Sari la conținut
Forum Roportal
Fiero

vrabie, ciocarlie sau vultur

Postări Recomandate

Eu nu cred ca poti deveni vultur din vrabie sau invers. Dar e posibil sa fii vultur si sa te crezi vrabie fara sa stii ce esti, sau sa fii vrabie si sa te dai vultur. Asta e o drama. Intocmai ca in "ratusca cea urata" care era o lebada, sau in "hainele noi ale imparatului" cand se falea cand nu avea cu ce. Iar despre oameni, ca la ei se face referire, unii considera ca este mai bine sa fii printre primii intr-o clasa de prosti, decat printre ultimii intr-o clasa de destepti. Este important sa iti cunosti locul in societate.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sau poti muri incercand, daca te apuci de ceva ce depaseste resursele tale, sau daca nu iti poti regenera resursele.

Mda, de ce sa risti? :spiteful: Cand e asa cald si bine dupa soba si-i pica cate-un bot de mamaliga, de ce sa iasa pisica la vanatoare de vrabii? :lol:

 

Eu nu cred ca poti deveni vultur din vrabie sau invers. Dar e posibil sa fii vultur si sa te crezi vrabie fara sa stii ce esti, sau sa fii vrabie si sa te dai vultur. Asta e o drama. Intocmai ca in "ratusca cea urata" care era o lebada, sau in "hainele noi ale imparatului" cand se falea cand nu avea cu ce. Iar despre oameni, ca la ei se face referire, unii considera ca este mai bine sa fii printre primii intr-o clasa de prosti, decat printre ultimii intr-o clasa de destepti. Este important sa iti cunosti locul in societate.

La "Ratusca cea urata" drama consta tocmai in faptul ca ea voia sa apartina cardului, sa fie asemeni celor din card, numai sa nu se simta sigura, data la parte, ca ea nu a vazut ca era deosebita, o lebada, si ca voia sa se asocieze cu cei care nu erau la nivelul ei, ci sub.:)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tot drama e, uneori e groaznic de greu sa fii sub nivelul tau, nu ti s-a intamplat?

Asta a fost si comentariul meu cand am citit acel text. :roll:

 

Si mai zisesem ceva: ca e naspa si cand esti o "specie pe cale de disparitie" -un vultur intr-o lume plina de vrabii...

Uneori,e greu sa-ti gasesti perechea nu pentru ca esti vrabie care cauta alte vrabii,cu relatii la nivel de vrabie,ci pentru ca vulturii sunt rari...si relatiile la nivel de vulture :P sunt si alea rare.

Degeaba vrei tu o pereche care sa fie vultureasca,chiar daca esti vulture :P -nu se fabrica prea multi vulturi,vrabii insa sunt pe toate drumurile.

Editat de Arcangelo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricum ar fi, mie imi pare ca fiecare doreste sa aiba alaturi oameni pe care ii considera un pic mai buni ca el, dar in nici un caz sub nivelul lui pe care il percepe ca pe o limita minima. Dar in acest nivel intra multe, de exemplu un om mai bun poate fi cineva cu care ne simtim bine, fara sa aiba cine stie ce calitati aparent vizibile.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O vrabie nu se poate transforma intr-o privighetoare. Dar un om de ''cinci'' se poate transforma intr-unul de ''zece''. Ba mai mult, consider ca spre asta trebuie sa tinda si asta trebuie sa faca. Nivelul de inteligenta emotionala al orcarui om, ii permite sa se transforme, sa evolueze daca are vointa si-si doreste cu adevarat.

Conceptul de Fat-Frumos sau Ileana Consanzeana difera in functie de subiecti. Fiecare suntem un FF sau IC, daca mai intai de toate noi reusim sa ne iubim si sa fim multumiti de noi insine.

Daca un om de ''cinci'' nu face nimic pt a se transforma in unul de ''zece'', atunci inseamna ca el se multumeste cu starea lui, si prefera sa aiba doar sentimentul de admiratie pt cel de ''zece'', fara sa depuna un efort pt a deveni el insusi unul. Asta nu inseamna ca e rau. Cat timp e multumit de conditia lui si nu aspira la mai mult, e ok. Dar cand spune: uite-l p-ala, eu nu pot fi niciodata ca el, face o mare greseala. De aceea avem gandire, emotii, constiinta; sa putem evolua si sa ne putem transforma in felul in care dorim.

