Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Off, la naiba, sufar si de asta! :cry:

Imi sare tandara repede si reactionez virulent. Uneori ajung sa spun lucruri pe care le regret desi, ca sa fiu sincera, in cam vreo 95% din cazuri nu am niciun regret.

Visez ca undeva, cumva, sa fiu si eu o fiinta calma :crazy:, echilibrata.

Psihologic vorbind , care sunt cauzele irascibilitatii? Cum se poate tempera aceasta?

 

 

 

* irascibilitate am vrut sa zic in titlu. :roll:

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Totul este pentru tine o competitie pe care musai trebuie sa o castigi. Esti irascibila pentru ce esti mereu incordata. Daca o sa pierzi un pai ce se intampla ?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Totul este pentru tine o competitie pe care musai trebuie sa o castigi.

Aici ai dreptate. Vezi, ca mai depinde si cum se exprima omul. Unele chestii negative le pot interpreta constructiv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Off, la naiba, sufar si de asta! :cry:

Imi sare tandara repede si reactionez virulent. Uneori ajung sa spun lucruri pe care le regret desi, ca sa fiu sincera, in cam vreo 95% din cazuri nu am niciun regret.

Visez ca undeva, cumva, sa fiu si eu o fiinta calma :crazy:, echilibrata.

Psihologic vorbind , care sunt cauzele irascibilitatii? Cum se poate tempera aceasta?

 

 

 

* irascibilitate am vrut sa zic in titlu. :roll:

 

Cred ca ce descrii tu aici se aseamana mai mult cu niste mici accese de furie.

Si da, exista modalitati de a invata cum sa te controlezi si poti ajunge sa inveti sa te simti foarte calma.

Furia, daca o lasi asa de capul ei, devine din ce in ce mai mare si mai greu de controlat. Daca acum simti ca nu prea iti pare rau de ea, mai incolo s-ar putea sa iti afecteze negativ felul in care relationezi cu cei din jur. Poti ajunge sa fii ocolita de oameni la care chiar tii si care chiar inseamna ceva pentru tine doar din cauza atitudinii tale. Poti avea problemne la locul de munca si in relatia de cuplu. Este bine ca ti-ai dat seama totusi ca nu este chiar bine sa ai aceste accese de furie. Ele reflecta faptul ca ai niste probleme interne care trebuie rezolvate. Care sunt gandurile pe care le ai cand devii iritata? Ce ar insemna pentru tine daca, in momentul in care esti pusa in fata unei sutiatii care te irita, ai ramane zambitoare si senina?

In plus, cred ca putin antrenament asertiv nu ti-ar strica. Este posibil, in aditia problemelor (mici sau mari) nerezolvate pe care le ai, sa iti lipseasca abilitatea de a iti comunica nevoile si gandurile intr-o maniera pasnica, avand totusi siguranta ca te-ai facut inteleasa.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Omul nebun îşi lasă trăirile să zburde libere, iar omul inteligent, îşi suprimă trăirile.

 

Irascibilitatea e specifică primei părţi a vieţii, în special celei a adolescenţei, când apar trăirile sufleteşti intense, care nu pot fi controlate de adolescent din cauza lipsei de experienţă a vieţii. Am fost şi eu şi ştiu cum e.

 

La unii, această irascibilitate se prelungeşte mult şi din asta se cunoaşte că un astfel de om nu prea a trecut prin greutăţile vieţii, şi deci, nu a avut de unde învăţa cum funcţionează lumea. Importanţă mare are şi calitatea experienţelor, adică ce învăţăm şi de unde învăţăm: una e ce învaţă un deţinut într-o puşcărie, şi alta e ce învaţă omul aflat în libertate.

 

Pe aria dedicată filmelor coreene, am scris acum ceva vreme despre un film care se cheamă: "Prinţul Jumong". Am scris că din acel film, am învăţat nişte lucruri fascinante. Unul dintre aceste lucruri e: controlul trăirilor interioare. Făceţi tot posibilul şi urmăriţi acel film ! Sau un alt film asemănător, despre care a scris Burel, e tot un serial coreean: "Emperor of the sea".

 

Secretul eliminării irascibilităţii în asta constă: controlul trăirilor, şi nelăsarea lor să se manifeste. Ori aşa ceva, nu se poate face decât dacă avem exemple despre cum au făcut alţii.

 

Şi, cum mie îmi plac proverbele, mai scriu unul:

 

"Cine poate zâmbi şi spune că totul merge bine, atunci când totul merge rău, poate cuceri lumea."

 

...de fapt două...

 

"Cine poate lua decizii favorabile, atunci când totul merge rău ... la fel ... poate cuceri lumea."

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Pe aria dedicată filmelor coreene, am scris acum ceva vreme despre un film care se cheamă: "Prinţul Jumong". Am scris că din acel film, am

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×