Sari la conținut
Forum Roportal
Fernandaa

Oameni cu probleme psihice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In aceasta dimineata am vazut la interval de cateva minute, 3 oameni cu probleme psihice.

Daca ma uit in jurul meu vad numai oameni tristi, nervosi, cu psihicul la pamant.

Oare o sa ajungem ? Cei nebuni vor fi majoritatea iar cei sanatosi minoritatea ?

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La saracia, la doza zilnica si mereu crescanda de frustrare pe care o are de indurat romanul,la educatia si la valorile pe care marea majoritate le primesc din familie, va mai mira?

Da' ca si chestie, am citit undeva ca atunci cand toti din jur ni se par dusi cu pluta si numai noi sanatosi, e ceva putred la mijloc. :eek:

Bine, eu nu cred asta, pentru ca si eu sufar nitel de sindromul asta. :swoon:

 

 

:rot:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Da' ca si chestie, am citit undeva ca atunci cand toti din jur ni se par dusi cu pluta si numai noi sanatosi, e ceva putred la mijloc. :eek:

 

 

 

 

Cele 3 persoane erau schizofrenice si totusi parca nu am ajuns inca la nivelul ala 8)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cele 3 persoane erau schizofrenice si totusi parca nu am ajuns inca la nivelul ala 8)

Te cred, dar putini dintre noi au abilitatea de a da verdicte asupra bolilor psihice. Sa nu uitam ca la noi in tara orice om care apeleaza la ajutorul unui psiholog/psihiatru este considerat automat nebun. Mai mult decat atat, tot in aceeasi tara in care traim, orice abatere de la cutuma nationala este considerata a tine de ticneala, mai ales de catre astia care si-au trait macar prima tinerete in comunism.

O sa-ti mai dau un exemplu : atunci cand eu am fost sa ma tratez de bulimie, pentru ca notiunea de confidentialitate in spitalele romanesti nu este nici macar un deziderat (pentru ca realitate nu a fost niciodata) destul de multe catze s-au apucat sa spuna ca "a innebunit de la prea mult invatat". Si era vorba doar despre o bulimie. :pardon:

Apoi trebuie sa fii putin imbecil ca sa-ti inchipui ca exista oameni cu zero probleme psihice. Tot omul are complexe, frustrari (iar mediul de la noi din tara este mai mult decat propice dezvoltarii bolilor psihice. Ca nu se manifesta la toti la fel de intens, asta e alta treaba, dar a sta sa arati cu degetul si a le "plange de mila" altora, cu superioritate detasata, este la fel cu a te plimba pe nisipuri miscatoare, atata timp cat, se stie, psihicul uman este extrem de dinamic si nu se stie cu ce te trezesti maine. ;)

Editat de Sheeva

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca nu se manifesta la toti la fel de intens, asta e alta treaba, dar a sta sa arati cu degetul si a le "plange de mila" altora, cu superioritate detasata, este la fel cu a te plimba pe nisipuri miscatoare, atata timp cat, se stie, psihicul uman este extrem de dinamic si nu se stie cu ce te trezesti maine. ;)

 

 

:good:

 

cam atat am avut de spus. ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am cum sa nu le plang de mila. Am cunoscut odata pe cineva. Era un barbat frumos, destept si realizat profesional. Toate astea pana intr-o zi....probabil a murit pe marginea unui sant sau in cel mai fericit caz intr-un spital de boli mentale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×