Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

suntem impreuna de 5 luni .pana acum nu am avut nici un fel de probleme legata de faptul ca se vede cu altii sau ca m-ar insela.insa am aflat ulterior dupa o discutie cu ea ca fostul ei prieten(care a inselat-o mult cat timp a fost cu ea) i-a zis intr-o conversatie de paste ca vara asta o va lua prin surprindere si va pleca cu ea la munte/mare undeva.ea mi-a zis ca el nu are sanse nici macar sa vb cu ea , sa o scoata afara din casa dar sa plece cu el la mare.

 

acum eu ma aflu intr-o postura mai ciudata...tin la ea(ca altfel nu faceam ce urmeaza) si dupa ce am aflat toate astea am inceput sa ma consum,sa ma gandesc la tot felul de lucruri , cum ca s-ar vedea cu altii dupa ce plec eu de la ea , desi cand sunt la ea nu o suna absolut niciunul , rar poate un mesaj de "buna si ce mai faci" de la vreun fost coleg de liceu (mentionez ca a terminat liceul anul acesta , adica s-a transferat in alta parte) pe messenger si pe tel ei , mesaje de care eu stiu.

 

ma sperie gandul ca ea s-ar putea sa se vada cu fostul si ca acesta o sa o faca sa ma lase pe mine si sa se impace cu el , ma sperie faptul ca ea s-ar putea vedea cu altii...insa astea sunt lucruri pe care eu stiu ca nu le face , deoarece o cunosc de mai mult timp si a mai avut 2 relatii mai lungi si nu ia inselat pe ceilalti , lucruri de care sunt sigur.

 

problema mea e ca incep sa devin gelos , banuitor , ea m-a vazut , stie la ce ma gandesc , i-am zis si ei lucrurile astea pe care le-am relatat mai sus si mi-a zis ca , daca zic ca am incredere in ea , atunci sa am , cum nu m-a mintit pana acum si mi-a zis tot nu o sa ma minta nici de acum inainte.

 

 

insa imi e frica , am mai trecut printr-o relatie si eu mai lunga in care tipa ma inselat de mai multe ori si am aflat asta dupa ce m-am despartit de ea tot pe motiv de inselat.si imi e frica sa nu mi se intample iar asta

 

daca ati inteles ceva din ce am zis eu mai sus , va rog sa ma sfatuiti cei care ati trecut prin asa ceva ca vreau sa redevin persoana negeloasa care am fost pana acum 2 saptamani , tin la ea destul de mult , m-am atasat de ea , se vede pe ea ca si ea tine la mine , dar nu pot sa trec peste asta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In orice relatie exista si o etapa de gelozie, eu asa cred, pana ajungi sa cunosti foarte bine prietenul/prietena. Este chiar necesara, as zice. Provocarea este sa ajungi dincolo de gelozie, cand o cunosti pe prietena ta, o accepti si ii oferi/iti ofera siguranta. Merita sa traiesti ca sa descoperi cat de bine este acest sentiment, ca dupa o lupta cranceana, cand te asteapta rasplata. Daca sunteti facuti unul pentru altul te vei lecui.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stiu ca e buna gelozia intr-o relatie...dar gelozia moderata...

 

problema mea e ca o suspectez pe nedrept.o cunosc destul de bine , am fost buni amici foarte mult timp si ne-am povestit si ne-am sfatuit unul pe celalalt cand am iesit urat din unele relatii pe care le-am avut fiecare.in ultima ei relatie "el" nu a fost tot timpul langa ea ,s-au vazut doar de cateva ori la cateva luni distanta si doar pentru o perioada scurta , dar ea nu l-a inselat niciodata cu nimeni , nici dupa ce a aflat ca pe langa ea el a mai fost cu alte cateva.stiu asta pentru ca in acel timp ea prefera sa iasa cu amicii ei printre care eram si eu nu sa se vada cu altii.

 

eu , in ultima relatie , cum am mai spus , am fost complet orb , nu am vrut sa vad ce altii incercau sa imi arate si am patit-o grav , si in cazul meu a fost la fel ca si la ea , au fost mai multi cu care fosta m-a inselat , chiar daca ma vedeam cu ea destul de des.

 

Sfatuiti-ma , va rog , ce sa fac sa nu mai fiu asa.nu vreau sa stric relatia mea cu ea , nu vreau sa o pierd...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa nu mai fii asa suspicios, cu un astfel de comportament nu vei obtine decat sa o indepartezi de tine...si incearca sa te desprinzi din trecut si nu o mai compara cu "fosta". daca te-a inselat "fosta" nu este obligatoriu sa se intample si a doua oara...sustii ca ati fost amici buni inainte sa deveniti iubiti, asta presupune ca o cunosti...cred ca iti faci prea multe griji inutil :yes:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate..imi fac multe griji fara motiv...si crede-ma ca incerc sa nu ma mai gandesc...sa imi gasesc o ocupatie ,probabil daca aveam un servici nu mai faceam asa,cand aveam servici ,inainte sa fiu demis, nu aveam nici o treaba cu niciun gand...

cred ca daca imi gasesc un servici o sa trec peste asta...sper ca pana atunci sa nu stric totul...incerc sa ma stapanesc cat pot de bine ,scene de gelozie nu ii fac , dar ea a vazut la mine ca am inceput sa fiu gelos , si imi tot zice sa incerc sa ma stapanesc.si asta vreau sa fac.sper sa pot reusi , dar imi e frica sa nu dau in vreo depresie doamne fereste...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si ar mai fi o chestie...fostul ei trebuie sa se intoarca acasa...si pe mine ma bate gandul ca ea o sa se intalneasca cu el pe ascuns si nu stiu cum voi reactiona daca voi afla ca a facut asta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si ar mai fi o chestie...fostul ei trebuie sa se intoarca acasa...si pe mine ma bate gandul ca ea o sa se intalneasca cu el pe ascuns si nu stiu cum voi reactiona daca voi afla ca a facut asta...

Părerea mea este că otrăveşti degeaba relaţia, cu chestii din astea. Dacă o să vrea să plece, n-ai s-o poţi opri, iar dacă vrea să răm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ti-a dat nici un motiv sa o banuiesti de infidelitate. Dimpotriva. Ti-a spus ce i-a transmis fostul. Daca ar fi avut intr-adevar intentia de a se intalni cu el pe ascuns, ti-ar mai fi spus toate astea? E posibil ca in timp, multi altii sa aiba anumite intentii cu privire la ea, de care ea sa nu fie vinovata in nici un fel. Nu au rost asemenea indoieli atata timp cat nu ai vreo dovada. Si nu are rost sa cauti o asemenea dovada, atata timp cat ar putea sa nu apara niciodata.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×