Sari la conținut
Forum Roportal
Htenesa

Pasivitatea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

E un tampit pe aici prin zona care de ani de zile tot da foc la gunoi. Nu am vazut niciodata cine e. Problema care e, e ca dupa ce focul este aprins, nimeni nu se duce sa il stinga. Prefera sa le intre fumul in casa decat sa ia o galeata de apa sa il stinga. Eu am mai fost cu tati si tataia sa il stingem.

 

De ce atitudinea asta de pasivitate a oamenilor ? Ca si cum focul ar fi aprins de forte divine, iar ei nu au voie sa intervina.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E un tampit pe aici prin zona care de ani de zile tot da foc la gunoi. Nu am vazut niciodata cine e. Problema care e, e ca dupa ce focul este aprins, nimeni nu se duce sa il stinga. Prefera sa le intre fumul in casa decat sa ia o galeata de apa sa il stinga. Eu am mai fost cu tati si tataia sa il stingem.

 

De ce atitudinea asta de pasivitate a oamenilor ? Ca si cum focul ar fi aprins de forte divine, iar ei nu au voie sa intervina.

 

Stiai ca fumul alunga tantarii?! :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce atitudinea asta de pasivitate a oamenilor ? Ca si cum focul ar fi aprins de forte divine, iar ei nu au voie sa intervina.

cred ca fiecare are raspunsul lui.

Poate fi vorba de frica. Frica de responsabilitate, frica de critica din partea vecinilor, frica de a iesi in evidenta prin ceva, frica de a atrage atentia asupra lor, de a se implica in ceva si de a deveni prin asta responsabili (de stingerea focului).

Sau nepasare.

 

Depinde si ce geamuri au. :)

Poate e mai comod sa inchida geamul si sa nu le pese de ce se intampla. Poate ai tai sunt mai dinamici, mai gospodari. Iar vecinii... mai letargici. :)

 

Si poate in familia ta aceasta actiune de stingere a focului are rolul de a intari comunicarea intre voi, de a va uni. Poate e un subiect despre care sa discutati la masa, gen "ai vazut la ala? iar a inceput sa dea foc la gunoaie! ah, de-as afla cine e! nu stiu cine ii da voie sa faca asta! hai sa mergem sa stingem!".

Editat de Hypathia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca dai foc la intrarea unei gauri de soarece crezi ca soarecele o sa stinga focul ? Ei bine, exact asa si vecinii tai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×