Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Brutalitatea fortelor de ordine, supravegherea si statul politienesc

Postări Recomandate

Deschid acest topic pentru ca multa lume vorbeste despre evolutie, umanitate, dreptate si drepturile omului ca si cand am inainta catre o lume mai buna. Mai mult, consideram occidentul ca fiind deschizator de drumuri. Ne referim la atrocitatile trecutului, in materie de abuzuri asupra cetatenilor unor tari, ca la ceva ce nu s-ar mai putea repeta in veci, si ne mintim singuri. Imi propun sa adun cat mai multe exemple (de care nu este niciodata lipsa) ale abuzului de autoritate. Multe se pot gasi pe site-ul http://www.cuttingthroughthematrix.com/ , ce trateaza toate mizeriile care se intampla astazi.

Nu stiu cati sunt constienti de asta (extrem de putini, pun pariu) dar ne indreptam catre un sistem global totalitar, planificat acum foarte multa vreme. Cei mai multi se vor adapta si nu vor simti aceasta trecere de la un mod de viata la altul, fiind distrasi de catre mass-media prin tot felul de tertipuri. Totul se va schimba pentru a subordona individul statului, in orice aspect al vietii sale.

Pentru a asigura obedienta completa, fortelor de ordine cum ar fi politia le este permis in destule tari sa trateze oamenii ca pe niste gunoaie. In SUA de pilda, si din cate aud si in Canada, politistii sunt indopati cu steroizi, care ii transforma practic in niste animale salbatice. Supunerea trebuie sa fie completa si omul nu are voie sa cracneasca. Veti vedea exemple de oameni care au primit socuri electrice din partea politistilor pentru ca au ridicat tonul in fata lor. Veti mai vedea de asemenea ca viata omului de rand nu mai conteaza si orice asemenea abuz de forta este sanctionat foarte lejer de catre superiorii celor in cauza (in afara de cazurile in care se apeleaza la justitie).

Tot aici se incadreaza si interventiile exagerate in cazuri ridicole, menite sa sperie cetatenii. Sunt lucruri care te lasa cu gura cascata si par desprinse din fictiune; in SUA sau UK se pot intampla oricand.

Normal ca majoritatea vor spune, asa cum credeam si eu in timpuri apuse, ca ''asta e la ei, acolo''. Desi sunt destule exemple de o asemenea brutalitate si in Europa. I-as sfatui sa deschida ochii si sa se pregateasca sufleteste pentru ce va veni. Veti constata insa (cei putini carora inca le mai pasa de ceea ce se intampla in jurul lor) ca multi prefera sa se uite la filme americane pline de propaganda legata de niste institutii opresive, cu castronul de floricele in fata, si sa se viseze in continuare in lumea zugravita de Hollywood.

 

 

SUA, 2009: O femeie de 72 de ani a primit socuri electrice cu un pistol taser de la un politist la care a ridicat tonul, el fiind si ditamai animalul, de 2 ori cat ea. Desi in urma unui proces femeia a primit despagubiri, politistul si seful lui inca sustin ca s-a procedat in mod corect. Mai mult, si mass-media, care este deseori trompeta si portavocea cui are biciul in mana, si-a manifestat prin diferite publicatii opinia cum ca asta merita cineva care se cearta cu un politist.

 

http://trueslant.com/allisonkilkenny/2009/10/14/media-decides-tasered-grandmother-was-asking-for-it/

 

SUA, 2008: Un barbat de 29 de ani acuzat ca furase dintr-un supermarket (desi iesise din parcare fara produse), a fost arestat, si pentru ca era prea zgomotos si agresiv, a primit si el socuri electrice timp de 37 de secunde (durata maxima admisa legal fiind de 5 secunde), in urma carora a murit dupa 2 zile la spital. Asta s-a intamplat intr-o inchisoare, unde era inconjurat de politisti, nu era inarmat si nu punea in pericol siguranta nimanui. Ce a patitr politistul vinovat de moartea lui? A fost suspendat 5 zile. Atat. Cam atat valoreaza viata unui om, pierduta in mod absurd.

 

http://digbysblog.blogspot.com/2008/07/taser-atrocity-of-day-by-digby-heres.html

 

Cu cateva luni inainte, in aceeasi zona, un baiat de 17 ani a fost omorat in acelasi fel pentru ca se certa cu seful lui de la supermarket, care a chemat politia. Se pare ca ar fi aruncat cu ceva in directia sefului. Dupa care a venit nenea politistul si l-a rezolvat. O moarte stupida, mai ales ca avea toata viata inainte.

