Sari la conținut
Forum Roportal
CaninusLupus

Crestinismul este "un copil" al paganismului?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

O teorie spune ca religia de astazi a fost "faurita" de Constantin Cel Mare care a fost pagan si nu a vrut ca imperiul sau sa fie decimat de crestini asa ca a contopit religia pagana cu crestinismul. Voi ce credeti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O teorie spune ca religia de astazi a fost "faurita" de Constantin Cel Mare care a fost pagan si nu a vrut ca imperiul sau sa fie decimat de crestini asa ca a contopit religia pagana cu crestinismul. Voi ce credeti?

 

Deci

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Crestinismul consacrat de Conciliul ecumenic de la Niceea (325 D.C.) nu este altceva decat o crestinare a paganismului sau o adaptare a crestinismului iudeic traditional la realitatea pagana a imperiului roman si nu numai.

Templele pagane inchinate zeitatilor au ramas in picioare.Doar adresantul a fost schimbat.Acum erau sfintii.

Datele sarbatorilor pagane au fost pastrate,sarbatoarea schimbata.Idele lui Jupiter, sarbatoarea soarelui de exemplu, a devenit nasterea Domnului,Craciunul.De fapt nici Craciunul nici Pastele nu corespund datelor reale.Cultul pagan al Semiramidei si a fiului ei Tammuz ,prezent in religia tuturor civilizatiilor antice in diferite forme a devenit cultul Fecioarei cu Pruncul.

Exemplele pot continua la nesfarsit.Cine doreste, poate sa citeasca Edward Woodrow - Religia tainica a Babilonului si se lamureste.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Crestinismul consacrat de Conciliul ecumenic de la Niceea (325 D.C.) nu este altceva decat o crestinare a paganismului sau o adaptare a crestinismului iudeic traditional la realitatea pagana a imperiului roman si nu numai.

Templele pagane inchinate zeitatilor au ramas in picioare.Doar adresantul a fost schimbat.Acum erau sfintii.

Datele sarbatorilor pagane au fost pastrate,sarbatoarea schimbata.Idele lui Jupiter, sarbatoarea soarelui de exemplu, a devenit nasterea Domnului,Craciunul.De fapt nici Craciunul nici Pastele nu corespund datelor reale.Cultul pagan al Semiramidei si a fiului ei Tammuz ,prezent in religia tuturor civilizatiilor antice in diferite forme a devenit cultul Fecioarei cu Pruncul.

Exemplele pot continua la nesfarsit.Cine doreste, poate sa citeasca Edward Woodrow - Religia tainica a Babilonului si se lamureste.

Ai atins o mare problema;Cine doreste!

Dar cine doreste,ca nici unul nu vrea sa stie adevarul ca i da bataie de cap.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Existau crestini inainte de Constantin,dar erau de alta esenta.

Daca vrei sa l vezi pe Constantin il gasesti in Daniel cap 11;39-37.

A fost profetit despre el cu amanuntime.Cred ca e cea mai clara profetie despre o persoana anumita in V Testament.

Daca mai vrei amanunte i ti dau cu exactitate.

 

Pe mine nu mă interesează să vorbesc despre creştinii care nu sunt creştini, ci creştinii aceia de altă esenţă.

Inainte de Constantin cel Mare, creştinii erau o naţie de oameni aparte, care propovăduiau pe Cristos ca Salvator al lumii, fără sfinţi, fără tradiţie, fără cocoşi aruncaţi peste groapă, fără obiceiuri păgâne. Doar Cristos.

 

Spune Scriptura în trei locuri, despre aceşti creştini (perioda: cam 63 - 64 după incendierea Romei)

 

Faptele Apostolilor 11:26 Pentru întîiaş dată, ucenicilor li s'a dat numele de creştini în Antiohia.

 

 

Faptele Apostolilor 26: 27Crezi tu în Prooroci, împărate Agripa?... Ştiu că crezi.``

28Şi Agripa a zis lui Pavel: ,,Curînd mai vrei tu să mă îndupleci să mă fac creştin!``

29,,Fie curînd, fie tîrziu``, a răspuns Pavel, ,,să dea Dumnezeu ca nu numai tu, ci toţi ceice mă ascultă astă zi, să fiţi aşa cum sînt eu, afară de lanţurile acestea.``

 

 

1 Petru 4:14 Daca sunteti batjocoriti pentru Numele lui Hristos, ferice de voi! Fiindca Duhul slavei, Duhul lui Dumnezeu, Se odihneste peste voi.

