Sari la conținut
Forum Roportal
Fiero

vrabie, ciocarlie sau vultur

Postări Recomandate

Asta a fost si comentariul meu cand am citit acel text. :roll:

 

Si mai zisesem ceva: ca e naspa si cand esti o "specie pe cale de disparitie" -un vultur intr-o lume plina de vrabii...

Uneori,e greu sa-ti gasesti perechea nu pentru ca esti vrabie care cauta alte vrabii,cu relatii la nivel de vrabie,ci pentru ca vulturii sunt rari...si relatiile la nivel de vulture :P sunt si alea rare.

Degeaba vrei tu o pereche care sa fie vultureasca,chiar daca esti vulture :P -nu se fabrica prea multi vulturi,vrabii insa sunt pe toate drumurile.

Cam asa e.

Uneori, deghizati in vrabii, vulturii autentici ajung sa nu se mai recunoasca intre ei atunci cand se intalnesc. :cry:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:blink: si eu care credeam ca o lume plina de vrabii eu un fel de rai pentru vulturi :stars:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricum ar fi, mie imi pare ca fiecare doreste sa aiba alaturi oameni pe care ii considera un pic mai buni ca el, dar in nici un caz sub nivelul lui pe care il percepe ca pe o limita minima. Dar in acest nivel intra multe, de exemplu un om mai bun poate fi cineva cu care ne simtim bine, fara sa aiba cine stie ce calitati aparent vizibile.

Cand e vorba de simtit bine nu cred ca e musai sa fim extrem de pretentiosi. Dar in textul postat se facea referire la partenerul, sa nu-i spun ideal, ca suna cam aiurea, sa spun, cel mai potrivit.

 

:blink: si eu care credeam ca o lume plina de vrabii eu un fel de rai pentru vulturi :stars:

Da, rai pt. burtile vulturilor. :o: Inima... da-o-n palarie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand e vorba de simtit bine nu cred ca e musai sa fim extrem de pretentiosi. Dar in textul postat se facea referire la partenerul, sa nu-i spun ideal, ca suna cam aiurea, sa spun, cel mai potrivit.

 

 

Da, rai pt. burtile vulturilor. :o: Inima... da-o-n palarie!

 

Alaltaieri am vazut o veveritza care zbura cu un uliu in spinare :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

In concluzie, daca omul de ''cinci'', alege sa traiasca si sa socializeze cu un om tot de ''cinci'' e pentru ca se simte (sau ar trebui sa se simta), perfect multumit si fericit de alegerea facuta. Si ar trebui sa dispara invidia si gelozia pt omul de ''zece'', asa cum ar trebui sa dispara si lipsa autostimei. Daca nu e multumit, trebuie sa depuna toate eforturile, mai ales emotionale, sa urce la un nivel superior, pana devine total multumit de sine.

Nu tanjim dupa ceea ce am renuntat sa avem, desi am fi putut avea daca am fi vrut cu tot dinadinsul. Totusi, cum mai evoluam daca mereu ne multumim doar cu putin?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nici un prea prea nu e prea bun

nici cand este despre putin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vrabia este, de fapt mult mai curajoasă decât vulturul sau ciocârlia. Ar avea curaj un vultur să trăiască într-un oraş? Între nişte fiinţe ciudate şi imprevizibile aşa cum sunt oamenii, printre maşini ameninţătoare şi pândit mereu de pisici? Pe nedrept privim de sus vrăbiile. Ele sunt, aşa oportuniste şi cenuşii, nişte supravieţuitoare.

Nu priviţi de sus oamenii care par neinteresanţi, poate că în realitate ei vă sunt superiori în multe privinţe.

Asta este şi morala poveştii ''Răţuşca cea urâtă''

Tu gandesti acum ca mine cand am citit povestea vulturului, cand am fost tentata sa iau partea gainilor. :lol: Am mai spus-o, autorul nu cred ca a vrut sa ridiculizeze vreo categorie pasareasca, el doar i-a asociat fiecarei categorii de pasari nu numar mai mic sau mai mare, mai deosebit sau mai putin deosebit, de calitati, pt. a scoate in evidenta diferentele dintre acestea si faptul ca, desi nicio categorie nu este lipsita de importanta, una dintre ele este, totusi, mai presus decat cealalalta.

 

Dar se uita plina de admiratie la lebede, spre deosebire de ratele care se uitau la ea cu dispret.

 

On: orice pasare pe limba ei piere. Problema cu cei de la alt nivel decat tine e ca trebuie sa le traduci. E un efort oribil, daca nu constientizezi ca vorbesc alta limba si trebuie sa o inveti ca sa poti comunica realmente cu ei. Te chinui sa le explici in diverse feluri ce vrei sa spui si e cam in zadar efortul, ca tot nu or sa priceapa. Te mai acuza si de minciuna, ca nepricepand nimic din ce spui, iau diferitele variante de traducere drept schimbare a povestii.

