Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

campanie electorala 1

 

 

Sambata dimineata, ora 10. (Da, sambata ora 10 e considerata dimineata :) ). Singura acasa, strang patul in dormitor cand linistea gandurilor mele abia desmortita de o cafea e tulburata brusc de niste vociferari masculine si strigate "haloo, haloooo". Prin perdeaua opaca a dormitorului se intrezaresc cateva siluete. Ma opresc brusc cu patura in aer ca un magician pe scena, pacat ca nu aveam public.

 

Doar n-or fi gresit niste british hooligans avionul si in loc sa aterizeze in Polonia pentru CE 2012 au aterizat in fata usii mele? Se mai aud niste "halooouri", apoi siluetele pleaca.

 

Las patura pe pat, arunc ocheade sfiose pe geam precum Ileana Cosanzeana din turnul zmeului si descopar vinovatii de tulburarea aranjarii patului si a linistii mele mentale - 6 personaje masculine unele cu burta, altele fara, dar toate cu mainile pline de pungi, fulare, pliante galbene. Cele 6 personaje se plimba pe strada, striga la usi si cine le deschide e cadorisit cu ceva produse din stocul galben, care nu deschide primeste cadoul agatat de gard sau, precum in poza, de scuterul din fata casei.

 

post-107058-0-89729200-1338968254_thumb.jpg

 

Ei, fir-ati voi! Oi fi eu sperioasa, dar cand ma enervez, actionez. Si actionez cu aparatul foto si cu telefonul - sun la 112, cer legatura la politie si comunic ilegalitatea comisa - pentru ca in Romania e interzis sa faci campanie electorala de alegeri locale in week-end si pentru ca in Romania in orice zi a saptamanii e interzis sa strigi omul din casa si sa-i dai lucruri galbene, portocalii, rosii sau verzi, impopotonate cu substative nume proprii. Politistul de servici mi-a comunicat ca va trimite un echipaj in zona si intradevar cateva minute mai tarziu o masina de politie patrula pe strazi in cartier.

 

 

campanie electorala 2

 

Marti dupa-masa, ora vreo 5, ma gaseste cu mainile in chiuveta, spaland vasele. Tot asa ma gaseste si taraitul telefonului.

Opresc apa, ma sterg pe maini, gonesc catre telefon prin fata siestei lui Horthy, ridic receptorul si spun un buna ziua politicos.

Din receptor un robot incepe sa-si spuna litania: " Sunt .... Ciolanescu (nume fictiv, dar valabil), candidat independent la primarie, si .....". Numai el stie ce avea de recitat dupa "si" ca am preferat sa ma intorc la vase, tot prin fata siestei lui Horthy.

 

 

 

 

Stimati Ciolanisti, mai deranjati-ma acasa, ca macar asa stiu sigur cu cine NU voi vota.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×