Sari la conținut
Forum Roportal
Laurelai

Fujifilm Finepix S4000 vs S2950

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna,

Sunt incepatoare in ale fotografiei si as vrea sa achizitionez o camera foto semipro, pana in 200-250 euro. Oscilez intre Fujifilm Finepix S4000 si S2950. Are cineva unul din cele 2 modele? Diferenta de pret intre cele 2 este de 40 euro. Se merita? Cat de bun este S4000 fata de S2950? Sau poate imi puteti recomanda o alta camera mai buna care sa se incadreze in bugetul meu. Nu prea ma pricep la detaliile tehnice. Va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

Sunt incepatoare in ale fotografiei si as vrea sa achizitionez o camera foto semipro, pana in 200-250 euro. Oscilez intre Fujifilm Finepix S4000 si S2950. Are cineva unul din cele 2 modele? Diferenta de pret intre cele 2 este de 40 euro. Se merita? Cat de bun este S4000 fata de S2950? Sau poate imi puteti recomanda o alta camera mai buna care sa se incadreze in bugetul meu. Nu prea ma pricep la detaliile tehnice. Va multumesc!

 

Buna!

Intamplator am dat peste topicul tau si vazand ca nimeni nu-ti raspunde m-am gandit sa-mi fac cont si sa incerc sa te ajut.

Din coincidenta sunt posesor al unui Fujifilm Finepix S2950 si sunt foarte multumit de el.

Si eu sunt incepator si dupa cateva cercetari pe Google am ajuns la concluzia ca S2950 e alegerea perfecta avand in vedere raportul calitate/pret.

Eu mi l-am achizitionat de la Media Galaxy cu 950 de lei pret in care am primit 4 baterii normale, husa, un incarcator cu tot cu acumulatori si card de 4 gb chestii esentiale pt orice aparat foto.

Consider ca a fost o afacere buna avand in vedere ca fara aceste bonusuri aparatul ar veni undeva pe la 700 de lei.

De Fujifilm Finepix S4000 nu stiu prea multe, dar din cate vad pe site la ei are un zoom optic de 30x fata de S2950 care il are de 18x, are o apertura mai mare ceea ce inseamna ca lasa sa intre mai multa lumina deci e cu o idee mai bun dar din cate vad pt aceste mici diferente trebuie sa platesti cu 350 de lei mai mult ceea ce mi se pare aberant.

In concluzie parerea mea este ca daca esti incepatoare si ai un buget mai restrans S2950 e alegerea perfecta.

Aici este pagina mea de flickr in care am poze facute cu aparatul in cauza: http://www.flickr.com/photos/mariuspoptamas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna, Marius,

ms de raspuns! apreciez ca ti-ai facut cont ca sa-mi raspunzi :P. Acum 2 zile mi-am luat fujifilm S4000. Am luat-o din Franta, deci mai ieftina ca in tara (200 euro) si cu inca 60 euro mi-am luat toate accesoriile (card 8 GB, baterii, incarcator, husa). Inca nu am apucat sa o testez prea mult dar pana acum sunt multumita de ea. Foarte faine pozele tale, se vede calitatea aparatului dar si inclinatiile artistice ale posesorului, felicitari!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna, Marius,

ms de raspuns! apreciez ca ti-ai facut cont ca sa-mi raspunzi :P. Acum 2 zile mi-am luat fujifilm S4000. Am luat-o din Franta, deci mai ieftina ca in tara (200 euro) si cu inca 60 euro mi-am luat toate accesoriile (card 8 GB, baterii, incarcator, husa). Inca nu am apucat sa o testez prea mult dar pana acum sunt multumita de ea. Foarte faine pozele tale, se vede calitatea aparatului dar si inclinatiile artistice ale posesorului, felicitari!

 

Mersi!

Pai in cazul asta sa-l stapanesti sanatos si astept sa vad niste poze facute de el :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×