Sari la conținut
Forum Roportal
baby_dulcica

Intrebari despre vacanta la mare, in Romania

Evaluează acest topic

Vacanta pe litoralul romanesc  

3 membri au votat

  1. 1. In ce perioada preferati sa mergeti la mare, in Romania? (fara sa tineti cont de preturi si presupunand ca va puteti lua concediu oricand doriti)

    • In iulie, pana la sfarsitul lunii.
    • La sfarsitul lui iulie - inceputul lui august.
    • In august, pana la jumatatea lunii.
      0
    • Dupa jumatatea lunii august.
      0
    • In septembrie.
      0


Postări Recomandate

Bine v-am regasit! Sper ca intrebarea mea sa nu vi se para deplasata. Acum vreo 8-9 ani am avut parte de o experietna foarte neplacuta pe litoralul romanesc. Trebuia sa merg impreuna cu familia la mare, prin luna iulie. Din pacate, au fost niste probleme si nu am mai plecat la termenul stabilit. Apoi, prin august sau septembrie, cand problemele s`au rezolvat, am fost, in sfarsit, la mare. Acolo, desi de abia asteptam sa inot si sa ma joc in nisip, nu am intrat in apa mai mult de 2-3 ori intr`o saptamana (sejurul era de 18 zile, dar la rugamintile mele, am plecat dupa 10 zile). Vremea a fost favorabila, soarele era la locul lui si nu a plouat deloc; nici vantul nu era prea rece. Singura problema a fost apa marii, care era plina de vietati (mici, recunosc). Aratau ca niste viermisori, care se lipeau de piele, iar cand ieseam din apa trebuia sa ma chinui sa`i scot din costumul de baie. Pentru ca am parul foarte des si cret, nu observam decat dupa ce ajungeam in camera si faceam dus ca scarboseniile alea imi intrasera si in par. Asta am patit chiar in prima zi de plaja. In zilele urmatoare, dupa cum v`am spus, am mai intrat in apa doar de vreo 2 ori, pentru ca erau o gramada de persoane in mare si nu parea sa`i deranjeze nicio vietate. Dar fiindca am patit la fel, am refuzat sa ma mai apropii de apa pana la sfarsitul vacantei, pe care, asa cum v`am spus, parintii au scurtat`o considerabil, pentru ca au vazut ca nu`mi place.

 

De trei ani am inceput sa merg la mare cu gasca, dar intotdeauna am insistat sa aleg eu perioada vacantei si am avut grija sa nu mai avem parte de viermisori din aceia. Intotdeauna am ales luna iulie, ziua plecarii fiind nu mai tarziu de 25.07. Am prins vreme foarte buna, apa curata, etc.

 

Anul acesta am avut bac`ul si nu pot pleca in vacanta mai devreme de 21-22 iulie. In plus, prietenii mei au anumite probleme pe care le pot rezolva abia la sfarsitul lunii. Problema este ca nu mai tin minte exact in ce luna am patit`o eu, acum 8 sau 9 ani. Nu mai stiu daca era august sau septembrie.

 

Sper ca introducerea mea nu v`a plictisit. Intrebarile mele sunt urmatoarele:

1. Cum este vremea pe litoral in luna august?

2. Cum e marea in luna august? (curata/murdara/alge/viermi)

3. A mai patit cineva faza cu viermisorii din apa? Daca da, in ce luna?

Va multumesc anticipat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aspectul/consistenta etc apei marii nu are nici o legatura cu o anumita perioada a verii. Ai nimerit tu prost, atata tot. Poti nimeri o portiune de plaja neingrijita, asta nu inseamna ca pe tot litoralul romanesc e la fel. Parintii tai ar fi trebuit sa aiba inspiratia atunci, sa aleaga alta plaja.

 

Poti nimeri perioade cand apa e ft calda si e plin la mal de pestisori, meduze si alge. Eu nu am murit daca am inotat printre ele. Si o fac de cand ma stiu. Daca ma deranjeaza, schimb plaja sau chiar statiunea, nu e mare inginerie.

 

 

1. Anul asta vremea e imprevizibila. Azi, de exemplu, se anunta soare. Au fost nori aproape toata ziua. Si racoare.

2. Dupa cum ziceam, intrebarea e pusa prost. Apa nu e intr-un anume fel in august, difera de la plaja la plaja, de la o zi la alta, de la statiune la statiune, de la portiune de plaja, la portiune de plaja.

3. Nu am inteles ce fel de viermisori erau aia, dar nu am intalnit niciodata. Singurele vietati erau pestisorii si meduzele.

 

Si acuma aaa ewww meduze :scare: :x

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aspectul/consistenta etc apei marii nu are nici o legatura cu o anumita perioada a verii. Ai nimerit tu prost, atata tot. Poti nimeri o portiune de plaja neingrijita, asta nu inseamna ca pe tot litoralul romanesc e la fel. Parintii tai ar fi trebuit sa aiba inspiratia atunci, sa aleaga alta plaja.

 

Poti nimeri perioade cand apa e ft calda si e plin la mal de pestisori, meduze si alge. Eu nu am murit daca am inotat printre ele. Si o fac de cand ma stiu. Daca ma deranjeaza, schimb plaja sau chiar statiunea, nu e mare inginerie.

 

Nu m`am gandit la asta. S`ar putea sa ai dreptate, desi am fost si in alti ani acolo, pana atunci. E vorba de statiunea Saturn. Nu mai tin minte numele plajei de atunci, dar anul trecut in iulie tot in Saturn am fost si am frecventat plaja Diana. Atat apa, cat si nisipul erau foarte curate.

 

Pestisori nu am vazut niciodata in mare. Cat de mari sunt?

Cu meduzele am patit o alta faza; m`am facut de ras pe toata plaja in Mamaia din cauza unui grup de copii de 5-6 ani. Au dus in apa o punga si au inceput sa strige "Meduzaaaa!!!! AAA!!!!". Erau chiar in spatele meu si cand m`am intors si am vazut "meduza", nu m`am prins ca de fapt era o punga. Asa ca am inceput si eu sa tip si m`am grabit sa ies din apa. Mi s`a desfacut si sutienul si nici macar nu am auzit cand copiii respectivi au inceput sa rada de mine. M`a strigat un barbat, pe la vreo 40-45 de ani, ca sa`mi arate ca a desconspirat "meduza". Iti dai seama cum m`am simtit. Aveam impresia ca toata lumea se uita la mine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×