In concluzie, daca omul de ''cinci'', alege sa traiasca si sa socializeze cu un om tot de ''cinci'' e pentru ca se simte (sau ar trebui sa se simta), perfect multumit si fericit de alegerea facuta. Si ar trebui sa dispara invidia si gelozia pt omul de ''zece'', asa cum ar trebui sa dispara si lipsa autostimei. Daca nu e multumit, trebuie sa depuna toate eforturile, mai ales emotionale, sa urce la un nivel superior, pana devine total multumit de sine.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vrabia este, de fapt mult mai curajoasă decât vulturul sau ciocârlia. Ar avea curaj un vultur să trăiască într-un oraş? Între nişte fiinţe ciudate şi imprevizibile aşa cum sunt oamenii, printre maşini ameninţătoare şi pândit mereu de pisici? Pe nedrept privim de sus vrăbiile. Ele sunt, aşa oportuniste şi cenuşii, nişte supravieţuitoare.

Nu priviţi de sus oamenii care par neinteresanţi, poate că în realitate ei vă sunt superiori în multe privinţe.

Asta este şi morala poveştii ''Răţuşca cea urâtă''

Editat de Marinel
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate-am citit eu, Vulturul, Uliul, Gaia, Soimul, Aqvila, Condorul si cate (de)numiri or mai fi, inca din Antichitate se spune ca reprezinta Sufletul, fiind o pasare pe care o asociem cu libertatea si maretia , Omul incercand precum pasarea, sa se desprinda de sol si sa atinga inaltimile, insa in sensul necesitatii de a dezvolta simtul auto-observarii constant si continuu. Deasemenea, unii astrologi spun despre oamenii care se afla sub patronajul(sa spunem asa) al acestor pasari) ca sunt niste fiinte superioare, indraznete, gata oricand sa se avante si sa probeze necunoscutul. In drumul lor nu se lasa influentati nici de propria persoana si nici de cei din jur. Au o mare vivacitatea intelectuala si o inclinatie innascuta pentru a conduce. Cei nascuti sub acest semn sunt mereu in cautarea armoniei si a echilibrului interior. Sunt mai putini interesati de iubire, decat de gasirea propriului drum interior.

Editat de LuciaD
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate-am citit eu, Vulturul, Uliul, Gaia, Soimul, Aqvila, Condorul si cate (de)numiri or mai fi, inca din Antichitate se spune ca reprezinta Sufletul, fiind o pasare pe care o asociem cu libertatea si maretia , Omul incercand precum pasarea, sa se desprinda de sol si sa atinga inaltimile, insa in sensul necesitatii de a dezvolta simtul auto-observarii constant si continuu. Deasemenea, unii astrologi spun despre oamenii care se afla sub patronajul(sa spunem asa) al acestor pasari) ca sunt niste fiinte superioare, indraznete, gata oricand sa se avante si sa probeze necunoscutul. In drumul lor nu se lasa influentati nici de propria persoana si nici de cei din jur. Au o mare vivacitatea intelectuala si o inclinatie innascuta pentru a conduce. Cei nascuti sub acest semn sunt mereu in cautarea armoniei si a echilibrului interior. Sunt mai putini interesati de iubire, decat de gasirea propriului drum interior.

Asta cred si eu. :) :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La "Ratusca cea urata" drama consta tocmai in faptul ca ea voia sa apartina cardului, sa fie asemeni celor din card, numai sa nu se simta sigura, data la parte, ca ea nu a vazut ca era deosebita, o lebada, si ca voia sa se asocieze cu cei care nu erau la nivelul ei, ci sub.:)

 

Dar se uita plina de admiratie la lebede, spre deosebire de ratele care se uitau la ea cu dispret.

 

On: orice pasare pe limba ei piere. Problema cu cei de la alt nivel decat tine e ca trebuie sa le traduci. E un efort oribil, daca nu constientizezi ca vorbesc alta limba si trebuie sa o inveti ca sa poti comunica realmente cu ei. Te chinui sa le explici in diverse feluri ce vrei sa spui si e cam in zadar efortul, ca tot nu or sa priceapa. Te mai acuza si de minciuna, ca nepricepand nimic din ce spui, iau diferitele variante de traducere drept schimbare a povestii.

 

 

 

 

Nu priviţi de sus oamenii care par neinteresanţi, poate că în realitate ei vă sunt superiori în multe privinţe.

Asta este şi morala poveştii ''Răţuşca cea urâtă''

 

Se poate scoate morala asta din ea, dar nu asta a fost intentia lui Andersen.

Editat de Allexandrra
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×