 

http://www.northcarolinainjurylawyerblog.com/2008/03/charlotte_north_carolina_teena.html

 

Despre alte lucruri comise de politisti acolo in ziua de azi, cum ar fi confiscarea telefoanelor mobile si descarcarea datelor din ele:

 

http://old.news.yahoo.com/s/ac/20110625/us_ac/8696821_the_american_police_state_is_the_new_normal

 

Politistii sunt pusi si in scoli pentru a ''face ordine''. In New York, niste elevi au fost imobilizati, perchezitionati si li s-au pus catuse, pentru ca desenasera pe banci. Un copil de 5 ani, care avea bazdaci conform varstei, a fost luat pe sus si trimis la un spital de boli mintale.

 

http://trueslant.com/allisonkilkenny/2010/03/07/normalizing-the-police-state-and-how-it-ends-with-taser-firing-drones/

 

Tot in SUA, niste oameni au fost arestati pentru ca dadeau de mancare celor fara locuinte. O fi legal; moral sigur nu e.

 

http://www.orlandosentinel.com/news/local/crime/os-homeless-feedings-arrests-20110601,0,7226362.story

 

Cateva din zecile sau sutele de clipuri despre ce se intampla la aeroporturi in SUA si in cativa ani va veni probabil in Europa:

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=IjS4ZxZ7jic

 

 

Doua cazuri din UK, desprinse parca din romanul lui Orwell. Primul: doi oameni iau doua aparate stricate dintr-o groapa de gunoi cu materiale pt recilare, pentru a le repara. Sunt probabil surprinsi de o camera video. Sunt urmariti de un elicopter, trei masini de politie si doua dube, arestati si tinuti intr-o celula peste noapte. Numai pentru o amenda de 20 de lire, valoarea gunoiului ''furat'' fiind de 47 pence (mai putin de o jumatate de lira). Nu e o gluma, a fost in multe ziare la vremea respectiva.

 

http://www.guardian.co.uk/uk/2011/apr/05/salvagers-arrested-scrap-recycling?CMP=twt_fd

http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/news/3511533/20000-to-nick-pair-who-took-scrap-worth-47p.html

 

Al doilea caz: un baiat de 15 ani juca fotbal. Din greseala, mingea lui a spart un geam de la o sera. A fost urmarit de o masina de politie si un elicopter. I s-a spus ca incidentul va ramane consemnat undeva pentru restul vietii lui si va putea fi vazut mai tarziu de catre potentialii angajatori ca o fapta anti-sociala, cu posibile consecinte asupra viitoarei lui profesii.

 

http://www.dailymail.co.uk/news/article-1390578/Police-scrambled-helicopter-hunt-Tom-Clarke-football-broke-greenhouse-window.html

 

Deocamdata ajunge; e 1 noaptea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si mie imi este foarte teama ca intr-o zi, mergand pe strada, o sa-mi pice o caramida in cap, sau, de ce nu, un ghiveci de flori. Cum poti sa generalizezi dand exemplu 2 cazuri? (am citit inceputul si finalul postarii, mijlocul era like hell).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru efort. :rot:

Nu sunt doua cazuri, sunt sute. Care au fost facute publice - altele poate nu sunt. Internetul e plin de ele, inclusiv inregistrari video. Atat am putut posta la acea ora din noapte.

Trebuie remarcat ceva, si anume ca in general, celor care fac asemenea lucruri nu li se intampla nimic. Ba mai mult, sunt sustinuti de catre superiorii lor. Asta spune totul.

Este una cand un cetatean oarecare are un comportament aberant, si alta cand un reprezentatnt (chiar si local) al unei institutii a statului justifica asa ceva.

Cat de despre ce se intampla in aeroporturi acolo, aceea e procedura standard, nu e nici un caz izolat. Unora le baga mana in chiloti, chipurile pentru a se asigura ca nu e si altceva acolo, in afara de ce trebuie sa fie. De asta poarta manusi.

