Sari la conținut
Forum Roportal
B&K

BACALAUREAT 2011

Postări Recomandate

Cum sa nu se poata?! Numai putorile nu pot! E adevarat ca e primul examen important din viata si ai emotii mari, te pierzi alea alea, dar pana la examenele scrise te prinzi cum stau lucrurile si iti trec emotiile. Deci nici macar pe asta nu pot da vina.

 

Dar au fost atatia care au recunoscut in fata camerelor ca ori nu prea au invatat, ori nu au fost lasati sa copieze. Daca si dupa ce isi asuma vina mai dam vina pe societaaaateee... :doh:

E o rusine acum sa fii invatat, ma. Sa citesti o carte, sa inveti pentru examene... pai cum dracu', rad colegii de tine. Ba mai mult, rad si curcile, ce mai e si asta?! Invatat, auzi! Pff...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda, interesant. Uite, chiar nu stiu sa iti spun, eu stiam ca se da de fiecare data la toate materiile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

E o rusine acum sa fii invatat, ma. Sa citesti o carte, sa inveti pentru examene... pai cum dracu', rad colegii de tine. Ba mai mult, rad si curcile, ce mai e si asta?! Invatat, auzi! Pff...

 

A fost un caz de genu asta la noi in tara in care o fata din scoala primara a fost batuta de ceilalti colegi de clasa pentru ca invata bine si nu chiulea de la ore.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Copiii (impropriu spus, ca nu mai sunt copii) la varsta bacalaureatului, au discernamant, aleg sa invete sau sa nu invete. Nici eu nu aveam chef sa invat, imi statea mintea la vara, la mare, la iubire, d'astea, cred ca toti am trecut prin asa ceva, insa noi nu ne-am bazat pe banii lu' taticu', influenta lu' mamica etc. Sunt de vina toti ce enumerati de tine, dar si copiii. MAI ALES copiii!

Asa ai decretat?

Eu am un sistem de evaluare care functioneaza dupa urmatoarele principii.

Daca un caz iese din tipare cauza este specifica respectivului.

Daca la nivelul unei comunitati se manifesta un fenomen cauza trebuie cautata la ceea ce are comunitatea specific.

Daca fenomeul este global cauza este generala sau la nivel de sistem.

 

Concret daca intr-o clasa este un individ impertinent parintii sunt vinovati.

Daca toata scoala are elevi imperinenti si chiulangii, dar majoritatea scolilor au rezultate bune si elevi politicosi, vinovata este conducerea scolii respective.

Daca toata promotia unei tari are rezultate slabe atunci cauza este una generala, de sistem, nu mai este particulara sau locala.

 

Acum eu nu cred ca promotia de anul acesta este cu mult diferita de cea de anul trecut, sau de cea de anul viitor.

Rezultatele bacului din anul curent este o evaluarea cunostintelor din liceu si nu rezultatul muncii "pe ultima suta de metrii".

Nu cred ca exista discreptante uriase intre doua promotii succesive.

Rezultatele sunt consecinta unei evaluari cu standarde in totala discordanta cu nivelul de pregatire al elevilor.

 

E discutabil daca stanadrul de evaluare e prea inalt sau nivelul elevilor prea scazut.

Eu optez pentru a doua ipoteza, dar cauzele sunt de sistem, pentru ca efectele sunt generale.

Nu cred ca poti spune ca toti parintii s-au indobitocit in ultimii ani si nu au mai fost interesati de soarta copiilor.

Cand copii cresteau cu cheia de gat de ce obtineau rezultate bune?

Copilul face ce-i permite sistemul.

Editat de Moftangiu
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa ai decretat?

 

Da.

Ba mai mult, din cauza mea au picat toti desteptii bacul, ca asa am decretat eu.

:lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

elevul; familia ...

"vinovatii fara vina, cer sa se faca lumina"

Editat de *Mitzu*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

1.Nu cred ca poti spune ca toti parintii s-au indobitocit in ultimii ani si nu au mai fost interesati de soarta copiilor.

2.Cand copii cresteau cu cheia de gat de ce obtineau rezultate bune?

 

1. Nu toti, doar parintii ai caror copii nu au promovat.

2. Atunci erau alte vremuri. Nu erau atatea moduri de distractie.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da.

Ba mai mult, din cauza mea au picat toti desteptii bacul, ca asa am decretat eu.

:lol2:

Atunci nu meriti vacanta la mare pe care o astepti. :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×