

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

First of all sorry if this is not the right place for this topic.

I have a Land Rover Freelander and i need to buy a "reductor", but i don't know how to search for it in english.I need UK english translation, because is cheaper, and easier to buy it from there.

Thank you!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

gearbox

 

(nu sunt sigur ce numesti tu reductor .... cutie de viteze ?)

 

traducerea directa e reducer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

decelator, reducer, reducing, speed reducer, step-down, adjustable restrictor, bevel geared motor, card saving motion, gear reduction unit, worm reducer etcetera... alege-ti ca eu la engleza ma pricep dar la masini sunt bata ...iti recomand Everest Dictionary pentru detalii tehnice,il gasesti gratis pe net ( i reccommend Everest Dictionary you can get it online - in case you don't speak romanian)

Editat de Apodonos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

gearbox

 

(nu sunt sigur ce numesti tu reductor .... cutie de viteze ?)

 

traducerea directa e reducer

 

da...gearbox este cutia de viteze, iar cand caut dupa reducer sau reducer gear nu gasesc nimic!

Din cate stiu (ca nu ma prea pricep la mecanica) reductorul este partea de legatura dintre cutia de viteze si motor la autoturisme 4x4(cred)

Ideea este sa gasesc piesa asta pe anumite site-uri de dezmembrari in uk, dar cand vreau sa o bifez sau sa o selectez nu gasesc niciunul din termenii intuiti.

acesta este un exemplu de site: http://www.breakeryard.com/

Multumesc oricum pentru raspuns!

 

decelator, reducer, reducing, speed reducer, step-down, adjustable restrictor, bevel geared motor, card saving motion, gear reduction unit, worm reducer etcetera... alege-ti ca eu la engleza ma pricep dar la masini sunt bata ...iti recomand Everest Dictionary pentru detalii tehnice,il gasesti gratis pe net ( i reccommend Everest Dictionary you can get it online - in case you don't speak romanian)

multmesc pentru raspuns...sper sa fie de folos...

 

Si pentru ca am descoperit ce cautam, pentru a ma face cat de cat util o sa postez aici pentru cine mai are nevoie (pentru ca este o problema foarte des intalnita) anumiti termeni:

grupul conic-sinon de atac si coroana = IRD Unit - Crown Wheel and Pinion

iar denumirea reductorului cred ca este gear reduction unit-oricum asta mi-a dat cele mai elocvente rezultate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate despre asta vorbesti? Se numeste "reducer":

 

 

 

 

 

Da...la asta ma refeream, numai ca nu l-am gasit ca atare dupa cautarea "reducer" pentru modelul de masina dorit.

Iar reducer face referire la un ansamblu de pinioane si ...multe altele :D ce nu se foloseste in mod special la autovehicule.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da...la asta ma refeream, numai ca nu l-am gasit ca atare dupa cautarea "reducer" pentru modelul de masina dorit.

Iar reducer face referire la un ansamblu de pinioane si ...multe altele :D ce nu se foloseste in mod special la autovehicule.

 

 

Incearca la un car service sau shop.Cauta in cartea de telfon,ori du-te pe Google si type reducer la modelul masinii tale.E imposibil sa nu gasesti.Du-te si la un junkyard de masini ,poate ai noroc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incearca la un car service sau shop.Cauta in cartea de telfon,ori du-te pe Google si type reducer la modelul masinii tale.E imposibil sa nu gasesti.Du-te si la un junkyard de masini ,poate ai noroc.

 

Pai am rezolvat problema...am zis intr-un post anterior

Si pentru ca am descoperit ce cautam, pentru a ma face cat de cat util o sa postez aici pentru cine mai are nevoie (pentru ca este o problema foarte des intalnita) anumiti termeni:

grupul conic-sinon de atac si coroana = IRD Unit - Crown Wheel and Pinion

iar denumirea reductorului cred ca este gear reduction unit-oricum asta mi-a dat cele mai elocvente rezultate

 

Multumesc oricum pentru sfaturi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai am rezolvat problema...am zis intr-un post anterior

 

 

Multumesc oricum pentru sfaturi!

 

 

Sorry...nu am citit mai sus la momentul cand am scris:)

 

Oricum,bine ca ai gasit.

 

Peace

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×