 

Pistoalele taser sunt folosite inclusiv asupra minorilor, chiar si a copiilor, nu numai de catre politie ci si de catre personalul care se ocupa de ''siguranta'' in scoli. Mai jos sunt doua exemple de minori, de 11 si 14 ani, prima avand parte acest tratament la scoala. Nu justific ce facea (se comporta violent), desi la varsta aceea, comportamentul lor este determinat de mediul in care cresc. Oricum, un copil poate fi imobilizat usor, mai ales de o matahala, in nici un caz nu este nevoie sa tragi in el cu asa ceva. Mai socanta este atitudinea unor parinti, care accepta asta ca fiind normal. Nici nu li se pare mare lucru, desi aceste arme ''inofensive'' au omorat atatia oameni pana acum. In cazul fetei de 11 ani, au spus ca avand in vedere inaltimea si masa corporala, era potrivita pentru socuri electrice - deci asa evalueaza cum sa trateze copiii, ca pe vite. Oricum s-ar fi comportat, e la mintea cocosului ca ar fi putut fi imobilizata si in alta maniera.

 

 

 

Mai jos e clipul cu fata de 5 ani, arestata la gradinita pentru un comportament nepotrivit. Atat de amenintata s-a simtit vaca de educatoare de un copil, ca a chemat politia sa ii puna catusele. Nu putea sa o sune pe maica-sa sa vina sa o ia acasa; era de neconceput. Se vede clar ca se calmase (copilul) inainte sa vina politia, dar tot au insistat (au apucat-o 3 deodata) sa ii puna catuse. Oameni fara minte.

 

 

Si mie imi este foarte teama ca intr-o zi, mergand pe strada, o sa-mi pice o caramida in cap, sau, de ce nu, un ghiveci de flori. Cum poti sa generalizezi dand exemplu 2 cazuri? (am citit inceputul si finalul postarii, mijlocul era like hell).

 

Sunt convinsa ca 99%, sau hai 95, nu au sa aiba habar pana nu va veni aceasta realitate peste ei. Nici americanii nu au avut habar; unii sunt inca in faza de negare. Sunt prea ocupati sa ii caute in chiloti lui Lady Gaga si sa se concentreze pe micile placeri zilnice, inchizand ochii la tot ce se intampla. Nu mi se va intampla mie. Cam asa gandeau multi pe vremuri, cand vecinii lor erau luati pe sus de politie pentru convingerile lor, pe baza de rasa, religie etc. Unii sunt desensibilizati deja, a ajuns ceva normal sa auda la stiri ca politia a mai omorat pe cineva in mod stupid.

 

A... acum mi-am dat seama... daca vroiai sa vezi mai mult de 2 cazuri, citeai si partea de la mijloc. :doh: :doh: :doh: Nu e vina mea ca unii aleg sa citeasca pe sarite apoi ma intreaba de ce nu pun mai multe informatii.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil va fi nevoie de 4-5 sute de asemenea cazuri semnalate aici pana cand cineva are sa le ia in serios si sa nu le mai considere exceptii. Omul este foarte defensiv cand vine vorba de confortul lui psihic; daca ii arati un motiv de ingrijorare, oricat de real ar fi, prefera sa puna mainile pe urechi si sa scoata limba. Am fost dresati sa nu ne intereseze nimic pana nu aterizeaza pe spinarea noastra. Trebuie inteles faptul ca in aceste cazuri sunt implicati, ca agresori, in mare, oameni tineri, din generatia crescuta cu fantasme de Rambo si jocuri video in care sa traga in tot ce misca. Este o atitudine foarte raspandita deja, cum ca pot face orice.

 

Stiu ca aceste atrocitati dau cosmaruri si nu face nimanui placere (decat poate unor bolnavi) sa vada asa ceva. Dar cei care inca se mai agata de vorbe frumoase, cu drepturile omului, cu legea, cu respectul dintre oameni, cu protectia cetateanului, trebuie sa se trezeasca la realitate. Da, justitia mai functioneaza cateodata, daca omul abuzat scapa cu viata, oricum iesind din mainile ‘’oamenilor legii’’ traumatizat si probabil schilodit. Ne place sa credem in testari psihologice prin care acestia sa treaca pana sa li se dea arme sau autoritatea de a abuza cetatenii. Dupa cum vedeti, unii sunt pur si simplu niste bestii si poate sunt prinsi dupa ani de zile de facut asa ceva. Noroc cu internetul, pana il vor cenzura si pe asta. Oricine are dreptul sa stie pe ce lume traieste; pacat ca majoritatea nu si-l exercita.

