Sari la conținut
Forum Roportal
B&K

BACALAUREAT 2011

Postări Recomandate

Buna tuturor!!! O intrebarea simpla si totusi greu de raspuns!!! Oare cine este vinovat de acest dezastru al rezultatelor la Bacalaureatul din acest an?Profesorii pentru ca nu au pregatit destul de bine elevii?Elevii, pentru ca nu au invatat destul?Oare parintii sau ministrii????

Editat de Darianna
edit font, culoare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Manelele si manelistii sunt vinovati (UK lifestyle and worldwide pop stars e.g. Lady Gaga included)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Societatea românească e de vină.

 

 

Eu tot timpul susţin că la conducerea ţării, nu sunt alţi oameni decât cei care reflectă societatea. Acum se vede că şi de pe băncile şcolii, vin aceeaşi oameni care reflectă societatea: când nu s-a mai putut copia, adică fura, au trecut abia 50 % la nivel naţional. Elevii se bazau pe "ne descurcăm noi", care e specific românesc. Când au fost puşi în situaţia de a face lucrurile cinstit, s-au împotmolit, pentru că nu erau obişnuiţi.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Clar..Abia acuma vedem cati elevi competenti are aceasta tara, chiar daca ne doare rezultatul..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Clar..Abia acuma vedem cati elevi competenti are aceasta tara, chiar daca ne doare rezultatul..

 

Consider ca s-a mai putut copia in unele licee. Procentajul real ar trebui sa fie de 30%.

Jumatate din populatia Romaniei este semi-analfabeta. Ne meritam soarta.

 

Vina: 50% elevi + 25% parinti + 25% profesori

 

Imi aduc aminte ca la nu stiu ce examen de prin liceu o supraveghetoare ne spunea noua celor care am mai invatat cate ceva sa le dam rezolvarile si celor care nu stiu (adica leprelor/scursurilor societatii/baietii de bani gata/smecherii clasei/...).

Editat de Al Micu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor!!! O intrebarea simpla si totusi greu de raspuns!!! Oare cine este vinovat de acest dezastru al rezultatelor la Bacalaureatul din acest an?Profesorii pentru ca nu au pregatit destul de bine elevii?Elevii, pentru ca nu au invatat destul?Oare parintii sau ministrii????

In toate exista un lant cauza-efect.

Pregatirea elevilor este rezultatul sistemului de invatamant.

Invatamantul este consecinta politicii partidelor in educatie, a reformelor, asa cum sanatatea este consecinta politicii de sanatate.

 

Daca investesti putin obtii mai putin.

- Cu salarii care umilesc profesorii, acestia nu mai au prestigiu, nu mai au autoritate si fara autoritate nu mai au rezultate.

- Cu presiuni din partea parintilor sa tereaca beizadele chiar daca nu stiu, profesorii au considerat ca nu-i normal ca unul slab sa treaca si altul mai bun sa ia note mai mici sau sa pice, asa ca au coborat stacheta exigentelor pentru toata lumea.

- La examene ii lasa sa copieze, sa-si faca lucrarile in echipa pentru ca nu-i normal sa-l blochezi la final, daca ai tolerat patru ani sa nu invete. I-a lasat sa paraseasca sistemul de invatamant cu lacume mari in pregatire.

 

Cineva spunea ca nu se duce ca supraveghetor pentru ca i se cere de conducerea scolii sa lase anumite "beizadele" sa copieze si decat sa riste sa fie reclamata mai bine nu se implica. In concluzie supraveghetorii erau persoane care acceptau compromisurile.

Anul acesta camerele de supraveghere au fost un factor de stres pentru supraveghetori.

Ei nu au mai riscat. Asa se exlica eliminarile multe din examen si rezultatele slabe.

Elevii au participat la primul examen unde nu se copia. Ei sperau ca atmosfera sa fie la fel ca si pana acum.

 

Conducatorii ministerului, au demonstrat ca nu stiu care-i nivelul real al elevilor, ca sunt rupti de realitatea.

Practic elevii acestei promotii au fost victimele unui ministru rupt de realitate.

 

Daca ei stia care-i nivelul si voiau sa-l ridice trebuiau sa o faca treptat intr-o perioada de mai multi ani.

Acum Funeriu am vazut ca a facut apel la opozitie sa discute reforma invatamantului.

Pana acum ei isi asumau si isi impuneau reforma facuta in viziunea lor.

Poate un esec de proportii sa le bage mintile in cap, si asata-i valabil si pentru E Andronescu, pentru ca si ea procedat ca Funeriu. La tv E Andronescu spunea ca reforma trebuie sa fie rezultatul unui consens, dar si ea a facut reforma din cabinet fara sa obtina consensul si fara sa organizeze dezbateri.

Cat timp a fost Andronescu ministru a tinut-o intr-o reforma fara safarsit.

 

Consider ca s-a mai putut copia in unele licee. Procentajul real ar trebui sa fie de 30%.

Jumatate din populatia Romaniei este semi-analfabeta. Ne meritam soarta.

 

Vina: 50% elevi + 25% parinti + 25% profesori

 

Imi aduc aminte ca la nu stiu ce examen de prin liceu o supraveghetoare ne spunea noua celor care am mai invatat cate ceva sa le dam rezolvarile si celor care nu stiu (adica leprelor/scursurilor societatii/baietii de bani gata/smecherii clasei/...).

Vina 75% politicieni, 20% profesori 5% parinti.

Parintii nu au cum sa le introduca, cunostintele in capul elevilor. Multi parinti daca ar da bacalaureatul ar pica.

 

PS Putea ramane subiectul la Politica, pentru ca rezultatul este consecinta reformelor din invatamant, mai bine spus a bramburelii, si reformele sunt politici.

Editat de nightwish

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vina 75% politicieni, 20% profesori 5% parinti.

 

Aaa si copiii, saracii de ei, nu au nici o vina...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vina 75% politicieni, 20% profesori 5% parinti.

Parintii nu au cum sa le introduca, cunostintele in capul elevilor. Multi parinti daca ar da bacalaureatul ar pica.

 

Parintii mei mi-au spus: "Baiete, daca nu inveti ai sa ajungi la sapa de lemn!". Asta tine de educatia primita de la parinti, nu de la politicieni.

Cresterea salariului unui profesor nu este direct proportional cu cresterea nivelului de educatie unei clase de derbedei. Sunt zeci de cazuri in care elevii unei clase isi bat joc de profesori.

Din '90 incoace ne-am invatat cu smecheria si furtul. E singurul ministru care a facut ceva bun in ultimii 20 ani.

Cica elevii nu au putut sa se concentreze din cauza camerelor web. :lol: de rasul curcilor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×