 

Am avut parte de compania a tot felul de oameni. Eu merg pe un principiu: nu-i cere omului mai mult decat poate, n-are rost! De ce sa te obosesti sa comunici cu cineva sub nivelul tau in acelasi mod in care ai face-o cu cineva care-ti seamana? Asta e risipa. :) Ori comunici pe intelesul persoanelor respective ori eviti ocaziile in care interactionezi cu persoane carora nu te poti face inteles.

 

 

 

 

 

Morala desprinsa din povestea lui Andersen este accea ca nu trebuie sa-ti para rau ca esti diferit de turma, asta nu inseamna un lucru rau, dimpotriva. Trebuie doar sa-ti dai putin silinta sa observi ca diferentele astea sunt in favoarea ta si sa le exploatezi. Eu asa vad morala.

 

nici un prea prea nu e prea bun

nici cand este despre putin

Stii ce mi se pare mie aiurea? 99,99% din oameni cu potential (ca sa nu se inteleaga ca ma refer la majoritatea) se multumesc cu prea putin, firimituri. Nici macar nu incearca sa se schimbe, sa se transforme, curajul le-a murit din fasa. Asta e urat si ingrozitor de trist.

Editat de oama invizibilicoasa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citind despre acest topic,mi-am adus aminte de spusele unui Indian din tribul Cheyenne ,batran care vorbind de ce vulturul este atat de important lor(indienilor toti),a spus povestea asta ce la ei a fost transmisa pe cale orala ca de fapt totul :

 

Cand pamantul a fost creat de Marele Spirit,o mare furtuna cu tunete si fulgere a inceput si s-a coborat peste padure acoperind-o cu o ceata deasa.Cand dupa o vreme s-a dus,un vultur era cocotat sus pe una din crengile unui copac si imediat a zburat in jos.De cum s-a apropiat de pamant si a pus pe el piciorul s-a transformat in om.

Datorita acestui lucru,noi vedem vulturul ca pe mesagerul trimis pe pamant de Marele Spirit si ne bazam pe el sa trimita Lui cuvintele noastre de multulire.Noi stim ca atunci cand vulturul vine sa vada ce facem,prin el stim ca Marele Spirit este cu noi si ne ajuta si ocroteste.

 

Marele Spirit Creator a creat toate pasarile si le-a colorat aripile ca un buchet de flori,apoi a dat fiecaria un glas aparte si le-a spus ca in fiecare dimineata sa cante venirea zilei.Dar dintre toate,Marele Creator a ales vulturul sa le fie conducator.El zboara cel mai sus in inaltul cerului si este cel mai aproape de Creator si ii duce toate vestile la tot ce se petrece pe pamant.El este mesagerul Lui.In timpul celor 4 ritualuri sacre,fiecare din noi purtam o pana de vultur in par.Daca o ai in par sau in mana,Marele Spirit stie imediat ca il veneram si este multumit si recunoscator pt. asta.

Cand noi oferim o pana de vultur unei persoane,ii oferim toata recunostinta noastra prin dragoste si respect.Pana de vultur trebuie sa aiba miros de tabac suflat pe ea,in acest fel atat vulturul cat si Creatorul au cunostinta de cel ce o va purta si numele sau.Pana de vultur trebuie hranita si tinuta la loc de cinste.Se va hrani prin a fi mereu purtata la marile ceremonii si ritualuri.In acest fel,pana este mereu incarcata de energie sacra spirituala.

 

***************************************************************************************************************************************

 

Acuma,eu nu stiu cati din voi ati vazut vreodata un vultur cu ochii vostri,chiar macar zburand sus pe cer? Pot sa spun din experienta proprie ca este mai mult decat maiestuos si intr-adevar iti da acel sentiment de putere si libertate,curaj si maretie.

Desigur ca toate pasarile sunt importante si frumoase si in felul lor au ceva de spus.Sa nu uitam ca sunt din acelasi suflet cu noi toti.

Fiecare insa are un rol si un loc anume in Creatie si daca Marele Spirit este acolo undeva sus ,este la fel si intre noi si in noi si a ales vulturul drept simbol al libertatii spiritului din noi toti,indiferent ca suntem oameni sau pasari sau animale,pentru ca toti la un loc suntem inruditi prin aceiasi culoare de sange ce ne curge in vene.Suntem cu toti un singur suflet.

 

Peace

 

 

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand e vorba de simtit bine nu cred ca e musai sa fim extrem de pretentiosi. Dar in textul postat se facea referire la partenerul, sa nu-i spun ideal, ca suna cam aiurea, sa spun, cel mai potrivit.

 

Exact la un om ca acela ma refeream. Nu stiu de ce ma tot trimiti la textul tau, nu fac comentariu de text sa tot trag cu ochiul, l-am citit o data si e suficient.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca am impresia, nu zic ca nu-i falsa, ca, desi au spus lucruri frumoase, cei care au postat aici n-au inteles exact ce mi-as dori eu sa aflu. Ma rog, eu sunt o ciudata, greu sa ma multumeasca cineva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×