 

SUA: Un pensionar de 81 de ani, mergand in baston si partial paralizat, este pus la pamant cu pistolul taser. Cica ar fi amenintat politistul cu bastonul.

 

http://theduckshoot.com/blog/police-taser-brutality-cowardly-cop-tasered-81-year-old-disabled-man-three-times/

 

SUA: Alt pensionar, tot de 81 de ani, este arestat in timp ce facea infarct. Erau 5 namile calare pe el, toti tineri.

 

 

UK: Alte 4 cazuri de crime comise de politie prin abuz de forta si de ce nu, prostie.

 

http://www.telegraph.co.uk/finance/g20-summit/5126375/G20-death-of-Ian-Tomlinson-brings-police-brutality-into-spotlight.html

 

SUA: Un veteran WWII, de 84 de ani, ajunge in spital cu o fractura la gat dupa o confruntare non-violenta cu un politist pentru ca ii fusese ridicata masina dintr-o parcare. E norocos ca e inca in viata.

 

 

SUA: Un om arestat pentru ca a condus cu viteza, ducandu-si sotia la spital, crezand ca suferea un atac cerebral. Politistul a intervenit fix la usa spitalului, incercand sa nu ii lase sa intre, desi vedea foarte bine ca era o urgenta.

 

http://www.youtube.com/watch?v=uJQron0-E6Q

 

A trebuit sa reduc postarea la jumatate pentru ca ''am inserat prea multe fisiere media''. E foarte misto dupa ce mi-a luat 45 de minute sa gasesc materiale si sa o scriu. Am incercat sa postez mai jos, nu merge, imi alipeste continutul si imi spune sa reduc din ele. O sa pun restul cand voi putea sa postez inca odata.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am spus niciodata ca ar fi aceeasi situatie. Va mai trece o vreme pana sa se uniformizeze aceste atitudini.

Dar in viitor vor fi impuse aceleasi metode peste tot, indiferent cati ani va dura.

SUA si UK, dupa cum am mai spus, au produs deja generatia de zdrahoni indopati cu steroizi, pe care i-a crescut Hollywood, a caror fantezie este puterea data de autoritate si de arme. Producerea lor pe banda rulanta face parte dintr-un proces numit social engineering, adica modelarea populatiei pentru a atinge niste scopuri anume.

Cat despre umilintele din aeroporturi, nu va mai trece mult, intrucat imediat dupa 11 septembrie intreaga Europa s-a conformat conditiilor impuse de americani pt calatoriile cu avionul.

In Romania, vedem ce fac mascatii, care gresesc adresa, sparg usile oamenilor, le ravasesc casele,ii bat, le pun arma la tampla copiilor samd. Apoi, nimic, nici macar scuze. Pleaca si lasa in urma lor oameni traumatizati si pagube materiale. Cand urmaream stirile de acolo auzeam in mod regulat despre asemenea cazuri.

 

Cine crede ca femeile au parte de clementa cand vine vorba de abuzurile fizice din partea politiei, in asa-zise tari civilizate, sa se mai gandeasca.

 

UK: O femeie este dezbracata si batuta in inchisoare de catre 4 politisti, 3 femei si un barbat.

 

 

UK: Alta femeie este tarata pe podeaua unei sectii de politie in Anglia, de un fost soldat, fara ca alti polititsti sa reactioneze, batuta cu pumnii in cap si aruncata intr-o celula, unde a manjit jumatate de podea cu sange.

 

 

Apropo de mascatii din Romania, cu care lumea s-a obisnuit deja (sa auda povesti despre erori cretine si brutalitate). In SUA se intampla si mai rau. Un caz a fost cand niste politisti au aruncat un exploziv in casa cuiva pe geam si au tras cu arma de afara, omorand un copil de 7 ani. Daca era copilul meu, chit ca ma duceam direct in iad, ii omoram pe toti.

 

http://www.youtube.com/watch?v=-ZH7iYaQSAE

 

In SUA este foarte comun sa primesti socuri electrice daca nu te conformezi imediat ordinelor unui politist, indiferent de circumstante. Oameni care sunt opriti pe sosele si deseori nici nu stiu de ce, cer explicatii si sunt tratati ca in clipul de mai jos, unde o fmeie este tarata din masina si electrocutata in fata copiilor ei, desi nu facuse nimic. Asa stiu ei sa faca lucrurile, nu este nici o exceptie.