15 Nimeni din voi sa nu sufere ca ucigas, sau ca hot, sau ca facator de rele, sau ca unul care se amesteca in treburile altuia.

16 Dimpotriva, daca sufere pentru ca este crestin, sa nu-i fie rusine, ci sa proslaveasca pe Dumnezeu pentru numele acesta.

 

Eu despre creştinii ăştia vreau să vorbesc. :crazy:

 

Anyone? :o:

Editat de Anna Condor
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine nu mă interesează să vorbesc despre creştinii care nu sunt creştini, ci creştinii aceia de altă esenţă.

Inainte de Constantin cel Mare, creştinii erau o naţie de oameni aparte, care propovăduiau pe Cristos ca Salvator al lumii, fără sfinţi, fără tradiţie, fără cocoşi aruncaţi peste groapă, fără obiceiuri păg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte pe scurt, crestinismul este o miscare religioasa ce are foarte putin inspre nimic - in comun cu ortodoxia. Daca cineva[din sfera ortodoxiei] vrea sa stie ce este acela crestinismul, trebuie doar sa studieze ortodoxia, si sa faca in 95% din cazuri INVERS de cum spune aceasta. :jester:

 

Cine doreste, poate sa citeasca Edward Woodrow - Religia tainica a Babilonului si se lamureste.

:good: Excelenta sursa de informatii!

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu nu ai cum s vorbesti despre ei ca nu ai informatii cu privire la ei.

N Testament care tu-l detii este trecut prin cenzura lui Constantin,ori toate informatiile adevarate au fost maltratate.

Ita citeva mici informatii.

In Antiohia li sa spus crestini pe greceste, dupa un anumit Crestus care a facut o rascoala la Roma,si nu stiau sa i deosebeasca pe unii de altii.

Isus nu a fost Cristos,ca nu sa nascut nici la Roma nici la Atena.Pvel nu putea spune lui Agripa ceea ce gasim ca i ar fi spus,ca oricum in Israel ucenicii ar fi purtat alt nume,si te las pe tine sa-l gasesti.Pina sa raspindit numele de crestin a luat timp si Agripa nu l cunostea nicidecum.

Or pina la Constantin,Isus si cu atit mai putin Cristos nu era Dumnezeu.

Nu exista nici o promisiune in V Testament ca un Dumnezeu va fi Masiah .

Daca nu e om si nu e din saminta lui David ,si daca ne invata sa parasim macar una din poruncile Legii ,atunci sa fie omorit cu pietre,chiar daca e Dumnezxeu.Vezi Deut cap 13.

Am

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte pe scurt, crestinismul este o miscare religioasa ce are foarte putin inspre nimic - in comun cu ortodoxia. Daca cineva[din sfera ortodoxiei] vrea sa stie ce este acela crestinismul, trebuie doar sa studieze ortodoxia, si sa faca in 95% din cazuri INVERS de cum spune aceasta. :jester:

 

 

Crestinismul , in foarte mare masura , nu are nimic de-a face nici cu Isus . :crazy:

 

Am înţeles foarte bine că nu crezi,dar, din păcate, sursa mea este Biblia ca tot, noul si vechiul la un loc. :crazy: Nu pot sa argumentez cu altceva, de vreme ce eu sunt (încerc) creştinul acela pe care îl proclamă Evanghelia.

 

 

Dupa cum am mai spus , o Evanghelie cu autori necunoscuti , cu surse de informatii incerte si , mai ales, masluita de institutia care a generat crestinismul , Biserica ( indiferent de "culoarea" ei ).

Sunt sigur ca in arhivele secrete ale Vaticanului(si in unele manastiri ortodoxe) se gasesc documente care daca ar fi accesibile cercetatorilor ar schimba mult perceperea acestei credinte.

Dumnezeirea evreului Iesua este cea mai mare mistificare din istoria omenirii.

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×