Sari la conținut
Forum Roportal
Amalia.amalia

Voi credeti ca ar trebui aplicate ..Regulile seductiei.. si dupa ce ne casatorim?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna tuturor.

 

Mereu auzim vorbindu-se desprea ,,faimoasele Reguli,, pe care femeile ar trebui sa le aplice pentru a avea o relatie de lunga durata cu un barbat care sa le merite, sa le aprecieze, sa fie cel potrivit dar mai ales pentru a mentine vie pasiunea din relatie. Aceste reguli sunt defapt un fel de joc de-a soarecele si pisica care implica automat si putina psihologie.

Unele dintre reguli spre exemplu, suna cam asa : nu fugi tu dupa un barbat, lasa-l pe el sa fuga dupa tine! Lasa-l pe el sa fie vanatorul si nu ii lasa impresia ca esti o prada usoara... Nu il suna tu pe el, lasa-l pe el sa o faca iar cand o face, nu ii raspunde la primul apel si daca o faci, vorbeste putin si la obiect, nu intra in detalii.....Iar lista poate continua. Care dintre femei nu a aplicat macar o regula in viata ei, in speranta ca cel ,, vizat,, va fii mai interesat??

Intrebarea mea este: crede-ti ca aceste reguli ar trebui aplicate si dupa ce ne-am gasit jumatatea, chiar si atunci cand iubesti, te simti iubita, esti casatorita??

O sa scriu putin si despre situatia in care ma aflu eu si care m-a determinat sa deschid acest topic si sa astept pareri la intrebarea mea. Sunt poftiti si barbatii sa isi dea cu parerea.

Sunt casatorita de 1 an. Imi iubesc sotul enorm de mult si cred ca si el ma iubeste lafel, sau cel putin sper. Dar simt ca interesul lui pentru mine este in fiecare zi tot mai mic.

Nu vreau sa ma laud, dar sunt o femeie frumoasa si tanara. Nu exista sa ies in oras si sa nu se intoarca macar o privire dupa mine, iar el este constient de lucrul acesta, il aude de la prieteni comuni, de la partenerii cu care el colaboreaza ( nu degeaba se spune ca romancele sunt deosebite, eu sunt casatorita in afara tarii). Cand ne-am cunoscut a fost dragoste la prima vedere din parte lui dar nu si din a mea, a luptat mult ca sa ma aiba. Inainte de casatorie si cateva luni dupa a fost perfect, nu imi lipsea afectiunea lui, mangaierile , atentia. Dar am lasat ,,garda,, jos dupa un timp, i-am aratat cat de mult inseamna pentru mine si cat il iubesc iar el a inceput sa isi piarda din interesul pentru mine. Este si acum un sot perfect, dar nu mai este lafel de afectuos ca inainte. Inclusiv viata sexuala a avut de suferit. Se intampla mult mai rar si am cateodata impresia ca o face mai mult pentru mine nu pt ca ma doreste foarte mult. Nu ma inseala, de asta sunt sigura, cred ca nu mai simte ca trebuie sa lupte ca sa ma aiba, stie ca eu voi fii mereu acolo pentru el si cu el.

Asta ma face sa cred ca am facut undeva, pe drum, unele greseli, poate am aratat prea mult, poate am fost atat de sigura de el incat nu i-am lasat o mica indoiala...pt care sa lupte ca sa nu ma piarda.

Noi femeile suntem de multe ori naive, credem ca daca ne-am casatorit suntem asigurate. Incetam sa facem acele gesturi care i-au facut pe ei sa se indragosteasca de noi, incetam sa fim seducatoare (nu in totalitate poate), incetam sa ,,ne mai jucam,, cu ei. Devenim transparente iar acesta este poate unul din cel mai sigur element care duc la o casnicie esuata.

Ce parere aveti fetelor? Ar trebui sa pastram o carte cu Reguli undeva intr-un sertar ascuns chiar si dupa casatorie?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asta-mi mai trebuie inca o carte pe 1anga cartea de bucate...

 

nu- suna tu ca e1 o sa-ti sune prietena,...nu-1 cauta tu ca e1 te uita dupa n zi1e,ore... :blink:

 

unii sunt 1enesi sau nu 1e p1ace vanatu1...ce te faci atunci?..a1tii doar vaneaza si apoi iti pune capu1 atarnat pe perete,asta vrei?...apoi daca e1 e tipu1 re1axatcare nu apreciaza surprize1e?...hmmm...oporcarie....fiecare situatie cu raspunsu1 ei... :roll:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu pretind ca cunosc totul despre dragoste sau cum sa iubesti pe cea/cel drag tie.Fiecare crede si considera si concepe in felul ei/lui.Ceea ce-ti pot spune este ceea ce-nseamna pt. mine: a sti totul despre persoana iubita si inca a dori s-o cunosti ca la inceput si sa vrei sa fii cu ea mai mult decat cu oricine altcineva.A iubi inseamna sa ai incredere deplina in iubita ta incat sa stie absolut totul despre tine chiar si lucruri ce ar fi considerate rusinoase.Inseamna sa fii comfortabil si sa te simti ca si cum esti total implinit sufleteste si in dragoste si totusi sa ti se inmoaie picioarele cand o vezi intrand in camera zambind la tine.Dragostea nu-i decat un simplu cuvant atata vreme cat nu exista cineva care sa-i creeze prin fapte adevaratul inteles.