 

http://www.youtube.com/watch?v=1odH0yQ-ViE

 

Daca te duci in SUA si treci strada prin locuri nemarcate (adica nu pe trecerea de pietoni), infractiune numita ''jaywalking'', te poti trezi cu un babuin din asta in spinare, care iti poate trage un pumn in fata, cum a patit femeia de mai jos, dupa care iti va pune catusele si te va aresta.

 

http://www.youtube.com/watch?v=FxxYj1ruYDA

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca la ora 1 si ceva dimineata cineva isi consuma din energie ca sa stea sa scrie pe un forum asemenea mesaje complet aberante...mi se pare ca spune totul asa ca nu mai are sens sa comentez nimic. Nu pot sa-i urez autoarei acestui subiect decat un bine meritat: "Get a life!".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iar eu tie si tuturor celor ca tine, majoritari pe aceasta planeta, somn usor in continuare.

Nu am ce astepta de la voi.

E destul de trist cand negi pana si realitatea din fata ochilor pentru a prelungi o iluzie.

Pana la urma, si din cauza voastra se intampla asemenea lucruri, pentru ca sunt sub nasul vostru si nu face nimeni galagie. Poate tu la 1 noaptea aveai vreun concert pop de urmarit, cu castronul de floricele, vreun serial cu detectivi curajosi, soldati care salveaza copii prin Orientul Mijlociu sau ceva MULT mai bun de facut decat sa te preocupe ce se intampla in jurul tau.

 

Ce inseamna get a life pentru voi? Du-te la mall si mai cumpara o pereche de pantofi? Uita-te la televizor? Comanda o pizza? Ce fel de viata are cineva care nu stie nici pe ce lume traieste, si cand i se aduc demonstratii, se revolta pentru ca i se zguduie starea imaginara de confort?

 

Vi se pare aberant sa se revolte cineva ca politia baga socuri electrice in copii si in pensionari, ca un lucru de rutina. Pana nu va fi copilul tau, bunica ta etc, sau chiar tu, poti sa traiesti in continuare in Tara Minunilor. O sa va cada craca de sub picioare tuturor, la un moment dat.

 

Stiu perfect ca activitatea pe forum este 99% inutila, pentru ca nu merita discutat decat cu cei care s-au trezit, si majoritatea nu nu mai ca dorm 24 de ore din 24, dar mai iau si somnifere cu pumnul, sa nu cumva sa se trezeasca vreodata. Problema este unde ii gasesti pe cei care gandesc, cand nu faci macar un efort sa vezi daca mai exista. Asa ca toate flegmele sau dezinteresul, crede-ma, ma lasa rece.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc perfect mentalitatea sa nu ma deranjezi din visare, de a vedea numai partea plina a paharului samd. Din fericire pentru mine nu am vedere selectiva. Spun din fericire pentru ca nu mai asociez fericirea cu ignoranta. Fiecare este izolat in cochilia lui, si atata vreme cat frigiderul este plin si merge televizorul, pe multi nu ii mai intereseaza nimic, nu conteaza ce gunoaie se revarsa in capetele lor direct de acolo, prin entertainment.

 

Asa au ajus sa poata urmari asemenea stiri fara sa se tulbure, daca imediat dupa ele urmeaza American Idol si ''normalitatea'' lor inchipuita revine pe ecrane. De fapt, asa sunt aceste elemente introduse in ideea lor de normalitate, prin alternarea lor cu tot felul de nimicuri - vezi la stiri cum bombardarea unui orasel dintr-o tara indepartata a ucis 200 de civili intr-o ora, apoi ceva despre chilotii lui Lady Gaga, apoi ceva despre cetateni abuzati, apoi o noua colectie lansata de cutare designer samd. De asta vedem oameni care deja nu mai reactioneaza si spun cu o expresie de broasca lobotomizata ''Pai ceva trebuie sa fi facut pensionara aia sa fie data cu capul de beton'', sau ''Poate politistul nu avea alta solutie decat sa electrocuteze copilul ala de 10 ani''. Sau ''e normal ca un om de 45 de ani sa-i pipaie organele genitale lui fi-miu intr-un aeroport, iar mie sa-mi controleze toate orificiile; ma simt mai in siguranta pentru ca atatia oameni sunt dezbracati in public cu forta''.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da' de ce vorbim de State? Sa vorbim de Romania, unde politistii primesc palme de la doamna invatatoare, in direct, la televizor... :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×