Ca orice lucru din viata,a iubi are un sens spiritual Zen,de a trai fiecare zi mereu la fel ca intaia data cand iubita ti-a aparut in cale.Nu mai poti numi iubire atunci cand unul se plictiseste de celalalt ori unul da si celelalt ce face?Se pierde in tristete si se simte ca un bibelou din vitrina nesters de praf???

In fiecare zi trebuie sa ai aceleasi sentimente ca la prima intalnire si consider ca femeia trebuie zilnic cucerita pt. a pastra iubirea tanara si fara de moarte.

 

Dragostea e un obicei,mai curand adictie de care scapi greu si in acelasi timp greu de satisfacut.De multe ori barbatii intra in faza de"obisnuinta" si asta si din cauza faptului ca psihologic se simt multumiti si se considera adapostiti de probleme = trateaza in final sotia sau iubita ca pe ceva ce li se cuvine si asta e cea mai mare greseala.Uita sa mai cumpere flori,uita zile de nastere,uita aniversari,nu mai au chef de sex..etc etc pt ca se complac in beatitudinea de totala lene emotiva oarecare.daca ii amentinti ca te desparti de ei,intra in panica NU pt. ca te-ar pierde ci pt. ca-si pierd culcusul lor cald,cuibusorul lor de adapost.Dar nu te privesc prin ochii tai ci doar prin al lor.Devin ceea ce in America se cheama"cahauvinist pigs".

 

Nu e nevoie sa ai un manual de reguli...cine iubeste cu adevarat nu are nevoie de asa ceva,dragostea deschide usi si ferestre ce nici macar nu exista.

 

Peace

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

.

Ce parere aveti fetelor? Ar trebui sa pastram o carte cu Reguli undeva intr-un sertar ascuns chiar si dupa casatorie?

 

 

Da, bag-o in sertar, da' ai grija cand inchizi sertaru' sa nu-ti prinzi degetele. :crazy:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand ne-am cunoscut a fost dragoste la prima vedere din parte lui dar nu si din a mea, a luptat mult ca sa ma aiba. Inainte de casatorie si cateva luni dupa a fost perfect, nu imi lipsea afectiunea lui, mangaierile , atentia. Dar am lasat ,,garda,, jos dupa un timp, i-am aratat cat de mult inseamna pentru mine si cat il iubesc iar el a inceput sa isi piarda din interesul pentru mine. Este si acum un sot perfect, dar nu mai este lafel de afectuos ca inainte. Inclusiv viata sexuala a avut de suferit. Se intampla mult mai rar si am cateodata impresia ca o face mai mult pentru mine nu pt ca ma doreste foarte mult. Nu ma inseala, de asta sunt sigura, cred ca nu mai simte ca trebuie sa lupte ca sa ma aiba, stie ca eu voi fii mereu acolo pentru el si cu el.

Asta ma face sa cred ca am facut undeva, pe drum, unele greseli, poate am aratat prea mult, poate am fost atat de sigura de el incat nu i-am lasat o mica indoiala...pt care sa lupte ca sa nu ma piarda.

Ce parere aveti fetelor? Ar trebui sa pastram o carte cu Reguli undeva intr-un sertar ascuns chiar si dupa casatorie?

Nu pot decat sa zambesc cand citesc de asemenea "dragoste la prima vedere". Uite cat de adanca poate fi... i s-a aprins calcaiul dupa tine pt ca te-a vrut, erai apetisanta cum "foarte modest" scrii si tu aici despre tine. Nu cred ca exista dragoste la prima vedere, mai mult as numi-o "dorinta" la prima vedere.

Ca sa fi indragostit/a trebuie sa-ti ofere ceva anume perechea, ceva ce te face sa te simti fericit/a, implinit/a. Or la prima vedere in cateva secunde este imposibil asa ceva.

Dealtfel da, relatia se mentine "calda" cu aceeasi afectiune ca in prima perioada, cu aceeasi atentie, etc.

Nu e simplu si uneori ne mai relaxam, mai obosim. O alta solutie, una mai realista ar fi sa accepti ce ai, ce ti-a ramas din focul pasiunii. Daca inca aveti multe in comun (nu ma refer la cele materiale), puteti trai impreuna in continuare intr-o oarecare armonie.

De ce va doriti mereu ce nu puteti avea? De ce nu apreciati ce aveti, pana nu le pierdeti si pe alea cu vesnica nemultumire?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×